ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վոլեյբոլի միջազգային ֆեդերացիան որոշում Է ընդունել 2022 թվականին պլանավորված աշխարհի առաջնությունը Ռուսաստանից տեղափոխելու մասին, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը: Այդ մասին հաղորդվում Է ֆեդերացիայի հայտարարության մեջ, որը հրապարակվել Է նրա կայքում: «2022 թվականի վոլեյբոլի տղամարդկանց աշխարհի առաջնությունը Ռուսաստանից կտեղափոխվի: Նոր ընդունող երկրները կհայտարարվեն ավելի ուշ»,-ասվում Է հայտարարության տեքստում:
«Ֆեդերացիան եկել Է այն եզրակացության, որ աշխարհի առաջնության նախապատրաստումն ու անցկացումը Ռուսաստանում հնարավոր չի լինի Ուկրաինայում պատերազմի պատճառով: Համապատասխանաբար, որոշում Է ընդունվել Ռուսաստանին հեռացնել վոլեյբոլի տղամարդկանց աշխարհի առաջնության կազմակերպությունից, որը պլանավորվում Է անցկացնել 2022 թվականի օգոստոսին եւ սեպտեմբերին:
Ռուսաստանի վոլեյբոլի ֆեդերացիան եւ «Վոլեյբոլ-2022»-ի կազմկոմիտեն տեղեկացվել են համապատասխան ձեւով»,-ընդգծվում Է հայտարարության մեջ: FIVB 2022 վոլեյբոլի աշխարհի առաջնությունը պետք Է անցկացվեր 2022 թվականի օգոստոսի 26-ից մինչեւ սեպտեմբերի 11-ը՝ Ռուսաստանի տասը քաղաքներում՝ Մոսկվայում, Սանկտ Պետերբուրգում, Կալինինգրադում, Յարոսլավլում, Կազանում, Եկատերինբուրգում, Ուֆայում, Նովոսիբիրսկում, Կեմերովոյում, Կրասնոյարսկում:
Առաջնության մասնակիցներն են՝ Վոլեյբոլի համառուսաստանյան ֆեդերացիայի թիմը, Լեհաստանը, Թունիսը, Կամերունը, Իտալիան, Սլովենիան, Բրազիլիան, Արգենտինան, Պուերտո-Ռիկոն, Կանադան, Ֆրանսիան, ԱՄՆ-ը, Սերբիան, Կուբան, Նիդեռլանդները, Գերմանիան, Մեքսիկան, Թուրքիան, Եգիպտոսը, Քատարը, Բուլղարիան, Չինաստանը, Ճապոնիան, Իրանը: Մրցախաղի ձեւաչափը նախատեսել Է երկու խմբային փուլ եւ Վեցի եզրափակիչ Մոսկվայում, հաղորդել Է «Ինտերֆաքս»-ը:

Россия лишилась права провести мужской ЧМ по волейболу
Международная федерация волейболу приняла решение перенести запланированный на 2022 год чемпионат мира из России.
Как передает Арменпресс, об этом сообщается в заявлении федерации, опубликованном на ее сайте.
"Чемпионат мира по волейболу среди мужчин 2022 года будет перенесен из России. Новые принимающие страны будут объявлены позднее", - говорится в тексте заявления.
"Федерация пришла к выводу, что подготовка и проведение чемпионата мира в России будут невозможны из-за войны на Украине. Соответственно, было принято решение отстранить Россию от организации чемпионата мира по волейболу среди мужчин, который планируется провести в августе и сентябре 2022 года. Федерация волейбола России и Организационный комитет "Волейбол 2022" были проинформированы соответствующим образом", - подчеркивается в заявлении.
Чемпионат мира по волейболу FIVB 2022 должен был пройти с 26 августа по 11 сентября 2022 года в десяти городах России: Москве, Санкт-Петербурге, Калининграде, Ярославле, Казани, Екатеринбурге, Уфе, Новосибирске, Кемерове, Красноярске.
Участники чемпионата: Команда Всероссийской федерации волейбола, Польша, Тунис, Камерун, Италия, Словения, Бразилия, Аргентина, Пуэрто-Рико, Канада, Франция, США, Сербия, Куба, Нидерланды, Германия, Мексика, Турция, Египет, Катар, Болгария, Китай, Япония, Иран.