Ռուսաստանի և Հայաստանի համար «Հյուսիս-Հարավ»-ի իրագործման լրացուցիչ հեռանկարներ են ի հայտ գալիս. ՌԴ ԱԳՆ հայտարարությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռուսաստանը նպատակ չունի Հայաստանի և Ադրբեջանի հետ շփման բացառիկ իրավունք ձեռք բերել: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, ինչպես հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը, այս մասին ասվում է 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ին Ռուսաստանի, Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների եռակողմ հայտարարության ստորագրման մեկամյակի առթիվ ՌԴ արտաքին գործերի նախարարության հայտարարության մեջ:
«Ռուսական կողմը չի հավակնում Հայաստանի և Ադրբեջանի հետ շփման մենաշնորհի, թեպետ մեզ այդ երկրների և ժողովուրդների հետ կապում է երկար և սերտ բարեկամությունը, լայնածավալ գործընկերություն բոլոր ազիմուտներում։Մենք հանդես ենք գալիս միջազգային հանրության առկա ներուժի արդյունավետ օգտագործման օգտին՝ հաշվի առնելով տարածաշրջանային փոփոխված իրողությունները»,- նշվում է փաստաթղթում:
ԱԳՆ-ն ուշադրություն է հրավիրել այն փաստի վրա, որ եռակողմ հայտարարության ընդունումից մեկ տարի անց կարելի է վստահ հերքել սոցիալական ցանցերում և ինտերնետային ռեսուրսներում հաղորդումներն այն մասին, որ «Ռուսաստանի խաղաղապահ ջանքերն ուղղված էին Լեռնային Ղարաբաղն անջատելուն, Ադրբեջանին հանձնելուն, Հայաստանը «պրոտեկտորատի» վերածելուն»: «Նմանօրինակ հայտարարությունները կրում են պոպուլիստական բնույթ, կատարում են ակնհայտ արտաքին պատվեր և իրականության հետ որևէ աղերս չունեն», - նշել ենՌԴ ԱԳՆ-ից։
Նախարարությունում նշել են, որ Մոսկվայի նախաձեռնած բոլոր եռակողմ փաստաթղթերն ու մեխանիզմները չեն պարտադրվել կողմերին, այլ հիմնվել են շահերի ստուգված հավասարակշռության վրա, չափազանց հարգալից են եղել Բաքվի և Երևանի ինքնիշխանության և շահերի նկատմամբ։ «Մեր մի շարք նախաձեռնությունների շուրջ համաձայնություն չի եղել, և դա նորմալ է: Փոխարենը, արդեն իսկ հաստատված համաձայնությունը, ինչպես ասում են, ձեռք է բերվել տառապանքով և արդյունավետորեն իրականացվում է գործնականում»,- ասվում է հայտարարության մեջ:
Ռուսաստանը պատրաստակամություն է հայտնել աջակցել հայ-ադրբեջանական սահմանի որոշման շուրջ բանակցությունների մեկնարկին՝ դրա հետագա սահմանազատման համար:
«2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի հայտարարությունում արձանագրվել է կարևոր դրույթ՝ տարածաշրջանի բոլոր տնտեսական և տրանսպորտային կապերի ապաշրջափակում։<...> Մենք կարծում ենք, որ խնդրի երկարաժամկետ լուծումը հայ-ադրբեջանական պետական սահմանի սահմանազատման գործընթացի մեկնարկն է` դրան հաջորդելիք սահմանագծմամբ։Ռուսաստանը պատրաստ է անհրաժեշտ խորհրդատվական օգնություն ցուցաբերել, կողմերի խնդրանքով տրամադրել անհրաժեշտ քարտեզագրական նյութեր, կիսել սահմանազատման իր հարուստ փորձը այլ երկրների հետ»,- նշել են ՌԴ ԱԳՆ-ում։
Ընդգծվել է, որ ռուս սահմանապահները ներկա են սահմանի ամենախնդրահարույց հատվածներում՝ կանխելու կոնֆլիկտային իրավիճակները և կարգավորելու միջադեպերը։Շուրջօրյա ռեժիմով կազմակերպվել է Ռուսաստանի, Ադրբեջանի և Հայաստանի սահմանային գերատեսչությունների կոնտակտային անձանց աշխատանքը՝ ակտուալ տեղեկատվության փոխադարձ փոխանակման նպատակով:Որպես հայ-ադրբեջանականհարաբերությունների, ինչպես նաև Հարավային Կովկասում ընդհանուր իրավիճակի կարգավորմանն ուղղված համատեղ աշխատանքի առանցքային տարրերից մեկն է նշվել եռակողմ աշխատանքային խմբի (ԵԱԽ) աշխատանքը։
ԱԳՆ-ն նաև ընդգծել է, որ Մոսկվան վճռական է շարունակելու եռանդուն աշխատանքը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների (Ռուսաստան, ԱՄՆ, Ֆրանսիա) գծով։ «Վստահ ենք, որ այս ընդհանուր ճանաչված ձևաչափի դեռ սպառված չէ: Դրա մասին է վկայում 2020 թվականի նոյեմբերից ի վեր Ադրբեջանի և Հայաստանի արտգործնախարարների առաջին հանդիպումը՝ ՄԽ համանախագահների հովանու ներքո՝ սեպտեմբերի 23-ին Նյու Յորքում ՄԱԿ-ի Գլխավորվեհաժողովի 76-րդ նստաշրջանի շրջանակում:Հանդիպման օրակարգում հումանիտար և սոցիալ-տնտեսական հրատապ հարցեր էին։ Համանախագահների ծրագրերի մեջ են մտնում այցելությունը տարածաշրջան և շփումների շարունակում «3+2» ձևաչափով»,-ասվում է հայտարարության մեջ։
Նշվել է, որ Ռուսաստանի, Ադրբեջանի և Հայաստանի փոխվարչապետների համանախագահությամբ ԵԱԽ-ի ութ հանդիպումների արդյունքում ներկայացվել է զեկույց, որտեղ նկարագրված են երկաթուղային և ավտոմոբիլային կոնկրետ երթուղիներ՝ վերականգնելու Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև կապը՝ելքով դեպի հարևան երկրների տրանսպորտային հաղորդակցություններ, ինչը կբարձրացնի տարածաշրջանի տարանցիկ գրավչությունը և կներգրավի լրացուցիչ ներդրումներ։Ընդգծվել է, որ այդ կապակցությամբ Ռուսաստանի և Հայաստանի համար «Հյուսիս-Հարավ» միջազգային զարկերակի իրագործման լրացուցիչ հեռանկարներ են ի հայտ գալիս։
«Պակաս կարևոր չէ, հատկապես այսպես կոչված «Զանգեզուրի միջանցքի» շուրջ ստեղծված իրավիճակի լույսի ներքո, որը ուռճացվում է ԶԼՄ-ներում, որ ԵԱԽ-ի բոլոր մասնակիցները համաձայնել են, որ բոլոր ապաշրջափակված և նորաստեղծ տրանսպորտային երթուղիները գործելու են այն պետությունների ինքնիշխանության և տարածքային ամբողջականության նկատմամբ հարգանքի հիման վրա, որոնց տարածքով դրանք անցնում են»,- ասվում է ՌԴ ԱԳՆ հայտարարության մեջ։

Russian Foreign Ministry issues statement on anniversary of Nagorno Karabakh ceasefire agreement - TASS
MOSCOW, NOVEMBER 6, ARMENPRESS. Russia does not seek an exclusive right to communicate with Armenia and Azerbaijan, the Russian Foreign Ministry said in a statement marking a year’s anniversary of the trilateral statement signed by the leaders of Russia, Armenia and Azerbaijan on November 9, 2020, TASS reports.
"Russia is not claiming a monopoly in communication with Armenia and Azerbaijan although we have bonds of a longstanding and close friendship and a large-scale partnership on all azimuths with those countries and peoples," TASS quoted the Russian foreign ministry as saying in the statement. "We stand for effective use of the international community’s current potential with adequate account of the changed regional realities."
The Foreign Ministry pointed out that a year has gone since the trilateral statement was adopted, so the information on social networks and in online resources that "Russia's peacekeeping efforts were allegedly aimed at ‘breaking Nagorno-Karabakh away,’ ‘handing it over’ to Azerbaijan, and turning Armenia into a ‘protectorate’ can be safely refuted.
"These statements are populist, they show an obvious external order and have nothing to do with reality," the Foreign Ministry noted.
The ministry emphasized that the Moscow-initiated trilateral agreements and mechanisms were not imposed on the sides, but were based on a verified balance of interests and included a very respectful attitude to the sovereignty and interests of Baku and Yerevan.
"Some of our initiatives could not be agreed upon, and that is normal. On the other hand, the agreement that has already been confirmed is, as they say, hard-won and is effectively implemented in practice," the Foreign Ministry stressed.
The foreign ministry further noted that Moscow is ready to support the start of negotiations over the Armenian-Azerbaijani border determination for future delimitation and demarcation.
It noted that Moscow is determined to continue actively working with the OSCE Minsk Group Co-Chairs. “The Co-Chairs plan to visit the region and continue contacts in the 3+2 format”.
The foreign ministry of Russia added that as a result of the eight meetings of the Armenia-Russia-Azerbaijan deputy prime ministerial working group, a report was presented which describes specific railway and automobile routes for the restoration of communication between Armenia and Azerbaijan, with access to transport communications of neighboring countries, which would increase the transit appeal of the region and would attract additional investments. It was stressed that on this occasion additional prospects are emerging for Russia and Armenia over the realization of the North-South International corridor.
“It’s no less important, especially in light of the situation created over the so-called Zangezur Corridor, which is exaggerated in the media, that all participants of the trilateral working group have agreed that the newly created transportation routes will function based on respect for the sovereignty and territorial integrity of the countries through which they pass.”