Կորոնավիրուսից մահացության միջին տարիքը նվազել է. նախարար
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կորոնավիրուսից մահացության միջին տարիքը փոքր-ինչ նվազել է: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին ասաց ՀՀ առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանն ԱԺ առողջապահության ու Ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստում 2022 թվականի պետբյուջեի նախագծի քննարկմանը:
Երիտասարդների շրջանում առկա են հիվանդության ծանր ընթացքով դեպքեր, մահացության դեպքեր:
«Եթե նախորդ տարի ավելի բարձր միջին տարիք ունեինք, ապա այս տարի, ցավոք, մահացության միջին տարիքի մի փոքր նվազում ունենք: Նախորդ շտամների դեպքում երիտասարդների շրջանում, որոնք չունեին քրոնիկ հիվանդություններ, կարելի է ասել, որ առողջական վիճակի խնդիրներ, մահվան դեպք չենք ունեցել: Բայց այս տարի կտրուկ ունենում ենք 1-2 օրվա ընթացքում հիվանդության պրոգրեսիա և մահվան դեպքեր»,-ասաց Ավանեսյանը:

Снизился средний возраст смертности от COVID-19: министр здравоохранения
Снизился средний возраст смертности от COVID-19. Как передает «Арменпресс», об этом в ходе обсуждения проекта государственного бюджета на 2022 год на совместном заседании постоянных комиссий НС по здравоохранению и финансово-кредитным и бюджетным вопросам заявила министр здравоохранения РА Анаит Аванесян.
Есть случаи тяжелого хода заболевания и смертельных исходов и среди молодых людей.
«В прошлом году средний возраст смертности был выше, в этом году, к сожалению, он снизился. При предыдущих штаммах, среди молодых людей, не имеющих хронических заболеваний, почти не было осложнений и смертей. Но в этом году наблюдается резкое прогрессирование болезни и смертность в течение 1-2 дней», - сказала Аванесян.