Հայ-վրացական հարաբերություններում նոր դինամիկա է. Փաշինյանն ընդունել է Վրաստանի ՆԳ նախարարին
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է Վրաստանի ներքին գործերի նախարար Վախթանգ Գոմելաուրիին: Հանդիպմանը ներկա էր նաև ՀՀ ոստիկանության պետ Վահե Ղազարյանը:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ կառավարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, ողջունելով հյուրին՝ վարչապետը նշել է. «Շատ ուրախ եմ մեր երկրների հարաբերություններում ի հայտ եկած նոր դինամիկայի համար: Օրեր առաջ այստեղ էր Վրաստանի արդարադատության նախարարը, որին, ցավոք, քովիդի պատճառով չկարողացա հանդիպել: Մեր Ոստիկանության պետը նախորդիվ այց էր ունեցել Վրաստան: Մենք նախորդ տարին ամփոփեցինք Թբիլիսիում տեղի ունեցած Հայ-վրացական տնտեսական համագործակցության միջկառավարական հանձնաժողովի նիստով: Դրանից առաջ մի քանի անգամ հանդիպում եմ ունեցել Վրաստանի վարչապետ՝ իմ ընկեր Իրակլի Ղարիբաշվիլիի հետ: Եվ շատ կարևորում եմ, որ մեր իրավապահ համակարգերն իրար հետ սերտ համագործակցություն են հաստատում: Դա կարևոր է մեր երկրների անվտանգության, իրավակարգի պահպանության համար»: Նիկոլ Փաշինյանն իր սրտանց ողջույններն ու առողջության մաղթանքներն է խնդրել փոխանցել Վրաստանի վարչապետ Իրակլի Ղարիբաշվիլիին, ով վարակվել է կորոնավիրուսով:
Վախթանգ Գոմելաուրին շնորհակալություն է հայտնել ընդունելության համար և ՀՀ վարչապետին փոխանցել Վրաստանի վարչապետի ջերմ ողջույնները: «Վրաստանի համար Հայաստանը շատ կարևոր գործընկեր է, հարևան է և ընկեր երկիր: Ես միշտ ընդգծում եմ, որ հայերս և վրացիներս ամենամտերիմ ժողովուրդներն ենք, մենք շատ հարազատ ենք և նման և՛ ավանդույթներով, և՛ մշակույթով, հարազատ և մտերիմ ենք ամեն հարցում:
Ինչ վերաբերում է մեր համագործակցությանը, ասեմ, որ առաջին հանդիպումից հետո արդեն ընկերացել ենք պարոն Ոստիկանապետի հետ: Ցանկանում եմ մեր պատրաստակամությունը հայտնել հետագա համագործակցության հարցում: Իմացեք, որ մենք միշտ պատրաստ ենք աջակցել և նաև պատրաստ ենք լսել ձեր փորձը, որը բավական մեծ է: Այն, ինչ հիմա նախաձեռնել եք, մասնավորապես, Պարեկային ծառայության մասին է խոսքս, շատ ողջունելի և կարևոր ծրագիր է: Մաղթում եմ, որ հաջողությամբ այն ավարտին հասցնեք»:
Վարչապետ Փաշինյանը կարևորել է երկու երկրների իրավապահ համակարգերի միջև ծավալված արդյունավետ համագործակցության շարունակական ամրապնդումը:
Զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել Հայաստանում և Վրաստանում ոլորտային բարեփոխումների վերաբերյալ, կիսվել տեղեկատվությամբ պարեկային ծառայության ռեֆորմի ընթացքի և արդյունքների շուրջ: Երկուստեք կարևորվել է փորձի փոխանակումը և մշտական հաղորդակցությունը, որը բխում է հայ-վրացական բարեկամական հարաբերությունների ոգուց:

YEREVAN, FEBRUARY 2, ARMENPRESS. Prime Minister Nikol Pashinyan received Minister of Internal Affairs of Georgia Vakhtang Gomelauri. Police Chief of Armenia Vahe Ghazaryan also attended the meeting, ARMENPRESS was informed from the Office of the Prime Minister.
Greeting the guest, the PM said, “I am very happy for the new dynamics in the relations between our countries. A few days ago, the Minister of Justice of Georgia was here, but unfortunately I could not meet him because of the Covid. Our Police Chief had paid a visit to Georgia before. We summed up last year with the sitting of the Armenian-Georgian Intergovernmental Commission on Economic Cooperation in Tbilisi. Before that, I had several meetings with the Prime Minister of Georgia, my friend Irakli Garibashvili. And I think it's very important that our law enforcement systems establish close cooperation. It is important for the security of our countries, for the protection of the rule of law”. Nikol Pashinyan asked to convey his heartfelt greetings and wishes of health to the Prime Minister of Georgia Irakli Garibashvili, who has contracted the coronavirus.
Vakhtang Gomelauri thanked for the reception, conveying to the Armenian PM the warm greetings of the Georgian PM. "Armenia is a very important partner for Georgia, it is a neighbor and a friendly country. I always emphasize that Armenians and Georgians are the nearest and dearest peoples, we are very close, with similarities in traditions and cultures, we are close in every aspect.
As for our cooperation, let me say that just after the first meeting we have already made friends with the Police Chief. I would like to express our readiness for further cooperation. You should know that we are always ready to support and are also ready to consider your experience, which is quite extensive. What you have just undertaken, I am particularly about the Patrol Service, is a very laudable and important program. I wish you a successful completion."
Prime Minister Pashinyan highlighted the continuous strengthening of the effective cooperation between the law enforcement systems of the two countries.
The interlocutors exchanged views on sectoral reforms in Armenia and Georgia, shared information on the results of the patrol service reform process. Both sides highlighted exchange of experience and constant communication in the spirit of Armenian-Georgian friendly relations.