ՄԱԶԾ ներկայացուցիչները ներկայացրին Գեղարքունիքի մարզում իրականացված կամ ընթացքի մեջ գտնվող զարգացման ծրագրերը
ԳԱՎԱՌ, 27 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ ՄԱԿ-ի ՄԱԶԾ «Կայուն համայնքներ» ծրագրի ղեկավար Արման Վալեսյանը եւ «Սոցիալ-տնտեսական» ծրագրի ղեկավար Աննա Գյուրջյանը Գեղարքունիքի մարզպետ Կարեն Սարգսյանին ներկայացրին մարզում իրականացված կամ ընթացքի մեջ գտնվող զարգացման ծրագրերը։
«Արմենպրես»-ի տեղեկացմամբ` անդրադառնալով «Սոցիալ-տնտեսական» զարգացման ծրագրի բաղադրիչներին՝ Աննա Գյուրջյանը ներկայացրեց տեղահանվածներին եւ հյուրընկալողներին աջակցություն ցուցաբերելու բաղադրիչը, որը ենթադրում է նաեւ բազմաշունչ ընտանիքներին շարժական տնակներով ապահովելու գործընթացը։ Խոսվեց նաեւ սահմանամերձ համայնքներում եւ բնակավայրերում ծրագրի մաս հանդիսացող լուսավորության ցանցի անցկացման, գործազուրկների եւ դասընթացավարների եռամսյա վճարովի դասընթացների մասնակցության, երիտասարդության քաղաքականության մշակման եւ ուսումնական հաստատություններում լաբորատորիաների հիմնման մասին։
Նշվեց, որ ՄԱԶԾ «Կայուն համայնքներ» ծրագիրը 2022 թվականին Գեղարքունիքի մարզի Ճամբարակ համայնքում հացահատիկային մշակաբույսերի ցանքս կատարելու նպատակով «Ամբար» հիմնադրամին տրամադրում է աշնանացան ցորեն ։ Ծրագրի ղեկավար Արման Վալեսյանի տեղեկացմամբ՝ «Ամբար» հիմնադրամի աշխատանքները կազմակերպելու նպատակով հատկացվել են գյուղատնտեսական գործիքներ եւ ալրաղաց, իսկ Ճամբարակ եւ Շողակաթ համայնքներում մեղվաբուծությամբ զբաղվող տնտեսություններին՝ 200 փեթակ, որպես աջակցություն այդ տնտեսություններին։ Այստեղ առաջնահերթությունը տրվել է կանանց։ Ծրագրի միջոցով մարզում իրականացվել է նաեւ գյուղատնտեսական տեխնիկայի նորոգման աշխատանքներ՝ թվով 15 շահառուների համար։
«ՄԱԶԾ «Կայուն համայնքներ» ծրագիրը հայտարարել է «Ես Կարող եմ» երիտասարդական գաղափարների նախագիծ-մրցույթ: Նախագիծը միտված է աջակցել գյուղական բնակավայրերի երիտասարդությանը, որպեսզի իրենց կարողությունները եւ գիտելիքները վերածեն բիզնեսի եւ գումար վաստակեն։ Նախագիծը ևս ուղղված է Գեղարքունիքի մարզի սահմանամերձ բնակավայրերում ապրող 18-30 տարեկան երիտասարդներին»,- նշեց Արման Վալեսյանը։
Գեղարքունիքի մարզպետ Կարեն Սարգսյանը շնորհակալություն հայտնեց ՄԱԿ-ի ՄԱԶԾ շրջանակներում Գեղարքունիքի մարզի սահմանամերձ համայնքներում տնտեսությունների զարգացմանը միտված հումանիտար աջակցության, խոցելի խմբերի եւ երիտասարդության շրջանում իրականացվող ծրագրերի համար եւ վստահեցրեց, որ մարզպետարանը շարունակելու է ակտիվ համագործակցությունը ՄԱԿ-ի Զարգացման ծրագրի հետ։

Представители ПРООН представили программы развития, реализуемые или реализованные в Гегаркуникской области
ГАВАР, 27 АПРЕЛЯ, АРМЕНПРЕСС. Арман Валесян, руководитель программы устойчивого развития сообществ ПРООН, и Анна Гюрджян, руководитель социально-экономической программы ПРООН, представили губернатору Гегаркуникской области Карену Саргсяну программы развития, реализуемые или реализованныев регионе.
Как сообщает «Арменпресс», касаясь компонентов "Социально-экономической" программы развития, Анна Гюрджян представила компонент оказания помощи вынужденным переселенцам и принимающим, который также подразумевает процесс обеспечения передвижных семей мобильными домами. Также речь шла о создании сети освещения в приграничных областях и населенных пунктах, участии в трехмесячных платных курсах для безработных и курсоводов, развитии молодежной политики и создании лабораторий в учебных заведениях.
Было отмечено, что программа ПРООН «Устойчивые сообщества» предоставляет фонду «Амбар» озимую пшеницу для посева зерновых культур в 2022 году в общине Чамбарак Гегаркуникской области. По словам руководителя проекта Армана Валесяна, для организации работы фонда «Амбар» были предоставлены сельскохозяйственные орудия и мельницы, а пчеловодческим хозяйствам общин Чамбарак и Шогакат передано 200 ульев. Здесь приоритет отдавался женщинам. В рамках программы в области также были проведены ремонтные работы сельхозтехники для 15 благополучателей.
Организация «Устойчивые сообщества» ПРООН объявила проект-конкурс молодежных идей «Я могу». Проект направлен на то, чтобы помочь молодежи из сельской местности превратить свои навыки и знания в бизнес и заработать деньги. Проект ориентирован на молодежь в возрасте 18-30 лет, проживающую в приграничных населенных пунктах Гегаркуникской области», - сказал Арман Валесян.
Губернатор Гегаркуникской области Карен Саргсян поблагодарил ПРООН за гуманитарную помощь экономическому развитию приграничных общин Гегаркуникской области, программы для уязвимых групп и молодежи и заверил, что администрация области продолжит активное сотрудничество с Программой развития ООН.