Գեղարքունիքի մարզում անցած տարի իրականացված միջոցառումների ֆինանսավորումը կազմել է 34 միլիարդ 909 միլիոն 928 հազար դրամ
ԳԱՎԱՌ, 31 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Գեղարքունիքի մարզպետարանի զարգացման ծրագրերի, վերլուծության եւ զբոսաշրջության բաժնում ամփոփվել է 2021 թվականի աշխատանքային տարին, որի արդյունքներով Գեղարքունիքի մարզում 2021 թվականին իրականացված միջոցառումների փաստացի ֆինանսավորումը կազմել է 34 միլիարդ 909 միլիոն 928 հազար դրամ։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրեց Գեղարքունիքի մարզպետարանի զարգացման ծրագրերի, վերլուծության եւ զբոսաշրջության բաժնի պետ Վարդուհի Մնացականյանը, ՀՀ Գեղարքունիքի մարզի 2017-2025 թվականների զարգացման ռազմավարության հիման վրա մշակվել է ՀՀ Գեղարքունիքի մարզի 2021 թվականի գործունեության ծրագիրը (ՏԱՊ), եւ նախատեսված միջոցառումների ֆինանսավորումը կազմել է 57 միլիարդ 127 միլիոն 997 հազար դրամ։ 2021 թվականի գործունեության ծրագրի (ՏԱՊ) հիման վրա կազմվել է 2021 թվականի տարեկան մոնիտորինգի հաշվետվությունը, որի արդյունքում 2021 թվականին բոլոր ոլորտներում իրականացված միջոցառումների ֆինանսավորումը փաստացի կազմել է 34 միլիարդ 909 միլիոն 928 հազար դրամ, որի արդյունքում ստեղծվել է շուրջ 1282 աշխատատեղ: «Նկատելի ներդրումներ են իրականացվել քաղաքաշինության, ճանապարհաշինության, դպրոցաշինության, սուբվենցիոն ծրագրերի իրականացման, գյուղատնտեսության, առողջապահության եւ այլ ոլորտներում։ Ներդրումներ իրականացվել են ՀՀ պետական բյուջեի, տեղական բյուջեի, Համաշխարհային բանկի, գերմանական KFW բանկի, միջազգային մի շարք այլ կառույցների կողմից։ Կառուցվել են միջազգային, հանրապետական, մարզային ու համայնքային նշանակության ճանապարհներ, կրթական, նախակրթական, մշակութային ու առողջապահական հաստատությունների շենքեր, խմելու եւ ոռոգման ջրատարներ, արեւային ֆոտովոլտային կայաններ, գազատարներ, էլեկտարահողրդման գծեր եւ տրանսֆորմատորային ենթակայաններ, արոտների ջրարբիացման համակարգեր, ձեռք է բերվել նոր գյուղտեխնիկա։ Ակնկալում ենք, որ այս տարի եւս լուրջ ձեռքբերումներ կունենանք մեր մարզի կենսագործունեության տարբեր ոլորտներում»,-նշեց Վարդուհի Մնացականյանը։

Финансирование реализованных в прошлом году в Гегаркуникской области программ составило 34 909 928 000 драмов
Управление программ развития, анализа и туризма Гегаркуникской области подвело итоги 2021 рабочего года, согласно которым фактическое финансирование программ, реализованных в Гегаркуникской области в 2021 году, составило 34 909 928 000 драмов.
Как сообщила «Арменпресс» начальник Управления программ развития, анализа и туризма Гегаркуникской области Вардуи Мнацаканян, на основе стратегии развития Гегаркуникской области на 2017-2025 годы был разработан план действий Гегаркуникской области на 2021 год и были профинансированы запланированные проекты - 57 127 997 000 драмов. Был составлен годовой мониторинговый отчет за 2021 год, в результате чего финансирование реализованных мероприятий во всех сферах в 2021 году фактически составило 34 909 928 000 драмов, было создано около 1 282 рабочих мест. «Значительные инвестиции вложены в градостроительство, дорожное строительство, строительство школ, в программы дотаций, сельское хозяйство, здравоохранение и в другие сферы. Инвестиции осуществлялись из государственного бюджета РА, местного бюджета, Всемирного банка, немецкого банка KFW и ряда других международных структур. Построены дороги международного, республиканского, регионального и коммунального значения, здания учебных, дошкольных, культурных и медицинских учреждений, проведены водопроводы для питьевой воды и для орошения, установлены солнечные фотоэлектрические станции, газопровод, линии электропередач и трансформаторные подстанции, новые системы орошения пастбищ. Мы думаем, что и в этом году в различных сферах жизни нашего региона у нас будут серьезные достижения», - отметила Вардуи Мнацаканян.