ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՊՀ-ի երկրներին այս տարվա առաջին կիամյակում հաջողվել Է Էապես ավելացնել առեւտրական շրջանառությունը, նոյեմբերի 12-ին հայտնել Է Ռուսաստանի վարչապետ Միխայիլ Միշուստինն ԱՊՀ-ի Կառավարությունների ղեկավարների խորհրդի նիստում, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Համավարակը լուրջ փորձություն դարձավ մեր պետությունների եւ ամբողջ աշխարհի համար, գործարար ակտիվության նվազման պատճառ եղավ»,- արձանագրել Է նա: Սակայն, Միշուստինի խոսքով՝ «Համագործակցության երկրների տնտեսություններն աստիճանաբար վերականգնվում են»: Ընթացիկ տարվա առաջին կիսամյակում փոխադարձ առեւտուրն աճել Է գրեթե 27 տոկոսով, իսկ արտաքին առեւտրական շրջանառությունն՝ ավելի քան մեկ քառոռրդով, Համագործակցության համախառն ներքին արդյունքի ծավալն ամբողջությամբ վերցված ավելացել Է գործնականում 4,5 տոկոսով»,- նշել Է Ռուսաստանի վարչապետը, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Торговый оборот в СНГ увеличился на 27% за первое полугодие 2021 года
Странам СНГ за первое полугодие этого года удалось существенно увеличить торговый оборот, как передает Арменпресс, об этом сообщил премьер-министр России Михаил Мишустин на заседании Совета глав правительств СНГ в пятницу.
"Пандемия стала серьезным испытанием для наших государств и всего мира, послужила причиной снижения деловой активности", - констатировал он. Однако, по словам Мишустина, "экономики стран Содружества постепенно восстанавливаются".
"За первое полугодие текущего года взаимная торговля выросла почти на 27%, а внешнеторговый оборот - более чем на четверть, объем валового внутреннего продукта в целом по Содружеству увеличился практически на 4,5%", - отметил российский премьер.