ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հարավային Կորեան ջանքեր կգործադրի, որպեսզի Ուկրաինայի իրադրությունը բացասական ազդեցություն չունենա Կորեական թերակղզու խնդիրների լուծման ուղղությամբ գործադրվող ջանքերի վրա: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, ՌԻԱ Նովոստիին հայտնել են Կորեայի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարությունում:
«Մեր կառավարությունը շարունակում Է ուշադիր հետեւել համապատասխան միտումներին եւ շահագրգիռ կողմերի հետ սերտ փոխգործակցության դեպքում կձգտի անհրաժեշտ ջանքեր գործադրել, որպեսզի դա բացասական ազդեցություն չունենա Կորեական թերակղզու խաղաղ գործընթացի առաջխաղացման վրա»,-հայտարարել են Հարավային Կորեայի ԱԳ նախարարությունում:
Ավելի վաղ Կորեայի Հանրապետության ազգային անվտանգության խորհրդի նիստի մասնակիցներին հենց դրան Է կոչ արել երկրի նախագահ Մուն Չժե Ինը: Ուկրաինայի ճգնաժամի քննարկմանը նվիրված արտակարգ խորհրդակցությանը մասնակցել Է նաեւ միավորման հարավկորեական նախարարության ղեկավար Լի Ին Յոնը, որը ղեկավարում Է Հյուսիսային Կորեայի հետ հարաբերությունների ողջ սպեկտրը, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

В Сеуле высказались о влиянии ситуации на Украине на проблему Кореи
Южная Корея приложит усилия к тому, чтобы ситуация на Украине не оказала негативного влияния на усилия по решению проблем Корейского полуострова, как передает Арменпресс, об этом сообщили РИА Новости в Министерстве иностранных дел Республики Корея.
"Наше правительство продолжает внимательно следить за соответствующими тенденциями и будет при плотном взаимодействии с заинтересованными странами стремиться прикладывать необходимые усилия, чтобы это не оказало отрицательного влияния на продвижение мирного процесса на Корейском полуострове", - заявили в южнокорейском МИД.
Ранее к этому же участников заседания Совета национальной безопасности Республики Корея призвал президент страныМун Чжэ Ин. В экстренном совещании, посвящённом обсуждению кризиса наУкраине, принял участие и глава южнокорейского министерства объединения Ли Ин Ён, курирующий весь спектр отношений с Северной Кореей.