Ղարաբաղյան շարժումը շրջադարձային էր հայ ժողովրդի պատմության համար. վարչապետ Փաշինյանի ուղերձը
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի ուղերձ է հղել Ղարաբաղյան շարժման տարեդարձի կապակցությամբ՝ նշելով, որ Ղարաբաղյան շարժումը շրջադարձային նշանակություն ունեցավ հայ ժողովրդի հետագա պատմության համար։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ վարչապետի աշխատակազմից, վարչապետ Փաշինյանի ուղերձում նշված է. «34 տարի առաջ այս օրերին սկսվեց Ղարաբաղյան շարժումը, որը շրջադարձային նշանակություն ունեցավ հայ ժողովրդի հետագա պատմության համար: Հայաստանում և Արցախում ձևավորված համաժողովրդական շարժումը բացառիկ էր իր հզորությամբ, խորապես ազգային էր և ժողովրդավարական։
Համաժողովրդական շարժմամբ մեր ժողովուրդը կրկին ցույց տվեց իր միասնությունը, կարևորագույն պահերին որպես մեկ միասնական բռունցք համախմբվելու և վճռականությամբ գործելու կարողությունը՝ հանուն ազգային նպատակների իրականացման:
Շարժումը մեր պետականության վերականգնման առաջին քայլը հանդիսացավ, որով վերագտանք ազատ և անկախ ապրելու, մեր ճակատագիրը կերտելու ու մեր ապագան տնօրինելու վճռականությունը:
Այսօր մենք հիշում և մեր գլուխները խոնարհում ենք մեր հերոսների՝ Ղարաբաղյան առաջին և երկրորդ պատերազմներում, վերջին երեք տասնամյակներում հանուն Հայրենիքի իրենց կյանքը զոհած մեր բոլոր նահատակների հիշատակի առաջ:
Արցախն այսօր՝ չնայած վիրավոր, սակայն կանգուն է: Այսօր մեր քայլերն ուղղված են ոչ միայն արցախահայության սոցիալ-տնտեսական խնդիրների լուծմանը, անվտանգային մարտահրավերների հաղթահարմանը, այլև Արցախի հայության իրավունքների պաշտպանությանը, այդ իրավունքների միջազգայնորեն արձանագրմանը:
Համոզված եմ՝ հայ ժողովուրդը շուտով կբուժի անցած պատերազմի վերքերը և էլ ավելի վճռական ու ամուր քայլերով կընթանա դեպի ապագա՝ հանուն մեր իղձերի ու երազանքների իրականացման: Միայն այդպես կկարողանանք վառ պահել մեր բոլոր հերոս զավակների հիշատակը: Նրանց սերունդների, մեր ընդհանուր Հայրենիքի համար խաղաղ զարգացման դարաշրջան բացելը կլինի մեծագույն տուրքը նրանց հիշատակին, որով կերաշխավորվի մեր պետության հարատևությունը, Արցախի իրավունքների միջազգային ճանաչումն ու իրացումը: Այս նպատակների իրացումը պահանջում է հետևողական, շրջահայաց և ազնիվ աշխատանք ու այս աշխատանքի մեջ պիտի լինենք անսասան»:

Karabakh Movement was a turning point for the future history of the Armenian people – PM Pashinyan
YEREVAN, FEBRUARY 20, ARMENPRESS. Prime Minister of Armenia NIkol Pashinyan issued a message on the occasion of the 34th anniversary of the Karabakh Movement. As ARMENPRESS was informed from the Office of the Prime Minister, the message runs as follows,
“34 years ago, these days, the Karabakh Movement started, which was a turning point for the future history of the Armenian people. The nationwide movement in Armenia and Artsakh was exceptional in its power, was deeply national and democratic.
Through this popular movement, our people once again showed their unity, the ability to unite and act resolutely as one united fist for the realization of national goals.
The movement was the first step in restoring our statehood, through which we rediscovered our determination to live freely and independently, to shape our destiny and to manage our future.
Today we remember, we bow our heads to the memory of all our martyrs who sacrificed their lives for the Motherland in the first and second wars of Karabakh, in the last three decades.
Today Artsakh, though wounded, is still standing. Today our steps are aimed not only at solving the socio-economic problems of the Armenians of Artsakh, overcoming security challenges, but also at the protection of the rights of the Armenians of Artsakh, the international documentation of those rights.
I am convinced that the Armenian people will soon heal the wounds of the past war, and will take even more decisive and firm steps towards the future for the realization of our dreams and aspirations. Only in this way will we be able to keep alive the memory of all our heroes. The opening of an era of peaceful development for their generations, for our Motherland in general, will be the greatest tribute to their memory, which will guarantee the longevity of our state, the international recognition and implementation of the rights of Artsakh. Achieving these goals requires consistent, prudent, honest work, and we must be unwavering in this work”.