COVID-19 համավարակի կանխարգելման միջգերատեսչական հանձնաժողովը նիստ է գումարել
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ փոխվարչապետ Համբարձում Մաթևոսյանի գլխավորությամբ դեկտեմբերի 10-ին տեղի է ունեցել COVID-19 համավարակի կանխարգելման միջգերատեսչական հանձնաժողովի նիստը:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ փոխվարչապետ Համբարձում Մաթևոսյանի գրասենյակից, բացման խոսքում փոխվարչապետը նշել է, որ նման ձևաչափով հանձնաժողովի անդրանիկ նիստի օրակարգում շարունակում են մնալ համավարակի կանխարգելման միջոցառումները: Ըստ նրա՝ պատվաստանյութերն արդեն հասանելի են, ինչը իրական հնարավորություն է՝ կանխարգելելու համավարակի տարածումը և դրա բացասական ազդեցությունը: Համբարձում Մաթևոսյանը հավելել է, որ համավարակի նոր շտամը՝ «օմիկրոնը», կարծես դեռ բավարար չափով ուսումնասիրված չէ, և վտանգ կա, որ կարող է ավելի ծանր ալիքի սկիզբ դառնալ: Նա հորդորել է քաղաքացիներին պատվաստվել և կոտրել համավարակի շղթան՝ վեր դասելով հանրային շահն ու առողջությունը:
Նիստի ընթացքում, որին մասնակցել են գործադիր և օրենսդիր իշխանության ներկայացուցիչներ, քննարկվել է Հայաստանի Հանրապետությունում՝ Covid-19-ով պայմանավորված իրավիճակը: ՀՀ առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանը ներկայացրել է վարակի տարածման ներկայիս միտումների պատկերը և պատվաստումների առկա ցուցանիշները: Նիստի ընթացքում քննարկվել են համավարակի կանխարգելման առկա միջոցառումների արդյունավետությունը և վերջինիս բարձրացման ուղղությամբ նախատեսվող առաջիկա քայլերը:

Interagency Commission for the Prevention of Covid-19 Pandemic convenes a sitting
YEREVAN, DECEMBER 10, ARMENPRESS. The sitting of the Interagency Commission for the Prevention of Covid-19 Pandemic chaired by the Deputy Prime Minister of Armenia Hambardzum Matevosyan took place on December 10, ARMENPRESS was informed from the Office of the Deputy Prime Minister of Armenia.
In his opening remarks, the Deputy Prime Minister noted that measures to prevent the pandemic remain on the agenda of the first session of the commission in this format. According to him, vaccines are already available, which is a real opportunity to prevent the spread of the pandemic and its negative impact. Hambardzum Matevosyan added that the new variant of the pandemic, "Omicron", seems to be not sufficiently studied, and there is a risk that it may be the start of a heavier wave. He urged citizens to be vaccinated, to break the chain of the pandemic, prioritizing the public interest and health.
During the sitting, which was attended by representatives of the executive and legislative powers, the situation in the Republic of Armenia conditioned by Covid-19 was discussed. The Minister of Health of the Republic of Armenia Anahit Avanesyan presented the current tendencies of the spread of the infection and the existing indicators of vaccinations. During the meeting, the effectiveness of the existing measures for the prevention of the pandemic, as well as the upcoming steps for their increase were discussed.