Արցախում կխստացվեն ներքին կարգուկանոնի պահպանման մեխանիզմները. Արայիկ Հարությունյանն Անվտանգության խորհրդի նիստ է հրավիրել
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանի գլխավորությամբ մայիսի 12-ին կայացել է Անվտանգության խորհրդի հերթական նիստը:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնում են Արցախի նախագահի աշխատակազմից, ի թիվս օրակարգային այլ հարցերի՝ երկրի ղեկավարն անդրադարձել է վերջին շրջանում հասարակական կարգի և ներքին անվտանգության դեմ ուղղված ոտնձգությունների, մասնավորապես՝ անսթափ վիճակում մեքենա վարելու հետևանքով տեղի ունեցող ողբերգական պատահարների և խուլիգանական դրդումներով հանցագործությունների թվի աճին` դրանք համարելով անընդունելի և անթույլատրելի:
«Մենք պետք է քայլեր ձեռնարկենք` միտված ներքին կարգուկանոնի պահպանմանը և այսօր որոշումներ կայացնենք: Եթե ոստիկանության աշխատակցի վրա կրակում են անսթափ վիճակում գտնվող վարորդից կարգ պահպանել պահանջելու պատճառով, նշանակում է` այդ կրակոցն ուղղված է եղել պետության դեմ»,- ասել է նախագահը:
Արայիկ Հարությունյանի խոսքով՝ եթե արտաքին անվտանգության առումով կան հստակ արտաքին երաշխիքներ ու մեխանիզմներ, ապա ներքին կարգուկանոնի պահպանման պատասխանատվությունն ամբողջությամբ կրում են իշխանությունները: Այդ համատեքստում՝ երկրի ղեկավարն իրավապահ մարմինների պատասխանատուներին հանձնարարել է ծրագիր մշակել և խստացված ռեժիմով ստուգումներ իրականացնել` անհրաժեշտության դեպքում կիրառելով օրենքով նախատեսված պատասխանատվության բոլոր միջոցները:
Նախագահը մեկ անգամ ևս ընդգծել է, որ Արցախում օրենքի առջև արտոնյալներ չպետք է լինեն, իսկ բարձրաստիճան պաշտոնատար անձինք խիստ օրինակելի աշխատանքային ու էթիկական վարք պետք է դրսևորեն:
«Մեր ամենամեծ առավելությունը պետք է լինի երկրի ներքին կարգապահությունը: Եթե խոսում ենք ժողովրդագրության աճի, սոցիալական ու զարգացման ծրագրերի մասին, ապա պետք է հետևողական լինենք նաև օրենքի գերակայության հարցում և ապահովենք բնակչության ներքին անվտանգությունը»,- ասել է նախագահ Հարությունյանը՝ հանձնարարելով համապատասխան մեխանիզմներով ավելի խստացնել դրսևորվող ապօրինի գործողությունների դեմ պայքարը:
Նիստում քննարկվել են նաև տեղահանված բնակչությանը տրվող բնակվարձերի և այլ սոցիալական ծրագրերի վերանայմանն առնչվող հարցեր: Նախագահ Հարությունյանն իր խոսքում ընդգծել է, որ պետք է պետական ծրագրերում հաշվի առնել նրանց կենսական շահերն ու իրական խնդիրները` որոշումները կայացնելով այդ համատեքստում:
Օրակարգի համաձայն՝ հատուկ ուշադրության են արժանացել ներքին և արտաքին մի շարք մարտահրավերների վերաբերող այլ խնդիրներ ևս:

В Арцахе будут ужесточены меры поддержания внутреннего порядка: Араик Арутюнян созвал заседание Совета безопасности
12 мая состоялось очередное заседание Совета безопасности Республики Арцах под председательством президента Араика Арутюняна.
Как сообщили «Арменпресс» в Аппарате президента Арцаха, в числе прочих вопросов повестки дня президент коснулся участившихся в последнее время нарушений общественного порядка, внутренней безопасности, в частности,рост числа преступлений из хулиганских побуждений и трагических происшествий вследствие вождения в нетрезвом состоянии,назвав их недопустимыми.
«Мы должны принять меры для поддержания внутреннего порядка и принять их сегодня. Если в полицейского стреляют за то, что он потребовал исполнения приказа от пьяного водителя, это означает, что выстрел был направлен против государства», - сказал он.
По словам Араика Арутюняна, если есть четкие внешние гарантии и механизмы в плане внешней безопасности, то за поддержание внутреннего порядка полностью отвечает власть. В данном контексте глава государства поручил сотрудникам правоохранительных органов разработать план проведения тщательных проверок с применением, в случае необходимости, всех мер юридической ответственности.
Президент вновь подчеркнул, что в Арцахе не должно быть привилегированных перед законом лиц, а высокопоставленные чиновники должны демонстрировать образцовую работу и этичное поведение.
«Нашим самым большим преимуществом должна быть внутренняя дисциплина страны. Если мы говорим о демографическом росте, социальных программах и программах развития, то мы должны быть последовательны в соблюдении законности и обеспечении внутренней безопасности населения», - сказал президент, поручив усилить борьбу с противоправной деятельностью.
На заседании обсуждались и вопросы, связанные с пересмотром жилищных выплат вынужденным переселенцам и с другими социальными программами. Араик Арутюнян подчеркнул, что их жизненные интересы и реальные проблемы должны учитываться в государственных программах, принимая решения в этом контексте.
Согласно повестке дня, особое внимание было уделено и вопросам, связанным с рядом внутренних и внешних вызовов.