Հարավային Կորեան միացավ Տարածաշրջանային համակողմանի տնտեսական գործընկերությանը
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կորեայի Հանրապետությունում ուժի մեջ Է մտել Տարածաշրջանային համակողմանի տնտեսական գործընկերության (ՏՀՏԳ) համաձայնագիրը: Փետրվարի 1-ին այդ մասին հայտնել Է երկրի կառավարությունը, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Նշվում Է, որ այդ քայլի շնորհիվ Հարավային Կորեան նոր շուկաներ մուտքի հնարավոություն կստանա ոչ միայն այնպիսի հանգուցային ճյուղերում, ինչպիսիք են ավտոմոբիլաշինությունը եւ մետաղագործությունը, այլեւ ծառայությունների ոլորտը, ներառյալ առցանց խաղերը, տեսա- եւ լսաարտադրանքը: «Կորեայի Հանրապետության համար, որի տնտեսությունն զգալի չափով հենվում Է արտահանման վրա, դա նշանակում Է շուկաների զգալի բազմազանացում»,- ասված Է հաղորդագրության մեջ:
Երկրի կառավարությունն ավելի վաղ ավարտել Է նախապատրաստական ընթացակարգերը ՏՀՏԳ-ի անարգել իրականացման համար՝ ուղղումներ մտցնելով համապատասխան օրենքներում: Անցյալ տարվա դեկտեմբերի 2-ին համաձանագիրը վավերացվել Է Ազգային ժողովի (խորհրդարանի) կողմից: Չինաստանը եւ 14 այլ երկրներ ՏՀՏԳ-ի ստեղծման շուրջ համաձայնության են հասել Հարավ - արեւելյան Ասիայի պետությունների ասոցիացիայի (ԱՍԵԱՆ) ամենամյա գագաթնաժողովի հարթակներում 200 թվականի նոյեմբերի 15-ին:
Առեւտրական համաձայնագրին մասնակցում են 15 պետություններ՝ Բրունեյը, Կամբոջան, Ինդոնեզիան, Լաոսը, Մալայզիան, Մյանման, Ֆիլիպինները, Սինգապուրը, Թաիլանդը, Վիետնամը, Հարավային Կորեան, Ավստրալիան, Չինաստանը, Ճապոնիան եւ Նոր Զելանդիան: Դրանց Է բաժին ընկնում համաշխարհային համախառն ներքին արդյունքի (ՀՆԱ) մեկ երրորդը, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Соглашение о всестороннем региональном экономическом партнерстве (ВРЭП) вступило в силу в Республике Корея. Какпередает Арменпресс со ссылкой на Тасс, oб этом сообщило во вторник правительство страны.
Отмечается, что благодаря этому шагу Южная Корея получит доступ к новым рынкам не только в таких ключевых отраслях как автомобилестроение и металлургия, но и в сфере услуг, включая онлайн-игры, видео- и аудиопродукцию. "Для Республики Корея, экономика которой в значительной степени опирается на экспорт, это означает значительную диверсификацию рынков", - говорится в сообщении.
Правительство страны ранее завершило подготовительные процедуры для беспрепятственной реализации ВРЭП, внеся поправки в соответствующие законы. 2 декабря прошлого года соглашение было ратифицировано Национальным собранием (парламентом).
Китай и 14 других стран договорились о создании ВРЭП на полях ежегодного саммита Ассоциации государств Юго-Восточной Азии (АСЕАН) 15 ноября 2020 года. В торговом соглашении участвуют 15 государств: Бруней, Камбоджа, Индонезия, Лаос, Малайзия, Мьянма, Филиппины, Сингапур, Таиланд, Вьетнам, Южная Корея, Австралия, Китай, Япония и Новая Зеландия. На их долю приходится треть мирового ВВП.