Երևանում կբացվի Ավստրիական զարգացման գործակալության գրասենյակ
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:Ավստրիայի արտգործնախարար Ալեքսանդր Շալենբերգի հայաստանյան այցի շրջանակներում տեղի է ունենալու Երևանում Ավստրիական զարգացման գործակալության գրասենյակի բացումը: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ի թղթակիցը՝ այդ մասին Ավստրիայի արտգործնախարարի հետ համատեղ մամուլի ասուլիսի ընթացքում տեղեկացրեց Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը:
Հայաստանի արտգործնախարարը հատկանշական է համարում այն փաստը, որ Ավստրիայի արտգործնախարարի այցը Հայաստան տեղի է ունենում Հայաստան-Ավստրիա դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-ամյակին:
Ավստրիայի արտգործնախարարն էլ իր հերթին հավելեց, որ ոչ միայն դիվանագիտական հարաբերությունների 30-ամյակն է, նշվում, այլև վերջին 12 ամսվա ընթացքում Ավստրիայի արտգործնախարարը արդեն երկրորդ անգամ է այցելում Հայաստան, ինչը ցույց է տալիս երկկողմ հարաբերությունների կարևորությունը:
«Ուրախությամբ պիտի նկատեմ, որ այս 30 տարվա ընթացքում բազմաթիվ համատեղ ծրագրեր են իրականացվել, կա քաղաքական, տնտեսական, մշակութային երկխոսության և համագործակցության լուրջ փորձ: Անշուշտ, մենք չենք իրացրել այն ողջ ծավալի ներուժը, որը կա մեր երկու երկրների հարաբերություններում, և մեծ հույս ունեմ, որ այս այցը խթան կհանդիսանա, որպեսզի այդ ուղղությամբ առաջ շարժվենք և անցնենք մեր հարաբերությունների հաջորդ փուլին», - նշեց Արարատ Միրզոյանը:
Երկկողմ հարաբերությունների զարգացման հեռանկարի մեջ Հայաստանի արտգործնախարարը մեծ կարևորություն է տալիս հատկապես Հայաստանի և Ավստրիայի գործարար համայնքների շփումներին: Նա մեծ գոհունակությամբ արձանագրեց, որ Ալեքսանդր Շալենբերգի գլխավորած պատվիրակության հետ միասին Հայաստան է եկել նաև ավստրիական լուրջ բիզնես պատվիրակություն: Փետրվարի 3-ին նրանք մասնակցելու են հայ-ավստրիական բիզնես ֆորումի բացմանը:

Office of Austrian Development Agency to open in Yerevan, Armenia
YEREVAN, FEBRUARY 2, ARMENPRESS. The Office of the Austrian Development Agency will open in Yerevan on the sidelines of the current visit of Federal Minister for European and International Affairs of Austria Alexander Schallenberg in Armenia, Armenpress correspondent reports.
During a press conference today, Foreign Minister of Armenia Ararat Mirzoyan said that the visit of his Austrian counterpart to Armenia is taking place on the 30th anniversary of the establishment of diplomatic relations between the two countries.
At the press conference, Alexander Schallenberg in turn said that this is already the second visit of the Austrian Foreign Minister to Armenia in the past 12 months, which, he said, shows the importance of the bilateral relations.
“I am happy to note that over these past 30 years numerous joint programs have been implemented, there is a serious experience of political, economic, cultural dialogue and cooperation. Of course, we have not yet utilized that whole potential that exists in the relations of our countries, and I have great hopes that this visit will contribute to moving forward on this direction and passing to the next stage of our relations”, the Armenian FM said.
In terms of boosting the bilateral ties, the Armenian FM highlighted the contacts between the business communities of Armenia and Austria. He praised the fact that together with Mr Schallenberg, a serious Austrian business delegation has also arrived in Armenia to attend the opening of the Armenian-Austrian business forum on February 3.