Դելիմիտացիա և դեմարկացիա սկսելու գործընթացը տեղից չի շարժվել Ադրբեջանի կողմից կոնկրետ պատասխան չտալու պատճառով. Փաշինյան
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի տպավորությամբ՝ դելիմիտացիա և դեմարկացիա սկսելու գործընթացը տեղից չի շարժվել Ադրբեջանի կողմից կոնկրետ պատասխան չտալու պատճառով. ՌԴ-ն երեք անգամ հանդես է եկել առաջարկով: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին Փաշինյանն ասաց ԱԺ-ում կառավարության անդամների հետ հարցուպատասխանին:
ՔՊ-ից Սարգիս Խանդանյանը հետաքրքրվեց, թե ինչ խոչընդոտներ կան դեմարկացիայի և դելիմիտացիայի աշխատանքները սկսելու համար:
Փաշինյանը հիշեցրեց՝ դեռևս 2021-ի մայիսին կառավարության նիստում հայտարարել է, որ պատրաստ է ստորագրել այդ պահին սեղանին դրված առաջարկությունը՝ դեմարկացիայի և դելիմիտացիայի գործընթաց սկսելու վերաբերյալ: «Նախընտրական շրջանում, դրանից առաջ և հետո հայտարարել եմ, որ չափազանց կարևոր եմ համարում դեմարկացիայի և դելիմիտացիայի գործընթացի մեկնարկը և ավարտին հասցնելը: Եվ ըստ էության մայիսին և դրանից հետո ՌԴ-ն 3 անգամ, ներառյալ «բացահայտված փաստաթուղթը», հանդես է եկել առաջարկով: Եվ ըստ էության բոլոր երեք անգամները մենք համաձայնություն ենք տվել այդ գործընթացով շարժվել առաջ: Իմ տպավորությամբ, գործընթացը տեղից չի շարժվել Ադրբեջանի կողմից պրոցեսի ձգձգման կամ կոնկրետ պատասխան չտալու առիթով»,-ասաց Փաշինյանը:
Նա շեշտեց՝ սահմանային իրադրության խաղաղ հանգուցալուծումը չափազանց կարևոր է: «Նախկինում մեր արած առաջարկություններն ուժի մեջ են, այդ թվում դելիմիտացիայի և դերմարկացիայի գործընթաց սկսելու վերաբերյալ»,-շեշտեց վարչապետը:

Процесс делимитации и демаркации не начался потому, что Азербайджан не дал конкретного ответа: Пашинян
По словам премьер-министра Армении Никола Пашиняна, процесс делимитации и демаркации не начался потому, что Азербайджан не дал конкретного ответа: Россия трижды выступала с предложением. Как сообщает Арменпресс, Пашинян сказал об этом в ходе правительственного часа в Национальном Собрании.
Депутат Саргис Ханданян поинтересовался препятствиями на пути к началу демаркационных и делимитационных работ.
Пашинян напомнил, что в мае 2021 года на заседании правительства он заявил, что готов подписать представленное предложение о начале процесса демаркации и делимитации. «В предвыборный период, до и после этого, я заявлял, что считаю чрезвычайно важным начать и провести процесс демаркации и делимитации. И, по сути, в мае и после этого Россия трижды делала предложения, в том числе и «раскрытый документ». И по сути, все три раза мы соглашались пойти на этот процесс. По моим впечатлениям, процесс не начался из-за того, что Азербайджан затягивает процесс или не дает конкретного ответа», - сказал Пашинян.
Он подчеркнул, что мирное урегулирование приграничной ситуации чрезвычайно важно. «Наши предыдущие предложения в силе, в том числе о начале процесса делимитации и демаркации», - подчеркнул премьер.