Հայաստանի և Լատվիայի նախագահները քննարկել են տարածաշրջանում տևական և կայուն խաղաղության հաստատման հեռանկարները
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը Դավոսում մեկնարկած Համաշխարհային տնտեսական համաժողովի շրջանակում հանդիպում է ունեցել Լատվիայի Հանրապետության նախագահ Էգիլս Լևիտսի հետ:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնում են ՀՀ նախագահի աշխատակազմից, Լատվիայի նախագահը նշել է, որ ուրախ է Վահագն Խաչատուրյանին ողջունել որպես Հայաստանի Հանրապետության նախագահ և շնորհավորելով նրան այդ պաշտոնում ընտրվելու կապակցությամբ՝ հաջողություններ և արդյունավետ աշխատանք է մաղթել։
Երկուստեք բարձր է գնահատվել հայ-լատվիական քաղաքական երկխոսությունն ու միջպետական հարաբերությունների դինամիկան, ընդգծվել է այն ավելի հարստացնելու և զարգացնելու անհրաժեշտությունը:
Հանդիպմանը քննարկվել են տարածաշրջանում տևական և կայուն խաղաղության հաստատման հեռանկարները և Եվրոպական միության հետ համատեղ ջանքերի գործադրումն այդ ուղղությամբ:
Երկու երկրների նախագահները մտքեր են փոխանակել նաև միջազգային անվտանգության արդիական խնդիրների ու մարտահրավերների շուրջ։

Armenian, Latvian Presidents discuss prospects of establishing lasting and stable peace in region
YEREVAN, MAY 24, ARMENPRESS. President of Armenia Vahagn Khachaturyan met with President of Latvia Egils Levits in Davos, Switzerland, on the sidelines of the World Economic Forum, the Armenian President’s Office said.
The Latvian President said he is happy to welcome Vahagn Khachaturyan as the President of Armenia and congratulated him on assuming office, wishing success and a productive activity.
Both Presidents highly appreciated the Armenian-Latvian political dialogue and the dynamics of the inter-state relations and emphasized the necessity of further enriching and developing these ties.
The prospects of establishing lasting and stable peace in the region and making joint efforts with the European Union in this direction were discussed at the meeting.
The Armenian and Latvian Presidents also exchanged ideas about the relevant issues and challenges of the international security.