Միջգերատեսչական նիստում քննարկվել են համայնքներից ստացված սուբվենցիոն ծրագրերի հայտերը
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Փոխվարչապետ Համբարձում Մաթևոսյանի գլխավորությամբ այսօր տեղի է ունեցել ՀՀ պետական տարեկան բյուջեներով նախատեսված սուբվենցիաներից բացի Հայաստանի համայնքների տնտեսական և սոցիալական ենթակառուցվածքների զարգացմանն ուղղված սուբվենցիայի հայտերի գնահատման միջգերատեսչական հերթական նիստը։
Վերջինիս մասնակցել են շահագրգիռ պետական մարմինների ղեկավար կազմն ու ներկայացուցիչները։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ փոխվարչապետ Համբարձում Մաթևոսյանի գրասենյակից, նիստի ընթացքում քննարկվել են համայնքներից ստացված սուբվենցիոն ծրագրերի 59 հայտերը, որոնք վերաբերել են ներհամայնքային փողոցների ասֆալտապատմանը, մանկապարտեզների կառուցմանն ու հիմնանորոգմանը, լուսավորության ցանցի անցկացմանը, կոյուղագծերի կառուցմանը և այլն։
Ըստ աղբյուրի՝ հանձնաժողովի նիստում անդրադարձ է կատարվել նաև «Կառավարության 2006 թվականի նոյեմբերի 16-ի N 1708-Ն որոշման մեջ փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին» Կառավարության որոշման լրամշակված նախագծին, որով առաջարկվում է սուբվենցիայի հայտերի ու փաթեթների ներկայացման, քննարկման ու հաստատման գործընթացներն իրականացնել սուբվենցիոն ծրագրի իրականացման տարվան նախորդող տարվա ընթացքում, ինչը հնարավորություն կտա սուբվենցիոն ծրագրի իրականացման գործընթացները սկսել տարեսկզբից, իսկ շինարարական աշխատանքները` անմիջապես՝ եղանակային բարենպաստ պայմաններում։

В ходе заседания межведомственной комиссии обсуждены полученные от общин программные заявки на субвенции
Под председательством вице-премьера Амбарцума Матевосяна состоялось очередное заседание Межведомственной комиссии по оценке заявок на непредусмотренные годовым государственным бюджетом Республики Армения субвенции, направленные на развитие экономической и социальной инфраструктуры общин Республики Армения.
Как передает Арменпресс, в заседании приняли участие руководящий состав и представители заинтересованных государственных органов.
В ходе заседания было рассмотрено 59 поступивших от общин программных заявок на получение субвенций, которые касались асфальтирования внутриобщинных улиц, строительства и ремонта детских садов, монтажа сетей освещения, строительства канализационных линий и др.
Был также затронут доработанный проект решения правительства “О внесении изменений и дополнений в решение правительства N 1708-Н от 16 ноября 2006 года”, которым предлагается осуществлять процесс представления, обсуждения и утверждения заявок и пакетов на получение субвенций в течение года, предшествующего году реализации субвенционной программы, что позволит реализовывать субвенционные программы с начала года, а строительные работы - сразу при благоприятных погодных условиях.