Մակունցը ԱՄՆ պետքարտուղարի փոխտեղակալին ներկայացրել է Ադրբեջանի ագրեսիայի հետևանքով ՀՀ սահմանին տիրող իրավիճակը
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ-ում ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան Լիլիթ Մակունցը հեռախոսազրույց է ունեցել ԱՄՆ պետքարտուղարի՝ Եվրոպական ու եվրասիական հարցերով գլխավոր փոխտեղակալ Դերեք Հոգընի հետ: «Արմենպրես»-ին այդ մասին հայտնեցին Միացյալ Նահանգներում ՀՀ դեսպանությունից:
Նշվում է, որ նոյեմբերի 16-ին տեղի ունեցած հեռախոսազրույցի ընթացքում Հայաստանի դեսպանը պետքարտուղարի փոխտեղակալին է ներկայացրել Ադրբեջանի զինուժի ռազմական ագրեսիայի հետևանքով ՀՀ սահմաններում տիրող իրավիճակը:
Դեսպան Մակունցը շեշտել է միջազգային հանրության անհապաղ թիրախային կոչերի անհրաժեշտությունը՝ դատապարտելու Ադրբեջանի կողմից ձեռնարկված ռազմական գործողությունները ՀՀ ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ:

Ambassador Makunts presents to Deputy Assistant Secretary of State the situation on Armenian-Azerbaijani border
YEREVAN, NOVEMBER 16, ARMENPRESS. Ambassador of Armenia to the USA Lilit Makunts held a phone conversation with Dereck Hogan, Principal Deputy Assistant Secretary in the Bureau of European and Eurasian Affairs, ARMENPRESS was informed from the Armenian Embassy in the USA.
During the telephone conversation, the Armenian Ambassador briefed the Deputy Assistant Secretary of State on the situation on the border with Armenia following the military aggression of the Azerbaijani Armed Forces.
Ambassador Makunts stressed the need for immediate and targeted calls from the international community to condemn the military action taken by Azerbaijan against the sovereign territory of the Republic of Armenia.