Երևանում կանցկացվի ՀԱՊԿ ԽՎ քաղաքական հարցերի ու միջազգային համագործակցության հանձնաժողովի նիստը
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԵԱՀԿ խորհրդարանական վեհաժողովում փետրվարի 18-ին կայացել է ՀԱՊԿ անդամ պետությունների խորհրդարանական պատվիրակությունների ղեկավարների համակարգող առցանց հանդիպումը: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին Ազգային ժողովի հասարակայնության հետ կապերի եւ հաղորդակցության վարչությունից, հանդիպումը վարել է ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ, ԵԱՀԿ ԽՎ-ում ՀՀ ԱԺ պատվիրակության ղեկավար Էդուարդ Աղաջանյանը:
Առցանց հանդիպմանը մասնակցել են Ռուսաստանի, Բելառուսի, Տաջիկստանի, Ղազախստանի, ինչպես նաեւ ՀԱՊԿ ԽՎ քարտուղարության ներկայացուցիչները:
Ողջունելով հանդիպման մասնակիցներին` Էդուարդ Աղաջանյանը խոսել է ԵԱՀԿ խորհրդարանական վեհաժողովում ՀԱՊԿ անդամ երկրների խորհրդարանական պատվիրակությունների արտաքին քաղաքական գործունեության համակարգման մասին:
Անդրադառնալով աշխատանքային հանդիպման նպատակներին` Էդուարդ Աղաջանյանն ընդգծել է միջազգային քաղաքականության եւ անվտանգության արդի հարցերի շուրջ համատեղ դիրքորոշումների համակարգումը, փոխադարձ աջակցությունը, ՀԱՊԿ-ի շրջանակում համագործակցող պետությունների շահերն ու պարտավորությունները հաշվի առնելու անհրաժեշտությունը: Այս համատեքստում առանձնացրել է նաեւ ԵԱՀԿ միջազգային ձեւաչափում ՀԱՊԿ անդամ երկրների համար համագործակցային հավասար հարաբերությունների հաստատմանը նպաստելու, միասնական կառուցողական դիրքորոշման մշակման եւ ԵԱՀԿ ԽՎ նիստերի որոշ հարցերի վերաբերյալ հնարավոր հավաքական որոշումների կարեւորությունը:
Նշվել է, որ ԵԱՀԿ ԽՎ-ում ՀԱՊԿ անդամ պետությունների խորհրդարանական պատվիրակությունների ղեկավարների համատեղ հանդիպումների անցկացման պրակտիկան հաստատվել է դեռեւս 2009թ.:
Հայկական պատվիրակության ղեկավարի խոսքով` քանի որ ԵԱՀԿ ԽՎ ձմեռային նստաշրջանների ձեւաչափը չի նախատեսում բանաձեւերի քվեարկություն կամ որեւէ զեկույցի ընդունում, այսօրվա հանդիպմանը կներկայացվեն ընդհանուր տեսակետներ, ինչպես նաեւ կհամադրվեն կողմերի դիրքորոշումները ԵԱՀԿ ԽՎ առաջիկա 21-րդ ձմեռային նստաշրջանի խնդրահարույց հարցերի շուրջ:
Նշվել է, որ այս հանդիպման, ձմեռային նստաշրջանում պատվիրակությունների աշխատանքի եւ դրա արդյունքների մասին տեղեկատվությունը ներառվելու է ՀԱՊԿ ԽՎ քաղաքական հարցերի ու միջազգային համագործակցության մշտական հանձնաժողովի հերթական նիստի օրակարգում: Նիստը նախատեսվում է անցկացնել 2022թ. մարտի 11-ին` Երեւանում:
Միջազգային հարթակներում ՀԱՊԿ անդամ երկրների գործունեության համակարգման մասին ելույթում Ռուսաստանի Դաշնության արտաքին գործերի փոխնախարար Ալեքսանդր Պանկինը խոսել է խորհրդարանական դիվանագիտության ճկուն մեխանիզմների գործածման արդյունավետության մասին: Կարեւորվել է միջազգային տարբեր կառույցներում ՀԱՊԿ ԽՎ պատվիրակությունների համակարգված եւ փոխհամաձայնեցված աշխատանքը` հաշվի առնելով նաեւ անդամ երկրների շահերը:
Այնուհետեւ հեռավար քննարկման մասնակիցներն անդրադարձել են ԵԱՀԿ ԽՎ առաջիկա 21-րդ ձմեռային նստաշրջանի խնդիրներին եւ մտքեր փոխանակել արդիական հարցերի շուրջ: Նրանք խոսել են մի շարք մոդելային օրենքների մշակման ու ընդունման անհրաժեշտության մասին:

Заседание Постоянной комиссии ПА ОДКБ по политическим вопросам и международному сотрудничеству состоится в Ереване
18 февраля состоялась координационная онлайн-встреча глав парламентских делегаций государств-членов ОДКБ в ПА ОБСЕ, которую вел председатель Постоянной комиссии НС по внешним связям, руководитель делегации НС РА в ПА ОБСЕ Э.Агаджанян.
Как сообщили Арменпресс в Управлении по связям с общественностью и коммуникации аппарата НС Армении, в онлайн-встрече приняли участие представители России, Беларуси, Таджикистана, Казахстана, а также Секретариата ПА ОДКБ.
Приветствуя участников встречи, Э.Агаджанян коснулся координации внешнеполитической деятельности парламентских делегаций государств-членов ОДКБ в ПА ОБСЕ.
Обратившись к целям рабочей встречи, Э.Агаджанян подчеркнул важность согласования совместных позиций по актуальным вопросам международной политики и безопасности, взаимопомощи, учета интересов и обязательств сотрудничающих государств ОДКБ. В этом контексте он особо отметил равноправное сотрудничество государств-членов ОДКБ в международном формате ОБСЕ, выработку общей конструктивной позиции и возможных коллективных решений по некоторым вопросам заседаний ПА ОБСЕ.
Отмечено, что практика проведения совместных встреч глав парламентских делегаций государств-членов ОДКБ в ПА ОБСЕ установилась еще в 2009 г.
По словам главы армянской делегации, поскольку формат зимней сессии ПА ОБСЕ не предусматривает голосования по резолюциям или принятия какого-либо доклада, на сегодняшней встрече представлены общие взгляды, а также позиции сторон по спорным вопросам предстоящей 21-й зимней сессии ПА ОБСЕ.
Отмечено, что информация об этой встрече, работе делегаций на зимней сессии и ее итогах будет включена в повестку дня очередного заседания Постоянной комиссии ПА ОДКБ по политическим вопросам и международному сотрудничеству. Заседание намечается провести 11 марта 2022 г. в Ереване.
В своем выступлении о координации деятельности государств-членов ОДКБ на международных площадках заместитель министра иностранных дел РФ А.Панкин коснулся эффективности использования гибких механизмов парламентской дипломатии. Особо отмечена скоординированная и согласованная работа делегаций ПА ОДКБ в различных международных структурах, с учетом также интересов государств-членов.
Затем участники онлайн-дискуссии затронули вопросы предстоящей 21-й зимней сессии ПА ОБСЕ и обменялись мнениями по актуальным вопросам. Отмечена необходимость разработки и принятия ряда модельных законов.