Ֆրանսիան, առավել քան երբևէ, Հայաստանի կողքին է. Ֆրանսիայի ԱԳՆ պետքարտուղար
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Ֆրանսիայի նախագահի հովանու ներքո մոտ ապագայում Փարիզում անց է կացվելու հայ-ֆրանսիական համաժողով, որը նոր հեռանկարներ կբացի հայ երիտասարդության առջև և կնպաստի հայ-ֆրանսիական երկկողմ կապերի ամրապնդմանը։ «Արմենպրես»-ի թղթակցի հաղորդմամբ` այդ մասին Հայաստան-Ֆրանսիա դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-ամյակին նվիրված միջոցառման ընթացքում տեղեկացրեց Ֆրանսիայի Եվրոպայի և արտաքին գործերի նախարարության պետքարտուղար Ժան-Բատիստ Լըմուանը` շնորհավորելով երկու երկրներին կարևոր տարեդարձի կապակցությամբ։
«Արդեն երեսուն տարի է` Ֆրանսիան, առավել քան երբևէ, Հայաստանի կողքին է`օգնելով նրան վերականգնվել և նայել դեպի ապագա։ Սա ուրախության մի պահ է։ Կեցցե՛ ֆրանս-հայկական բարեկամությունը։ Եվ ի գործ դեպի գալիք 30 տարիներ», - ասաց ֆրանսիացի դիվանագետը։
Լըմուանը նաև տեղեկացրեց, որ ֆրանսիական կողմը ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանի հետ ստորագրել է տնտեսական համագործակցության մի հավակնոտ ճանապարհային քարտեզ, և շուտով Ֆրանսիայի նախագահի բարձր հովանու ներքո Փարիզում անց կկացվի ֆրանսիական և հայ քաղաքացիական հասարակությունների համագործակցության` «Հավակնություններ. Ֆրանսիա-Հայաստան» խորագիրը կրող ֆորումը։
«Այն կմիավորի երկկողմ հարաբերությունների հիմնական դերակատարներին և համոզված եմ` թույլ կտա ի հայտ բերել նոր գաղափարներ և նոր նախագծեր։ Ֆորումի նպատակն է հեռանկար բացել հայ երիտասարդության առջև և ավելի ամրապնդել մեր երկու երկրների միջև կապերը», - հավելեց Ժան-Բատիստ Լըմուանը։

Франция рядом с Арменией: Жан-Батист Лемуан
В ближайшее время в Париже под эгидой президента Франции состоится армяно-французский форум, который откроет перед армянской молодежью новые перспективы и будет способствовать укреплению двусторонних армяно-французских связей. Как сообщает Арменпресс, об этом в ходе посвященного 30-летию установления дипломатических отношений между Арменией и Францией мероприятия заявил генеральный секретарь МИД Франции Жан-Батист Лемуан, поздравив две страны с важной годовщиной.
«Уже тридцать лет Франция как никогда рядом с Арменией, помогая ей восстановиться и смотреть в будущее. Это радостный момент. Да здравствует французско-армянская дружба! И к делу на следующие 30 лет!» — сказал французский дипломат.
Лемуан также сообщил, что французская сторона подписала с министром иностранных дел Армении Араратом Мирзояном амбициозную дорожную карту экономического сотрудничества и под эгидой президента Франции в Париже пройдет французско-армянский форум «Амбиции: Франция-Армения».
«Этот форум объединит основных акторов двусторонних отношений, и, уверен, позволит раскрыть новые идеи, новые проекты. Цель форума — открыть перспективу для армянской молодежи, еще больше укрепить связи между нашими двумя странами», — добавил Жан-Батист Лемуан.