ԵԱՀԿ ներկայացուցիչը բարձր է գնահատում Հայաստանում մեդիագրագիտության բարձրացման կառավարության հանձնառությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:Եվրոպայում անվտանգության և համագործակցության կազմակերպությունը (ԵԱՀԿ) բարձր է գնահատում Հայաստանում մամուլի ազատության զարգացման և մեդիագրագիտության բարձրացման կառավարության ամուր հանձնառությունը:
Այդ մասին «Արմենպրես»-ին հայտնեց ԵԱՀԿ մամուլի ազատության հարցերով ներկայացուցիչ Թերեզա Ռիբեյրոն՝ խոսելով ոչ միայն Հայաստանում, այլև տարածաշրջանում և ամբողջ աշխարհում կեղծ լուրերի և ապատեղեկատվության դեմ պայքարի արդիական մարտահրավերների և հնարավոր միջոցների մասին:
«Ես գիտեմ, որ Հայաստանում մեդիագրագիտության բարձրացումը ամուր հանձնառություն է կառավարության կողմից, ինչը դրական քայլ է, և մենք հենց այդ էլ քննարկում էինք, թե ինչքան կարևոր է մեդիագրագիտությունը մեր օրերում, որպեսզի ամեն կողմից եկող տեղեկատվական այսպիսի մեծ հոսքի պայմաններում մարդիկ ավելի լավ կարողանան տարբերել ճիշտ ու սխալ տեղեկությունները: Ուստի, կարծում եմ, դա շատ դրական քայլ է, և մենք իսկապես բարձր ենք գնահատում Հայաստանի իշխանությունների քաղաքական այդ կամքը և ամուր հանձնառությունը», - մեկնաբանեց ԵԱՀԿ մամուլի ազատության հարցերով ներկայացուցիչը:
Ըստ Ռիբեյրոյի՝ ԵԱՀԿ-ն չի մրցում մեդիագրագիտության և ապատեղեկատվության դեմ պայքարի ոլորտում չափազանց ակտիվ գործունեություն ծավալող ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի և միջազգային այլ հաստատությունների հետ, բայց իր առանձնահատուկ դերն ունի այդ հարցում, որն է բարձրացնել մեդիագրագիտության կարևորության մասին մարդկանց տեղեկացվածությունը մամուլի ազատությունից ավելի լավ օգտվելու և այդ ազատությունը ավելի շատ վայելելու համար:
«Եթե իսկապես ուզում եք ունենալ մամուլի ազատություն, եթե իսկապես ուզում եք պահպանել մամուլի ազատությունը՝ ձեզ անհրաժեշտ է մեդիագրագիտություն», - շեշտեց Թերեզա Ռիբեյրոն:
Հարցին՝ ի՞նչ կարող են անել պրոֆեսիոնալ լրատվամիջոցներն ու լրագրողները մարդկանց մեդիագրագիտությունը բարձրացնելու և նրանց ապատեղեկատվության թիրախավորումից, կեղծ լուրերից պաշտպանելու համար, ԵԱՀԿ մեդիա ազատության ներկայացուցիչը պատասխանում է, որ լրագրողներն ու ԶԼՄ-ները ևս կարևոր դեր են խաղում այդ հարցում:
«Այո՛, դա լուրջ խնդիր է, քանի որ տեղեկատվության տարածման իմաստով սահմաններ այլևս գոյություն չունեն, և շատ կարևոր է ապատեղեկատվության ուժեղ հոսքից և կեղծ լուրերից պաշտպանվելու ուժեղ ռազմավարություն ունենալը», - ասաց «Արմենպրես»-ի զրուցակիցը:
Ռիբեյրոյի խոսքով՝ մեդիան պատասխանատվության իր բաժինն ունի և կարող է լուրջ դեր խաղալ այդ գործում: Դրա համար լրատվամիջոցները պետք է ունենան մասնագիտական բարձր չափանիշներ, իսկ լրագրողները՝ դառնան փաստեր ստուգողները:
«Սա շատ կարևոր է, կազմակերպությունները չեն կարող անել դա լրագրողների փոխարեն, լրագրողներն իրենք պետք է կարևորեն փաստերի ճշմարտացիությունը և լինեն ամենաուժեղ փաստ ստուգողները: Շատ կարևոր է, որ լրագրողը մանրամասն տեղյակ լինի այս նոր մարտահրավերներից և ավելի ու ավելի զգույշ լինի փաստերը ստուգելիս և ճշմարտությունը փնտրելիս: Կարծում եմ՝ սա մեդիադաշտի և լրագրողների ամենակարևոր անելիքն է», - ընդգծեց Թերեզա Ռիբեյրոն:
ԵԱՀԿ մամուլի ազատության հարցերով ներկայացուցիչը մարտի 9-ին առաջին անգամ այցով եկել էր Հայաստան: Երևանում նա հանդիպել է Հայաստանի քաղաքացիական հասարակության, հասարակական կազմակերպությունների ներկայացուցիչների հետ: Իր խոսքով՝ դրանք շատ կառուցողական և արդյունավետ հանդիպումներ են եղել:
Թերեզա Ռիբեյրոն մարտի 10-ին Երևանում նաև մասնակցել է մեդիագրագիտությանը և ապատեղեկատվության դեմ պայքարին նվիրված համաժողովին, որը կազմակերպել էր ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունը՝ ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի հետ համագործակցությամբ իրականացվող «Մեդիա և տեղեկատվական գրագիտության քաղաքականության և ռազմավարության վերաբերյալ ազգային խորհրդատվություն» ծրագրի շրջանակներում:

Представитель ОБСЕ высоко оценивает приверженность правительства Армении делу повышения медиаграмотности
Организация по безопасности и сотрудничеству в Европе (ОБСЕ) высоко оценивает твердую приверженность правительства Армении делу развития свободы СМИ и повышения медиаграмотности.
Об этом «Арменпресс» сообщила представитель ОБСЕ по вопросам свободы СМИ Тереза Рибейро, говоря о современных вызовах и возможных мерах борьбы с ложными новостями и дезинформацией не только в Армении, но и в регионе и во всем мире.
«Я знаю, что повышение медиаграмотности в Армении - твердое обязательство со стороны правительства, что является положительным шагом, и мы именно это и обсуждаем, насколько важна медиаграмотность в наши дни, чтобы в условиях такого большого информационного потока все люди могли лучше различать верную и неверную информацию. Поэтому, думаю, это очень позитивный шаг, и мы действительно высоко ценим эту политическую волю и твердую приверженность властей Армении», - прокомментировала представитель ОБСЕ по вопросам свободы прессы.
По словам Терезы Рибейро, ОБСЕ не соревнуется с ЮНЕСКО и с другими международными учреждениями, осуществляющими чрезмерно активную деятельность в сфере медиаграмотности и борьбы с дезинформацией, но в этом вопросе имеет свою особую роль. Это касается повышения представления людей о значении медиаграмотности, для того, чтобы лучше пользоваться свободой прессы и наслаждаться этой свободой.
«Если вы действительно хотите иметь свободу СМИ, если вы действительно хотите сохранить свободу прессы, вам нужна медиаграмотность», - подчеркнула Тереза Рибейро.
На вопрос, что могут сделать профессиональные СМИ и журналисты для того, чтобы повысить медиаграмотность людей и защитить их от дезинформации, ложных новостей, представитель ОБСЕ по свободе СМИ ответил, что журналисты и СМИ также играют важную роль в этом вопросе.
«Да, это серьезная проблема, поскольку в плане распространения информации границ больше не существует, и очень важно иметь сильную стратегию защиты от сильного потока дезинформации и ложных новостей», - сказала собеседница «Арменпресс».
По словам Терезы Рибейро, у медиа есть своя доля ответственности и СМИ могут сыграть серьезную роль в этом деле. Для этого СМИ должны иметь высокие профессиональные стандарты, а журналисты должны стать фактчекерами.
«Это очень важно, организации не могут делать это вместо журналистов, сами журналисты должны уметь проверять факты, быть сильнейшими фактчекерами. Очень важно, чтобы журналист полностью осознал эти новые вызовы, и был бы более осторожным при проверке фактов и в поисках правды. Я думаю, что это самое важное для журналистов в сфере СМИ», - заключила Тереза Рибейро.
Представитель ОБСЕ по вопросам свободы СМИ Тереза Рибейро 9 марта впервые приехала в Армению. В Ереване она встречалась с представителями армянского гражданского общества и неправительственных организаций. По ее словам, это были очень конструктивные и результативные встречи.
10 марта Тереза Рибейро в Ереване приняла участие в конференции по медиаграмотности и борьбе с дезинформацией, организованной Министерством иностранных дел Республики Армения в рамках программы «Национальная консультация по политике и стратегии медиаграмотности», осуществляемой в сотрудничестве с ЮНЕСКО.