Քաղավիացիայի նախկին ղեկավարը մանրամասներ է հայտնել Հայաստան-Թուրքիա օդային սահմանի բացման պատմությունից
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ քաղավիացիայի գլխավոր վարչության նախկին պետ Շահեն Պետրոսյանը (1993-96 թթ.) դրական է գնահատում Երևան-Ստամբուլ-Երևան ավիաչվերթի բացման մասին տեղեկությունները: «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում նա մանրամասներ հաղորդեց 1990-ական թթ. Հայաստանի և Թուրքիայի միջև ավիահաղորդակցության հաստատման պատմությունից՝ նշելով, որ այն ժամանակ Եվրոպական քաղավիացիայի կոմիտեն պարտադրել է Թուրքիային բացել Հայաստանի հետ օդային սահմանը:
Շահեն Պետրոսյանը պատմեց, որ 1993 թվականին, երբ ինքը նշանակվել է քաղավիացիայում, հետաքրքրվել է ավիատոր մասնագետներից, թե ի՞նչն է պատճառը, որ փակ է նաև Հայաստան-Թուրքիա օդային սահմանը, և պարզել է, որ երբ Հայաստանը անկախացել է, մասնագետները չեն զգուշացրել, որ պետք է նաև օդային սահմանները հաստատվեն: Հայկական կողմն այդ հարցով դիմել է Եվրոպական քաղաքացիական ավիացիայի կոնֆերանսին՝ ECAC-ին (European Civil Aviation Conference): Իսկ այդ ժամանակ նախագահ Լևոն Տեր-Պետրոսյանը և իր գլխավոր խորհրդական Ժիրայր Լիպարիտյանը արդեն բանակցություններ էին վարում Թուրքիայի ղեկավարության հետ:
«Ես այդ ամենի մասին տեղեկացրեցի իշխանություններին, որ պետք է ինչ-որ կերպ լուծել այդ հարցը, քանի որ մենք, ցամաքային շրջափակումից բացի, նաև օդային բլոկադայի մեջ էինք, իսկ Թուրքիան դրա իրավունքը չուներ: Թուրքիան արդարանում էր, ասում էր՝ «մեր սահմանը, որ կա, Սովետական Միության սահմանն է, իսկ Սովետական Միություն այլևս գոյություն չունի»: Եվ մենք ստիպված էինք հաստատել, որ դա Հայաստանի Հանրապետության սահմանն է: Մեզ շատ օգնեց եվրոպական ECACկազմակերպությունը: Մենք ավելի քան մեկ տարի պայքարում էինք դրա համար, և ի վերջո ECAC-ը պարտադրեց Թուրքիային, որ նա բացի Հայաստանի հետ օդային սահմանը: Քանի որ մենք դիվանագիտական հարաբերություններ չունեինք, շատ բարդ էր այդ գործընթացը: Եվ հանկարծ մի օր ինձ զանգահարեց Թուրքիայի իմ գործընկերը՝ իրենց ավիացիայի ղեկավարը, ասում է՝ «էֆենդի Պետրոսյան, կարո՞ղ եք գալ, մենք փաստաթղթերը արդեն պատրաստել ենք, որ օդային սահմանը բացվի»: Ես պատասխանեցի՝ «միգուցե դո՞ւք գաք», ասաց՝ «չէ, մեզ մոտ ամեն ինչ արդեն պատրաստ է»», - պատմեց «Արմենպրես»-ի զրուցակիցը:
Հայաստանի քաղավիացիայի և Թուրքիայի քաղավիացիայի աէրոնավիագացիոն ծառայությունների ղեկավարների կողմից ստորագրված փաստաթղթերի փոխանակման արարողությունը
Կենտրոնում՝ ձախից՝ ՀՀ քաղավիացիայի աէրոնավիացիայի ղեկավարԳևորգ Պետրոսյան
Աջից ձախ՝
ՀՀ քաղավիացիայի գլխավոր վարչության պետՇահեն Պետրոսյան
Թուրքիայի քաղաքացիական ավիացիայի գլխավոր տնօրենՔաբադայի
Այդպես մի փոքրիկ օդանավով՝ Յակ-40-ով Երևանից մեծ պատվիրակություն է մեկնում Անկարա, որտեղ 1995 թվականի ապրիլի 20-ին ստորագրվում է Հայաստան-Թուրքիա օդային սահմանի բացման մասին միջգերատեսչական համաձայնագիրը:
Հայաստանի քաղավիացիայի ղեկավարը և Թուրքիայի քաղավիացիայի գլխավոր տնօրենը՝ Անկարայի բյուզանդական ամրոցում հրավիրված ճաշկերույթի ժամանակ
«Այդ ժամանակ մենք օդային երկու միջանցք ունեինք, որոնցից մեկը կոչվում էր «H 50», մյուսը՝ «H 51»: Դրանցից մեկն անցնում էր Արարատ լեռան վրայով, մյուսը՝ Կարսի: Դա մեծ օգուտ եղավ Հայաստանին, որովհետև տարանցիկ օդանավերն արդեն սկսեցին օգտվել այդ մայրուղուց և թռիչքները կատարում էին Հայաստանի վրայով՝ Եվրոպայից դեպի Հեռավոր Արևելք: Դրա շնորհիվ Հայաստանը աերոնավիգացիայի համար տարեկան 1 մլն դոլարի եկամուտ էր ստանում», - բացատրեց Հայաստանի քաղավիացիայի նախկին ղեկավարը:
Այդպիսով «Հայկական ավիաուղիների» միջոցով 1995 թվականի մայիսին բացվել է Երևան-Ստամբուլ կանոնավոր չվերթը շաբաթական երկու անգամ հաճախականությամբ: Ծրագրեր են եղել նաև Գյումրի-Կարս ավիաթռիչքներ իրականացնելու վերաբերյալ, սակայն այդ ծրագիրը կյանքի չի կոչվել:
Շահեն Պետրոսյանի խոսքով՝ 2000-ականներին՝ մինչև 2016 թվականը, նաև հակառակ ուղղությամբ՝ Ստամբուլ-Երևան ավիաթռիչքներ են եղել թուրքական «Պեգասուս» ավիաընկերության օդանավերով, սակայն 2016-ին, երբ տարածաշրջանային իրավիճակը Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ կրկին բարդացավ, այդ թռիչքները դադարեցվեցին:
Քաղավիացիայի նախկին ղեկավարը դրական է գնահատում Հայաստան-Թուրքիա ավիահաղորդակցության վերականգնման մասին տեղեկությունները:
«Ընդհանրապես, հարևանների հետ պետք է նորմալ հարաբերություններ ունենալ: Այնպես որ, ես դրական եմ գնահատում», - նշեց Շահեն Պետրոսյանը:
Դեկտեմբերի 16-ին Թուրքիայի արտգործնախարար Մևլութ Չավուշօղլուն հայտարարել էր, որ Անկարան դիտարկում է Ստամբուլ-Երևան-Ստամբուլ չվերթերի բացման վերաբերյալ թուրքական և հայկական ավիաընկերությունների հայտերը: Իսկ դեկտեմբերի 23-ին հայտնի դարձավ, որ ըստ Թուրքիայի տրանսպորտի և ենթակառուցվածքների նախարար Ադիլ Քարաիսմայիլօղլուի հայտարարության՝ թուրքական բյուջետային «Պեգասուս» ավիաընկերությունը պատրաստվում է թռիչքներ իրականացնել դեպի Երևան: Թուրք նախարարը հիշեցրել է, որ վերջին 2.5 տարում Հայաստան-Թուրքիա ուղիղ ավիահաղորդակցություն չի եղել, և հիմա իրենք ոլորտի համար կարևոր առաջընթաց են ակնկալում: ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարության մամուլի խոսնակ Սոնա Հարությունյանը «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում հայտնել է, որ Երևան-Ստամբուլ ուղղությամբ չվերթեր իրականացնելու հայտ է ներկայացրել Flyone Armenia ընկերությունը:

Экс-глава гражданской авиации Армении представил подробности истории открытия воздушной границы между Арменией и Турцией
Бывший начальник Главного управления гражданской авиации РА Шаген Петросян (1993-1996) положительно оценивает информацию об открытии рейса Ереван-Стамбул-Ереван. В беседе с «Арменпресс» он подробно рассказал о событиях 1990-х годов, об истории установления воздушного сообщения между Арменией и Турцией, отмечая, что тогда открыть воздушную границу с Арменией Турцию вынудил Европейский комитет гражданской авиации.
Шаген Петросян рассказал, что в 1993 году, когда его направили в гражданскую авиацию, он спросил у авиационных специалистов, почему была закрыта армяно-турецкая воздушная граница. Ему объяснили, что, когда Армения стала независимой, надо было установить и воздушные границы. Армянская сторона обратилась в Европейский комитет гражданской авиации (ICAC). В то время президент Левон Тер-Петросян и его главный советник Жирайр Липарян уже вели переговоры с руководством Турции.
«Я проинформировал власти обо всем этом, что этот вопрос нужно как-то решать, потому что, помимо сухопутной блокады, мы находились и в воздушной блокаде, и Турция не имела на это права. Турция оправдывалась, говоря: «Наша существующая граница - это граница Советского Союза, а Советского Союза больше не существует». И мы должны были признать, что это граница и Республики Армения. Европейский ICAC нам очень помог. Мы боролись за это больше года, и наконец, ICAC заставил Турцию открыть воздушную границу с Арменией. Поскольку у нас не было дипломатических отношений, процесс был очень сложным. И вдруг однажды мой турецкий коллега, начальник их авиации, позвонил мне и сказал: «Эффенди Петросян, вы можете приехать? Мы уже подготовили документы для открытия воздушной границы». Я спросил: «Может вы приедете?». Он ответил отрицательно, так как у них уже все было готово.
Таким образом, небольшая делегация из Еревана на небольшом самолете Як-40 вылетела в Анкару, где 20 апреля 1995 года было подписано межведомственное соглашение об открытии армяно-турецкой воздушной границы.
«В то время у нас было два воздушных коридора, один назывался «Н 50», а другой - «Н 51». Один из них пересекал гору Арарат, другой - Карс. Это было большим преимуществом для Армении, потому что транзитные самолеты уже начали использовать эту трассу, пролетающую над Арменией из Европы на Дальний Восток. Благодаря этому Армения от аэронавигации получала годовой доход в размере 1 млн долларов», - пояснил бывший глава гражданской авиации Армении.
Так, в мае 1995 года был открыт регулярный рейс Ереван-Стамбул, с очередностью - два раза в неделю, совершала полеты компания «Армянские авиалинии». Был и план - открыть рейс Гюмри-Карс, но этот план не был реализован.
По словам Шагена Петросяна, в 2000-х годах до 2016 года рейсы Стамбул-Ереван и в обратном направлении выполнялись и турецкой авиакомпанией «Pegasus Airlines», но в 2016 году, когда региональная ситуация вокруг Нагорного Карабаха вновь обострилась, эти рейсы были прекращены.
Экс-глава гражданской авиации положительно оценивает информацию о возобновлении авиасообщения Армения-Турция.
«В целом у нас должны быть нормальные отношения с нашими соседями. Поэтому я оцениваю это положительно», - сказал Шаген Петросян.
16 декабря министр иностранных дел Турции Мевлют Чавушоглу заявил, что Анкара рассматривает заявки турецких и армянских авиакомпаний на открытие рейсов Стамбул-Ереван-Стамбул. 23 декабря стало известно, что согласно заявлению министра транспорта и инфраструктуры Турции Адиля Караисмайлоглу, турецкая бюджетная авиакомпания «Pegasus» будет выполнять полеты в Ереван. Турецкий министр напомнил, что в последние 2,5 года между Арменией и Турцией не существовало прямого авиасообщения, и теперь в этой сфере ожидается значительный прогресс. Как сообщила «Арменпресс» пресс-секретарь Министерства территориального управления и инфраструктуры РА Сона Арутюнян, авиакомпания «Flyone Armenia» также подала заявку на совершение авиарейсов по маршруту Ереван-Стамбул.