Ղարաբաղյան պատերազմը երբեք կրոնական պատերազմ չի եղել. Արմեն Սարգսյանի հարցազրույցը ArabNews-ին
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Սաուդյան Արաբիայում տեղակայված Մերձավոր Արևելքի առաջատար անգլալեզու օրաթերթի՝ArabNews-ը հրապարակել է նախագահ Արմեն Սարգսյանի բացառիկ հարցազրույցը:
ՀՀ նախագահի պաշտոնական կայքում հայերեն թարգմանությամբ հրապարակված է հարցազրույցի՝ Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրին վերաբերող հատվածը: «Արմենպրես»-ն այն ներկայացնում է ստորև:
- Ադրբեջանի մասին մի քանի հարց ունեմ, սակայն կա մեկ այլ հարց՝ ընկալումների և իրականության մասին: Հնարավոր է դրա մասին մարդիկ այդքան էլ շատ չեն խոսում այստեղ, սակայն Մերձավոր Արևելքում կա ընկալում, որը, հնարավոր է, տարածվում է թուրքերի կամ ադրբեջանցիների կողմից, որ սա կրոնական պատերազմ է:
- Դա երբեք կրոնական պատերազմ չի եղել: Հայաստանը շատ լավ հարաբերություններ ունի շատ իսլամական երկրների հետ: Ադրբեջանական կողմը երբեմն սիրում է օգտագործել այդ խոսույթը՝ իսլամական աշխարհի աջակցությունը ստանալու ակնկալիքով: Իսկ օրինակ, Հայաստանը երբեք չի փորձել նման կերպ քրիստոնյա աշխարհից աջակցություն ստանալ, քանի որ հակամարտությունը քրիստոնեական կամ կրոնական բնույթ չի կրել:
- Սակայն, կարծեք, Ղարաբաղը միջազգայնորեն համարվում է Ադրբեջանինը: OIC (Իսլամական համագործակցության կազմակերպություն), Ծոցի տարածաշրջանը, բոլորը շահագրգռված են խաղաղություն հաստատմամբ: Ինչպիսի՞ ակնկալիքներ ունեք GCC-ից (Ծոցի համագործակցության խորհուրդ) կամ OIC-ից, ինչպե՞ս կարող են նրանք աջակցել այս հակամարտության լուծմանը:
- Մեր բոլոր բարեկամներից՝ լինի դա Ծոցում, Մերձավոր Արևելքում կամ Եվրոպայում, ակնկալում եմ նրանց աջակցությունը հակամարտությունը տրամաբանական հանգուցալուծման հասցնելու համար:
-Ինչպիսի՞ տրամաբանական հանգուցալուծում ենք տեսնում:
- Ինչպես նշեցի, 26 տարի առաջ հայկական կողմը հաղթանակած էր, սակայն ինչ-որ առումով չկարողացանք հաղթողի մեր դիրքը օգտագործել վերջնական խաղաղություն հաստատելու համար: Իհարկե, պետք է հաշվի առնվեն այն մարդկանց իրավունքները, որոնք ապրում են Լեռնային Ղարաբաղում, այդ մարդիկ այնտեղ ապրում են հազարավոր տարիներ: Պատերազմի ավարտին դեռևս շատ զգացմունքներ, վերքեր, չլուծված հարցեր կան՝ կապված սահմանագծման և սահմանազատման, ինչպես նաև՝ այլ հարցերի հետ, որոնց թվում իհարկե՝ Լեռնային Ղարաբաղում ապրող մարդկանց ապագայի մասով: Գոյություն ունի միջազգայնորեն ճանաչված մի կառույց՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խումբն իր համանախագահող երկրներով: Կարծում եմ, որ պետք է կրկին վերադառնալ բանակցային սեղանին: Նոր իրականությունն այն է, որ Ռուսաստանը մեծ ազդեցություն ունի տարածաշրջանի վրա, քանի որ վերջինս բերեց հրադադար և աջակցում է թե Հայաստանին և թե Ադրբեջանին սահմանագծման, սահմանազատման և այլ խնդիրների լուծման մասով: Ռուսաստանի խաղաղապահներն այսօր Լեռնային Ղարաբաղում են: Չեմ կարող պնդել, որ այս հարցը վերջնական լուծում է ստացել: Միայն ժամանակը ցույց կտա, թե ինչպիսին կլինի վերջնական լուծումը: Կարծում եմ, որ ցանկացած որոշում, որը կլինի վերջնական, պետք է լինի տրամաբանական: Լուծում, որը ընդունելի կլինի երկու կողմերի համար: Ցանկացած լուծում, որ պարտադրված է, չի կարող երկար տևել:

YEREVAN, DECEMBER 24, ARMENPRESS. President of Armenia Armen Sarkissian gave an exclusive interview to ArabNews.
Armenpress presents the part of the interview relating to the Nagorno Karabakh conflict.
-I have several questions about Azerbaijan, but one more question about the perceptions and the reality. Maybe people here are not talking much about it, but there is a perception in the Middle East, which, maybe, is spread by Turks or Azerbaijanis, that this is a religious war.
-It was never, never a religious war. Armenia has wonderful relations with a lot of states where Islam is a major religion. The Azeri side sometimes liked to use that in order to accumulate support from Islamic world. But Armenia, Armenian side never tried to use or get support from Christian states because this is a Christian war. Not at all, it was never.
-As it stands internationally Karabakh is considered Azerbaijan. So what can we do, probably the OIC, the Gulf region, everybody has an interest to bring peace. So what position do you expect from the GCC or the OIC to help end this conflict?
-Basically, I think, I would expect all of our friends, be that in the Gulf, in the Middle East or in Europe, to help to bring a logical end to this conflict.
-What would the logical end look like?
-As I said, 26 years ago Armenia was victorious and we failed somehow to use the position of being in a victory to converting that into peace. Of course, taking into account the rights of these people that live in Nagorno Karabakh, Armenians with their history of more than thousands of years. I think for the moment the war has just finished and there are so many emotions, wounds, unresolved issues, be that starting on the borders, demarcation and all of that stuff, and of course the future of Nagorno Karabakh and people there. There is an internationally agreed institution which is the OSCE Minsk Group and the Co-Chairs. There are still voices that I think we should go back and allow these negotiations to happen. There is a new reality where there is huge influence of the Russian Federation into the region because they were the once they brought the ceasefire, they are the ones who are offering to help both Armenia and Azerbaijan on the border demarcation and other issues related to that. Of course, there is the presence of Russian peacekeepers in Nagorno Karabakh today. So, I would not say that the issue is resolved finally. Where we will get and how, what will be the final resolution, I think, time will show. But my advice will be, let’s try to help, that any solution that we will get the final solution, will be logical. A solution that will be acceptable by both sides. Any solution which is forced will not last forever.