Փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը հանդիպումներ է ունեցել ԱԶԲ գործընկերների հետ
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանն հանդիպումներ է ունեցել Ասիական զարգացման բանկի (ԱԶԲ) գործադիր տնօրենի տեղակալ Քերըն Մյուրեյին, ով ներկայացնում է Հայաստանը ԱԶԲ խորհրդում, ինչպես նաև ԱԶԲ հայաստանյան գրասենյակի ղեկավար Պաոլո Սպանտիգատիի հետ: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, փոխվարչապետի գրասենյակը տեղեկացնում է, որ Մհեր Գրիգորյանը կարևորել է ԱԶԲ-ի հետ համագործակցությունը, մասնավորապես, Հայաստանում ճիշտ բիզնես մշակույթի ձևավորման և թափանցիկության բարձրացման տեսանկյունից: Մհեր Գրիգորյանը ԱԶԲ գործադիր տնօրենի տեղակալին ներկայացրել է Կառավարության ծրագրում արտացոլված հիմնական նպատակները՝ առանձնացնելով ԱԶԲ-ի հետ հնարավոր համագործակցության հիմնական ուղղությունները:
Քերըն Մյուրեյը նշել է, որ պատիվ է Հայաստանը ներկայացնելու ԱԶԲ-ում և շեշտել, որ իր այցի հիմնական նպատակը Հայաստանի Կառավարության առաջնահերթությունների հետ ծանոթանալն է:
Անդրադարձ է կատարվել մասնավորապես Հյուսիս-Հարավ մայրուղու կառուցմանը, ջրային և կապի ոլորտներում հնարավոր համագործակցությանը, ինչպես նաև մարդկային կապիտալի զարգացման ոլորտում, մասնավորապես՝ կրթության և բնագավառում նախատեսված բարեփոխումներին:
Երկուստեք կարևորվել է մասնավոր ոլորտում ԱԶԲ-ի հետ առկա ծրագրերը, այս համատեքստում ընդգծվել է կապիտալի շուկայի զարգացման կարևորությունը և էներգետիկայի ոլորտում համագործակցությունը:
ԱԶԲ հայաստանյան գրասենյակի ղեկավար Պաոլո Սպանտիգատիի հետ կայացած հանդիպման ժամանակ քննարկվել են ընթացիկ ծրագրերի մանրամասները, մտքեր են փոխանակվել տրանսպորտային ենթակառուցվածքների և առողջապահության ոլորտում Կառավարության կողմից նախատեսված քայլերի և ԱԶԲ-ի հետ համագործակցության շուրջ:

Вице-премьер Мгер Григорян встретился с коллегами из АБР
Вице-премьер Армении Мгер Григорян встретился с заместителем исполнительного директора Азиатского банка развития (АБР) Карен Мюррей, которая представляет Армению в Правлении АБР, а также с региональным директором АБР в Армении Паоло Спантигати. Как передает «Арменпресс», в аппарате вице-премьера сообщили, что Мгер Григорян высоко оценил сотрудничество с АБР, в частности, в плане создания правильной деловой культуры и повышения прозрачности в Армении. Мгер Григорян представил заместителю исполнительного директора АБР основные цели, отраженные в правительственной программе, выделив основные направления возможного сотрудничества с АБР.
Карен Мюррей отметила, что для нее большая честь представлять Армению в АБР, подчеркнув, что основная цель ее визита - ознакомление с приоритетами правительства Армении.
В частности, было упомянуто строительство автомагистрали Север-Юг, возможное сотрудничество в области водных ресурсов и связи, а также в области развития человеческого капитала, в частности, реформы в области образования.
Обе стороны обсудили программы с АБР в частном секторе, в этом контексте была подчеркнута важность развития рынка капитала и сотрудничества в области энергетики.
В ходе встречи с Паоло Спантигати были обсуждены детали текущих программ, стороны обменялись мнениями о транспортной инфраструктуре, шагах, предпринятых правительством в области здравоохранения, и сотрудничестве с АБР.