Տեխնոլոգիաները ռազմավարական նշանակություն ունեն Հայաստանի համար. վարչապետը՝ Եվրասիական տնտեսական ֆորումին
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը տեսակապի միջոցով մասնակցել է Բիշքեկում անցկացվող Եվրասիական տնտեսական ֆորումի աշխատանքներին:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ վարչապետի աշխատակազմից, միջոցառմանը հեռավար մասնակցել են նաև Ռուսաստանի Դաշնության նախագահ Վլադիմիր Պուտինը, Բելառուսի վարչապետ Ռոման Գոլովչենկոն, առկա ձևաչափով՝ Ղրղզստանի նախագահ Սադիր Ժապարովը, Ղազախստանի նախագահ Կասիմ-Ժոմարտ Տոկաևը, Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի նախագահ Միխայիլ Մյասնիկովիչը: Ֆորումը վարել է Ռուսաստանի Արդյունաբերողների և գործարարների միության նախագահ Ալեքսանդր Շոխինը:
Իր ելույթում վարչապետ Փաշինյանը ողջունել է ֆորումի մասնակից պետությունների առաջնորդներին, պատվիրակությունների ղեկավարներին, բոլոր ներկաներին և հույս հայտնել, որ միջոցառման հաջող անցկացումն ու դրա շրջանակում ձեռք բերվելիք պայմանավորվածությունները կնպաստեն եվրասիական ինտեգրացիայի հետագա առաջընթացին:
«Ինչ վերաբերում է ծառայությունների ոլորտին, ապա իսկապես ծառայություններն այսօր դառնում են մեր Միության երկրների տնտեսական համագործակցության զարգացման աճի նոր կետերի գեներատոր։ Այս ոլորտի դերը տնտեսության մեջ անընդհատ աճում է և ծառայությունների առանձին տեսակներ, որպես արտադրության գործոններ, էական ազդեցություն ունեն ապրանքների, արդյունաբերության ճյուղերի և տնտեսությունների մրցունակության վրա։ Այս առումով, եվրասիական ինտեգրման ամենակարևոր խնդիրը ծառայությունների ազատ տեղաշարժի ապահովումն է։ Այս խնդիրը լուծվում է, այդ թվում՝ ոլորտի ազատականացման, ծառայությունների միասնական շուկայի ձևավորման և գործունեության միջոցով, որն իր հերթին ընդլայնում է բիզնեսի ակտիվացման հնարավորությունները։ Կարելի է ասել, որ ծառայությունների ազատ տեղաշարժի մակարդակն ինտեգրման յուրատեսակ ցուցիչ է։
Ծառայությունների առևտրի զարգացումը, ի թիվս այլ բաների, պայմանավորված է նաև անդրսահմանային առևտրի ոլորտում գիտատեխնիկական առաջընթացի և տեխնոլոգիական փոփոխությունների զարգացմամբ, որն ինքնին արդեն «աշխարհագրական անջատվածությունը» հաղթահարելու գործոն է և արդիական է Հայաստանի համար։
Այս առումով, առանձնահատուկ ուշադրության է արժանի հեռահաղորդակցության և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների զարգացումը՝ դրանց հավասար հասանելիության երաշխավորմամբ։
Այս համատեքստում, համագործակցության կարևոր ոլորտ է անդամ-պետությունների ՏՏ համայնքների ջանքերի համախմբումը` տնտեսության բարձր տեխնոլոգիական ոլորտներն ակտիվորեն զարգացնելու և Միության թվային օրակարգն ամբողջությամբ իրականացնելու նպատակով: Թվային օրակարգի իրականացման շրջանակներում անհրաժեշտ է հետևողականորեն խթանել ինտեգրացիոն գործընթացների խորացմանն ու ԵԱՏՄ անդամ-երկրների տնտեսությունների և քաղաքացիների համար ուղղակի օգուտներ ստանալուն ուղղված նախաձեռնությունները։
Ինչպես հայտնի է, տեխնոլոգիական նորարարությունը շահավետ է նաև ծառայությունների մատուցման համար։ Տեղեկատվական և թվային տեխնոլոգիաների դարաշրջանը բարձրացնում է երկրների միջազգային մրցունակությունը։ Եվ դա հատկապես վերաբերում է Հայաստանի նման փոքր երկրներին, որոնք աշխարհագրական ու աշխարհաքաղաքական սահմանափակումների պատճառով սահմանափակ ազդեցություն ունեն համաշխարհային գործընթացների վրա։ Տեղեկատվական տեխնոլոգիաները հավասար պայմաններ են ապահովում բոլոր խաղացողների համար՝ անկախ նրանց դիրքից կամ հնարավորություններից: Այդ իսկ պատճառով, ՀՀ կառավարությունը ՏՏ ոլորտը համարում է տնտեսական զարգացման հիմքերից մեկը։
Մենք նպատակադրված ենք ընդլայնելու մեր հնարավորությունները, որպեսզի դառնանք մի երկիր, որն արտադրում և մատուցում է բարձրորակ, բանականության վրա հիմնված ապրանքներ և ծառայություններ՝ իր հիմքում ունենալով ստեղծագործ մարդկային կապիտալը:
Ընդհանուր առմամբ, նոր տեխնոլոգիաները տնտեսության մեջ բեկում մտցնելու հնարավորություն են, մարտահրավեր նրանց համար, ովքեր ցանկանում են հետ չմնալ մարդկության առաջընթացից։ Հենց այս ոլորտը ռազմավարական նշանակություն ունի Հայաստանի համար, քանի որ այն եզակի ճյուղերից է, որը զարգացման համար չի պահանջում նավահանգիստներ, ելք դեպի ծով և հարուստ հանքային պաշարներ։ Այն պահանջում է մարդկային կապիտալ, իսկ դա այն ռեսուրսն է, որով միշտ աչքի է ընկել Հայաստանը։ Այս տեսանկյունից մենք մեծ ուշադրություն ենք դարձնում նաև թվային տեխնոլոգիաների ուսուցման միջոցով երիտասարդների հմտությունների զարգացմանը»։
Ի պատասխան ֆորումը վարող Ալեքսանդր Շոխինի հարցի՝ վարչապետ Փաշինյանը նշել է, որ մեր երկրի կառավարությունը փորձում է անել հնարավորը, որպեսզի ՀՀ-ն դարձնի գրավիչ, հատկապես տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտի, և ընդհանրապես, բոլոր բնագավառներում ներդրումների համար: «Մենք այժմ նկատում ենք, որ առկա է դեպի Հայաստան ՏՏ մասնագետների որոշակի հոսք, մենք հասկանում ենք կոնտեքստը և փորձում ենք անել այնպես՝ ստեղծելու պայմաններ, որպեսզի ԵԱՏՄ-ի շրջանակում այդ շարժերը ծառայեն հենց միության ինտեգրացիոն գործընթացների հետագա զարգացմանը, քանի որ այն ընդհանուր շուկա է, ընդհանուր տարածք: Ընդհանուր առմամբ, կարելի ասել՝ այդպիսով ցույց ենք տալիս, որ ԵԱՏՄ-ի հիմնական նպատակներից մեկին հասել ենք, որովհետև աշխատուժի, ապրանքների և ծառայությունների ազատ տեղաշարժն այսժմ գործնականում կյանքի ենք կոչում: Հույս ունեմ, որ դա Եվրասիական տնտեսական տարածքի համար կդառնա սովորական, ինչը և փաստացի հանդիսանում է այն նպատակը, որը դրված է եղել կազմակերպության առաջ այն ստեղծելու պահին: Այնպես որ, սա շատ կարևոր նյուանս է, որպեսզի ընդգծենք Եվրասիական տնտեսական միության արդյունավետությունը»:

Technologies are an opportunity for economic breakthrough, this sphere is of strategic importance for Armenia. PM
YEREVAN, MAY 26, ARMENPRESS. Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan participated in the Eurasian Economic Forum in Bishkek via video conference, ARMENPRESS was informed from the Office of the Prime Minister.
The event was also remotely attended by the President of the Russian Federation Vladimir Putin, the Prime Minister of Belarus Roman Golovchenko, the President of Kyrgyzstan Sadyr Japarov, the President of Kazakhstan Kassym-Jomart Tokayev, the Chairman of the Eurasian Economic Commission Mikhail Myasnikovich. The forum was chaired by Alexander Shokhin, President of the Russian Union of Industrialists and Entrepreneurs.
In his speech, Prime Minister Pashinyan greeted the leaders of the countries participating in the forum, heads of delegations, and all those present, expressing hope that the successful holding of the event and the agreements to be reached within its framework will contribute to the further progress of Eurasian integration.
"As for the service sector, the services are really becoming a generator of new points for the development of economic cooperation between the countries of our Union. The role of this sector in the economy is constantly growing and certain types of services, as factors for production, have a significant impact on the competitiveness of goods, industries and economies. In this respect, the most important task of Eurasian integration is to ensure the free movement of services. This issue is being solved, including through the liberalization of the sector, the formation of a common market for services, which in turn expands the opportunities for business activation. We can say that the level of free movement of services is a unique indicator of integration.
The development of the trade of services is conditioned, among other things, by the development of scientific and technical progress in the field of cross-border trade, technological changes, which in itself is a tool for overcoming "geographical segregation" and is relevant for Armenia.
In this regard, special attention should be paid to the development of telecommunications and information technologies, guaranteeing their equal availability.
In this context, a key area of cooperation is the consolidation of the efforts of the IT communities of the Member States to actively develop the high-tech sectors of the economy and to fully implement the Union's digital agenda. Within the framework of the implementation of the digital agenda, it is necessary to consistently promote the initiatives aimed at deepening the integration processes and receiving direct benefits for the economies and citizens of the EEU member states.
As it is known, technological innovation is also beneficial for the provision of services. The age of information and digital technologies increases the international competitiveness of countries. And this is especially true for small countries like Armenia, which have limited influence on world processes due to geographical and geopolitical constraints. Information technologies provide a level playing field for all players, regardless of their position or capabilities. This is the reason why the Armenian Government considers the IT sector one of the bases for economic development.
We aim to expand our capabilities to become a country that produces, delivers high-quality, intelligence-based products and services at the heart of which will be the creative human capital.
In general, new technologies are an opportunity for economic breakthrough, a challenge for those who want to keep up with the progress of humanity. This sphere is of strategic importance for Armenia, as it is one of the unique branches, which does not require ports, access to the sea, rich mineral resources for development. It requires human capital, and that is the resource with which Armenia has always stood out. From this point of view, we also pay great attention to the development of young people's skills through the teaching of digital technologies."
In response to the question of moderator of the forum Alexander Shokhin, Prime Minister Pashinyan noted that the Government of our country is making all efforts to make Armenia attractive especially for investments in the sphere of information technologies, and investments in all spheres in general."We now see that there is a certain flow of IT specialists to Armenia, we understand the context, we try to create conditions for these movements within the EEU to serve the further development of the Union's integration processes, since it is a common market, common area. In general, we can say that we show that we have achieved one of the main goals of the EEU, because we are now practically implementing the principles of free movement of labor, goods and services. I hope that this will become a usual thing in the Eurasian Economic Area, which is, in fact, the goal that was set in front of the organization at the time of its creation. So this is a very important nuance to emphasize the effectiveness of the Eurasian Economic Union."