Հայկական մշակույթն օտարերկրացիներին ներկայացվում է «Շարժայի ժառանգության օրեր» փառատոնում
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արաբական Միացյալ Էմիրություններում մարտի 10-ին մեկնարկել է «Շարժայի ժառանգության օրեր» ամենամյա փառատոնը, որին Հայաստանըպատվավոր հյուրի կարգավիճակով մասնակցում է առանձին տաղավարով։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնում են ԿԳՄՍ նախարարությունից, հայկական տաղավարի 12 սրահներում ցուցադրվում են հայկական մշակութային ժառանգության բազմաբնույթ դրսևորումները` սկսած հայ մշակույթի պատմությունից մինչև արդի շրջանի կենսունակ ժառանգությունը` ձեռագրարվեստ ու մանրանկարչություն, երաժշտություն ու ժողովրդական արհեստներ, այդ թվում՝ գորգագործություն, ասեղնագործություն, ժանեկագործություն, փայտագործություն, խաչքարագործություն, տիկնիկագործություն և հայկական տարազ:
Փառատոնի մեկնարկին հայկական տաղավար է այցելել Շարժայի պաշտոնատար անձանց պատվիրակությունը՝ Նորին Գերազանցություն շեյխ Աբդուլլահ բին Սալեմ բին Սուլթան Ալ Քասիմիի գլխավորությամբ:
Հովհաննես Շարամբեյանի անվան ժողովրդական արվեստների թանգարանի տնօրեն Լուսինե Թորոյանը պատվիրակությանն առանձին սրահներում հանգամանորեն ներկայացրել է հայ մշակութային ժառանգությունը: Հայկական տաղավար են այցելել նաև ԱՄԷ-ում ՀՀ գործերի հավատարմատար Կարեն Գրիգորյանը և ԱՄԷ-ի ու Կատարի թեմի առաջնորդ Տեր Մեսրոպ եպիսկոպոս Սարգսյանը:
Նշվում է, որ ՀՀ կառավարության աջակցությամբ «Շարժայի ժառանգության օրեր» 19-րդ թողարկման միջոցառմանը մասնակցելու, կազմակերպական աշխատանքներ իրականացնելու և միջոցառման փակման արարողությունը համակարգելու նպատակով Արաբական Միացյալ Էմիրություններ (Շարժա) գործուղված հայկական պատվիրակությունը գլխավորում է ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Ալֆրեդ Քոչարյանը:
Փառատոնը կտևի մինչև մարտի 28-ը: Մինչ այդ՝ մշակութային օրերի ընթացքում, հանդես կգան հայկական երգի ու պարի, ինչպես նաև՝ նվագարանային անսամբլներ՝ հնչեցնելով հայկական ավանդական մեղեդիներ և հանդես գալով հայկական պարերի ու երգերի կատարումներով։ Միջոցառման իրականացումը կնպաստի հայկական ոչ նյութական մշակութային ժառանգության միջազգային հանրահռչակմանը, միջմշակութային երկխոսության ձեռքբերմանն ու ամրապնդմանը։
Ի նպաստ հայ-արաբական բարեկամական հարաբերությունների ամրապնդման՝ դեռևս 2013 թվականին Արաբական Միացյալ Էմիրությունների Գերագույն խորհրդի անդամ, Շարժայի կառավարիչ Նորին Գերազանցություն շեյխ դոկտոր Սուլթան բին Մոհամմադ Ալ Քասիմիի բարերարությամբ հիմնանորոգվել է Հաղարծնի վանքը:

Армянская культура представлена иностранцам на фестивале "Дни наследия Шарджи"
ЕРЕВАН, 11 МАРТА, АРМЕНПРЕСС. 10 марта в Объединенных Арабских Эмиратах стартовал ежегодный фестиваль «Дни наследия Шарджи», в котором Армения приняла участие в качестве почетного гостя с отдельным павильоном.
Как сообщили «Арменпресс»в Министерстве образования и науки, в 12 залах армянского павильона представлены различные проявления армянского культурного наследия - от истории армянской культуры до живого наследия современности: ремесел и миниатюры, музыки и народных промыслов, в том числе ковроткачество, вышивка, изделия из дерева, хачкары, кукольный театр и Армянский костюм.
В начале фестиваля армянский павильон посетила делегация официальных лиц Шарджи во главе с Его Превосходительством шейхом Абдуллой бин Салем бин Султан Аль Касими.
Директор Музея народного творчества им. Ованеса Шарамбеяна Лусине Тороян в отдельных залах подробно представила делегации армянское культурное наследие. Армянский павильон также посетили временный поверенный в делах Республики Армения в ОАЭ Карен Григорян и предстоятель епархии ОАЭ и Катара епископ Месроп Саргсян.
Отмечается, что армянскую делегацию, направленную в Объединенные Арабские Эмираты (Шарджа) для участия в 19-м мероприятии «Дни наследия Шарджи» при поддержке правительства Армении, для координации организации мероприятия возглавляет заместитель министра иностранных дел Альфред Кочарян.
Фестиваль продлится до 28 марта. Перед этим, в дни культуры, армянские ансамбли песни и танца, а также инструментальные ансамбли исполнят традиционные армянские мелодии, исполнив армянские танцы и песни. Реализация мероприятия будет способствовать международной популяризации армянского нематериального культурного наследия, достижению и укреплению межкультурного диалога.
В поддержку укрепления армяно-арабских дружественных отношенийеще в 2013 году при благотворительности члена Верховного Совета Объединенных Арабских Эмиратов, правителя Шарджи, его превосходительства Шейха доктора Султана бин Мохаммада Аль Касими был отремонтирован монастырь Агарцин.