• խրախուսել հետընդունումը, կամավոր վերադարձն ու կայուն վերաինտեգրումը,
• թիրախավորել կանոնավոր միգրացիան և շարժունությունը՝ շեշտադրելով աշխատանքային միգրացիան,
• խրախուսել ընդունող երկրներում օրինական բնակվող միգրանտների ինտեգրումը,
• միգրացիան և շարժունությունը վերածել զարգացման դրական ռեսուրսի:
«Գործողությունների ծրագրում նշված կետերը, ընդհանուր առմամբ, համընկնում են Հայաստանի կառավարության գործունեության ծրագրի՝ միգրացիային առնչվող սկզբունքներին և ուղղություններին»,- նշել է Միգրացիոն ծառայության պետ Արմեն Ղազարյանը՝ ներկայացնելով Ծառայության գործունեության առաջնահերթություններն ու աշխատանքների հիմնական ուղղությունները:
Այս համատեքստում նա կարևորել է միգրացիայի ոլորտում գործընթացների թվայնացումը, համագործակցությունը Միգրացիոն քաղաքականության զարգացման միջազգային կենտրոնի հայաստանյան գրասենյակի հետ, ինչպես նաև ներկայացրել է Միգրացիոն քաղաքականության մշակման, վերադարձի և վերաինտեգրման, օրինական միգրացիայի ուղղությամբ կատարվող աշխատանքները:
Քննարկումը շարունակվելու է նաև մայիսի 13-ին, քննարկվող փաստաթղթերը ներկայացվելու են ընթացիկ տարվա հոկտեմբերին՝ Պրահայում կայանալիք նախարարների հանդիպմանը: