ԵԱՀԿ ներկայացուցիչը բարձր է գնահատում Հայաստանում մեդիագրագիտության բարձրացման կառավարության հանձնառությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:Եվրոպայում անվտանգության և համագործակցության կազմակերպությունը (ԵԱՀԿ) բարձր է գնահատում Հայաստանում մամուլի ազատության զարգացման և մեդիագրագիտության բարձրացման կառավարության ամուր հանձնառությունը:
Այդ մասին «Արմենպրես»-ին հայտնեց ԵԱՀԿ մամուլի ազատության հարցերով ներկայացուցիչ Թերեզա Ռիբեյրոն՝ խոսելով ոչ միայն Հայաստանում, այլև տարածաշրջանում և ամբողջ աշխարհում կեղծ լուրերի և ապատեղեկատվության դեմ պայքարի արդիական մարտահրավերների և հնարավոր միջոցների մասին:
«Ես գիտեմ, որ Հայաստանում մեդիագրագիտության բարձրացումը ամուր հանձնառություն է կառավարության կողմից, ինչը դրական քայլ է, և մենք հենց այդ էլ քննարկում էինք, թե ինչքան կարևոր է մեդիագրագիտությունը մեր օրերում, որպեսզի ամեն կողմից եկող տեղեկատվական այսպիսի մեծ հոսքի պայմաններում մարդիկ ավելի լավ կարողանան տարբերել ճիշտ ու սխալ տեղեկությունները: Ուստի, կարծում եմ, դա շատ դրական քայլ է, և մենք իսկապես բարձր ենք գնահատում Հայաստանի իշխանությունների քաղաքական այդ կամքը և ամուր հանձնառությունը», - մեկնաբանեց ԵԱՀԿ մամուլի ազատության հարցերով ներկայացուցիչը:
Ըստ Ռիբեյրոյի՝ ԵԱՀԿ-ն չի մրցում մեդիագրագիտության և ապատեղեկատվության դեմ պայքարի ոլորտում չափազանց ակտիվ գործունեություն ծավալող ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի և միջազգային այլ հաստատությունների հետ, բայց իր առանձնահատուկ դերն ունի այդ հարցում, որն է բարձրացնել մեդիագրագիտության կարևորության մասին մարդկանց տեղեկացվածությունը մամուլի ազատությունից ավելի լավ օգտվելու և այդ ազատությունը ավելի շատ վայելելու համար:
«Եթե իսկապես ուզում եք ունենալ մամուլի ազատություն, եթե իսկապես ուզում եք պահպանել մամուլի ազատությունը՝ ձեզ անհրաժեշտ է մեդիագրագիտություն», - շեշտեց Թերեզա Ռիբեյրոն:
Հարցին՝ ի՞նչ կարող են անել պրոֆեսիոնալ լրատվամիջոցներն ու լրագրողները մարդկանց մեդիագրագիտությունը բարձրացնելու և նրանց ապատեղեկատվության թիրախավորումից, կեղծ լուրերից պաշտպանելու համար, ԵԱՀԿ մեդիա ազատության ներկայացուցիչը պատասխանում է, որ լրագրողներն ու ԶԼՄ-ները ևս կարևոր դեր են խաղում այդ հարցում:
«Այո՛, դա լուրջ խնդիր է, քանի որ տեղեկատվության տարածման իմաստով սահմաններ այլևս գոյություն չունեն, և շատ կարևոր է ապատեղեկատվության ուժեղ հոսքից և կեղծ լուրերից պաշտպանվելու ուժեղ ռազմավարություն ունենալը», - ասաց «Արմենպրես»-ի զրուցակիցը:
Ռիբեյրոյի խոսքով՝ մեդիան պատասխանատվության իր բաժինն ունի և կարող է լուրջ դեր խաղալ այդ գործում: Դրա համար լրատվամիջոցները պետք է ունենան մասնագիտական բարձր չափանիշներ, իսկ լրագրողները՝ դառնան փաստեր ստուգողները:
«Սա շատ կարևոր է, կազմակերպությունները չեն կարող անել դա լրագրողների փոխարեն, լրագրողներն իրենք պետք է կարևորեն փաստերի ճշմարտացիությունը և լինեն ամենաուժեղ փաստ ստուգողները: Շատ կարևոր է, որ լրագրողը մանրամասն տեղյակ լինի այս նոր մարտահրավերներից և ավելի ու ավելի զգույշ լինի փաստերը ստուգելիս և ճշմարտությունը փնտրելիս: Կարծում եմ՝ սա մեդիադաշտի և լրագրողների ամենակարևոր անելիքն է», - ընդգծեց Թերեզա Ռիբեյրոն:
ԵԱՀԿ մամուլի ազատության հարցերով ներկայացուցիչը մարտի 9-ին առաջին անգամ այցով եկել էր Հայաստան: Երևանում նա հանդիպել է Հայաստանի քաղաքացիական հասարակության, հասարակական կազմակերպությունների ներկայացուցիչների հետ: Իր խոսքով՝ դրանք շատ կառուցողական և արդյունավետ հանդիպումներ են եղել:
Թերեզա Ռիբեյրոն մարտի 10-ին Երևանում նաև մասնակցել է մեդիագրագիտությանը և ապատեղեկատվության դեմ պայքարին նվիրված համաժողովին, որը կազմակերպել էր ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունը՝ ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի հետ համագործակցությամբ իրականացվող «Մեդիա և տեղեկատվական գրագիտության քաղաքականության և ռազմավարության վերաբերյալ ազգային խորհրդատվություն» ծրագրի շրջանակներում:

YEREVAN, MARCH 15, ARMENPRESS. OSCE highly values the Armenian government’s strong commitment in developing media freedom and raising the level of media literacy.
Teresa Ribeiro, OSCE Representative on Freedom of the Media, gave a comment to ARMENPRESS during her visit in Yerevan, talking about the dynamics of the media literacy, the current challenges in fighting fake news and disinformation not only in Armenia, but also in the region and around the globe.
“What I know from media literacy in Armenia is that this is a strong commitment from the government, which, I think, is a very positive step, and we were precisely discussing it how important media literacy is nowadays for engaging people in a better way of looking at information, at this kind of big sphere and strong flow of information coming from everywhere. So, this, I think, is very very positive, and I am really excited about this political will and strong commitment from the authorities in Armenia”, Teresa Ribeiro said.
In response to the question about the OSCE priorities over the topic, she said the OSCE is not going to compete with UNESCO and other institutions that are deeply involved in media literacy. “We are now initiating project, and as I also mentioned we are not going to compete with UNESCO and other institutions that are deeply involved in media literacy. But maybe what we will do is to look at media literacy from the specific point of view that I mentioned, which is media freedom literacy”, she said, adding that this means “to raise awareness regarding the importance of media literacy to better enjoy media freedom”.
“If you really want to have media freedom, if you really want to preserve media freedom, you need media literacy”, she noted.
Asked what media outlets and journalists could do to raise the level of the people’s media literacy and protect them from fake news and disinformation, the OSCE Representative on Freedom of the Media said journalists and media outlets play an important role in that.
“Nowadays the borders do not exist anymore. So in the case of information, it’s very important to have a strong strategy to address the challenges related to these very strong flows of disinformation and misinformation. Regarding the responsibility of the media outlets, I think, they have a strong responsibility. It requires more and more, the respect for high standards, high professional standards, which, I think, is very important. And the journalists they may be themselves the fact-checkers, this is very important. It’s not something that an organization must do it for the journalists, the journalists themselves, they have to respect first of all the truth, the facts and be the strongest fact-checkers. This, I think, is very important. It’s very important for the journalist to be very aware of these new challenges and be more and more careful in checking the facts and in searching the truth. I would say this is the most important from the side of the media outlets and from the side of the journalists”, she said.
OSCE Representative on Freedom of the Media Teresa Ribeiro visited Armenia for the first time on March 9. She met with representatives of the civil society, and informed that she had a very constructive conversation and meetings in Yerevan.
She participated in a conference on media and information literacy organized by the Armenian Foreign Ministry in cooperation with UNESCO.