Կալամյանի գալով հայկական բասկետբոլը մի քանի քայլ առաջ կկատարի. Կարեն Գիլոյան
ԵՐԵՎԱՆ, 31 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Կրթության գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարի տեղակալ Կարեն Գիլոյանի կարծիքով՝ Հայաստանի բասկետբոլի հավաքականի նոր գլխավոր մարզիչ Ռեքս Կալամյանի նշանակումը կնպաստի, որպեսզի Հայաստանում բասկետբոլը մի քանի քայլ առաջ կատարի:
«Ռեքս Կալամյանն արդեն 30 տարի է NBA-ում լուրջ մասնագետ է: Նա իսկապես շատ փորձառու մասնագետ է: Կալամյանի գալով հայկական բասկետբոլը մի քանի քայլ առաջ կկատարի: Եվ եթե կարողանանք ճիշտ բասկետբոլիստներ բերել, հավաքագրենք մեր ուժեղներին, ուրեմն վստահ եմ, որ փոքր երկրների Եվրոպայի առաջնությունում լավ հանդես կգանք»,-«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` լրագրողների հետ զրույցում ասաց նախարարի տեղակալը:
Գիլոյանի խոսքով` Հայաստանի գերնպատակն էլիտ ռաունդ դուրս գալն է և ինչու ոչ` նաև եվրոպական ուժեղագույն հավաքականների հետ մասնակցել որակավորման փուլին:

Armenian basketball will “make several steps forward” with Rex Kalamian’s arrival – Deputy Minister of Sport
YEREVAN, JANUARY 31, ARMENPRESS. Rex Kalamian’s appointment as head coach of the National Basketball Team of Armenia will contribute to the development of basketball in the country, the Armenian Deputy Ministry of Education, Science, Culture and Sport Karen Giloyan told reporters.
“Rex Kalamian is a serious expert in the NBA for already 30 years,” Giloyan said. “He is really a very experienced specialist. Armenian basketball will make several steps forward with Kalamian’s arrival. And if we manage to bring the right players, recruit our best, I am sure we will perform well at the European ChampionshipforSmall Countries.”
According to Giloyan, Armenia’s goal is to enter the elite round and participate in the qualifying round with the best European teams.
Detroit Pistons assistant coach Rex Kalamian was named the new head coach of the Armenian National Basketball Team on January 21.