ԱԳՆ-ն առայժմ որոշում չունի Անթալիայի դիվանագիտական ֆորումին մասնակցության վերաբերյալ
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Անթալիայի դիվանագիտական ֆորումին մասնակցության վերաբերյալ առայժմ որոշում չկա։ Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, Ազգային ժողովում Կառավարության հարց ու պատասխանի ժամանակ այս մասին ասաց Արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը՝ պատասխանելով «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Սարգիս Խանդանյանի հարցին,թե ինչպիսի դիրքորոշում ունի ԱԳՆ-ն Անթալիայի դիվանագիտական ֆորումին մասնակցության վերաբերյալ։
«Հուսով եմ կհամաձայնեք, որ աշխարհում, թույլ տվեք ասել, շատ սրընթաց կերպով են իրադարձությունները զարգանում և փոփոխվում՝ ամեն օր, ամեն վայրկյան։ Եվ, ըստ էության, նախկինում նույնիսկ կարճաժամկետ թվացող իրադարձությունները այժմ բավականին երկար են։ Երբ որ ժամկետները մոտենան, որոշում կկայացնենք»,-ասաց Միրզոյանը։
Ավելի վաղ Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարար Մևլութ Չավուշօղլուն հայտնել էր, որ Հայաստանը նույնպես հրավիրված է 2022թ. մարտի 11-13-ը անցկացվելիք Անթալիայի դիվանագիտական ֆորումին: Ֆորումին մասնակցում են ԱԳ նախարարները: ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը մամուլի ասուլիսի ժամանակ հայտարարեց, որ մեծ հավանականությամբ Հայաստանը կընդունի Թուրքիայում անցկացվող Անթալիայի դիվանագիտական ֆորումին մասնակցելու հրավերը, բայց ամեն ինչ կախված է այդ պահին առկա իրավիճակից:

Armenian FMA doesn’t have a decision concerning participation in the Antalya Diplomacy Forum
YEREVAN, 2 MARCH, ARMENPRESS. There is no decision concerning the participation inthe Antalya Diplomacy Forum, ARMENPRESS reports, Minister of Foreign Affairs Ararat Mirzoyan said at the National Assembly during the Q&A session answering to the question of MP Sargis Khandanyan of “Civil Contract” faction about the position the Ministry of Foreign Affairs on the participation in theAntalya Diplomacy Forum.
“I hope that you will agree that in the world, let me say, eventsdevelopvery rapidly and change every day, every second. And when the deadlines approach, we will make a decision'', said Mirzoyan.
Earlier Minister of Foreign Affairs of TurkeyMevlüt Çavuşoğlu informed that Armenia also is invited to thediplomatic forumof March 11-13 to be held in Antalya. Ministers of Foreign Affairs participate in the forum. Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan announced at the press conference that Armenia willvery likelyaccept the invitation of participation in theAntalya diplomatic forum, but everything depends on the situation at that moment.