Ադրբեջանի սադրիչ վարքագիծն իր ազդեցությունն է ունենում տարածաշրջանի երկրների վրա. ՀՀ արտգործնախարար
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախի դեմ Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված ագրեսիան ծանր հետևանքներ ունեցավ հայ ժողովրդի համար, ինչպես նաև նոր մարտահրավերներ առաջ բերեց տարածաշրջանային անվտանգության և կայունության համատեքստում։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, այս մասին «Nouvelles d'Arménie» ամսագրին տված հարցազրույցում ասել է ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը:
«Թեև նոյեմբերի 9-ին Հայաստանի, Ռուսաստանի և Ադրբեջանի եռակողմ հայտարարությամբ դադարեցվեցին ռազմական գործողությունները, իրավիճակը շարունակում է փխրուն մնալ: Դա պայմանավորված է Ադրբեջանի կողմից վերոնշյալ հայտարարությամբ ստանձնած որոշ հանձնառությունների չկատարմամբ, մասնավորապես՝ որոշ դրույթների աղավաղմամբ, ռազմագերիների և քաղաքացիական անձանց շարունակվող պատանդառությամբ, ինչպես նաև ռազմատենչ ու ծավալապաշտական հռետորաբանությամբ, Հայաստանի ինքնիշխան տարածքների նկատմամբ նկրտումներով և ուժի կիրառման նոր սպառնալիքով:
Ադրբեջանական կողմի սադրիչ վարքագիծն իր ազդեցությունն է ունենում ոչ միայն Հայաստանի, այլև տարածաշրջանի մյուս երկրների վրա, ինչին մենք առերեսվեցինք, օրինակ, տարանցիկ փոխադրումների նկատմամբ իրականացվող անթույլատրելի քայլերով»,- ասել է Միրզոյանը՝ ափսոսանք հայտնելով, որ երրորդ երկրների կողմից այս վարքագծի, ինչպես նաև հայատյաց և ռազմատենչ հռետորաբանության խրախուսումը հավելյալ խոչընդոտներ է ստեղծում տարածաշրջանի կայունության համար։
ԱԳ նախարարն ընդգծել է, որ Հայաստանը շարունակում է իր ջանքերը տարածաշրջանում տևական կայունություն հաստատելու ուղղությամբ։ «Մեր երկրի կառավարության ծրագրում հստակ արձանագրված է տարածաշրջանի համար խաղաղ զարգացման դարաշրջան բացելու ուղղությամբ ներդրում ունենալու պատրաստակամությունը: Վստահ եմ, որ մյուս երկրների կողմից համապատասխան քաղաքական կամքի դրսևորման և կառուցողական քայլերի իրականացման պարագայում կստեղծվեն բոլոր անհրաժեշտ նախադրյալները՝ վերոնշյալ օրակարգի շուրջ ակտիվ քննարկումներ սկսելու համար»,- ասել է նա։
Անդրադառնալով հարցին, թե արդյոք ԼՂ խնդրի կարգավորման խաղաղ գործընթացը վերսկսվել է, Միրզոյանը նշել , որ չնայած Ադրբեջանի բարձրագույն ղեկավարության պնդումներին, որ Լեռնային Ղարաբաղ և Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտություն գոյություն չունեն, ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրները, ինչպես նաև բազմաթիվ այլ պետություններ կիսում են հայկական կողմի դիրքորոշումն առ այն, որ հակամարտությունը շարունակում է մնալ չլուծված և պետք է ստանա համապարփակ կարգավորում՝ Մինսկի խմբի համանախագահության մանդատի շրջանակներում խաղաղ բանակցությունների միջոցով:
«Հայաստանի Հանրապետությունը հանդես է գալիս հիմնախնդրի կարգավորման գործընթացի լիարժեք վերսկսման դիրքերից։Այս առումով կարևոր ենք համարում Նյու Յորքում կայացած հանդիպումները, որոնք, առաջին հերթին, հնարավորություն են ստեղծում քննարկելու և լուծում փնտրելու հրատապ հումանիտար հարցերին, որոնք, մասնավորապես, վերաբերում են բոլոր հայ ռազմագերիների և քաղաքացիական պատանդների հայրենադարձմանը, անհայտ կորած զինծառայողների և քաղաքացիական անձանց ճակատագրի հետագա պարզաբանմանը, Ադրբեջանի վերահսկողության տակ հայտնված Արցախի տարածքներում հայկական մշակութային և կրոնական ժառանգության պահպանմանը:
Այս առաջնային հումանիտար խնդիրների լուծումը անհրաժեշտ պայմաններ կստեղծի՝ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության տևական և համապարփակ լուծմանն ուղղված սուբստանտիվ քննարկումներ սկսելու համար՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության մանդատի ներքո՝ հայտնի սկզբունքների ու տարրերի, այդ թվում՝ ազգերի ինքնորոշման իրավունքի հիման վրա»,- ասել է Միրզոյանը։
Նա փաստել է, որ Ռուսաստանը, ԱՄՆ-ն ու Ֆրանսիան՝ հանդիսանալով Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման միջազգային մանդատ ունեցող միակ ձևաչափի՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության անդամներ, մշտապես իրենց կարևոր դերակատարությունն են ունեցել հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորման գործընթացում։
«44-օրյա ագրեսիայի ընթացքում համանախագահ երկրները ջանքեր են գործադրել ռազմական գործողությունների դադարեցման ուղղությամբ, ինչի արդյունքում հոկտեմբերի 10-ին՝ Ռուսաստանի, հոկտեմբերի 17-ին՝ Ֆրանսիայի և հոկտեմբերի 25-ին՝ ԱՄՆ միջնորդությամբ հակամարտության գոտում հրադադար է հաստատվել, որը, սակայն, խախտվել է ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից։
Նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության ստորագրումից հետո համանախագահները, ինչպես նաև՝ համանախագահ երկրների բարձրաստիճան ներկայացուցիչները հանդես են եկել հայտարարություններով, որոնք վերաբերում են ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության շրջանակներում Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության հետագա կարգավորմանը, տեղում ստեղծված մի շարք հումանիտար խնդիրների հասցեագրմանը։ Այս համատեքստում հիշեցնեմ 2020թ․ դեկտեմբերի 3-ի և 2021թ․ ապրիլի 13-ի համանախագահների համատեղ հայտարարությունները, որտեղ հստակ ամրագրված են խաղաղ գործընթացի առաջնահերթ խնդիրները, որոնք կարող են հիմք ստեղծել բանակցությունների վերսկսման համար՝ կողմերին հայտնի սկզբունքների ու տարրերի հիման վրա։
Մենք բարձր ենք գնահատում Ռուսաստանի, ԱՄՆ-ի ու Ֆրանսիայի միասնական ու հետևողական ջանքերը ինչպես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության ձևաչափում, այնպես էլ՝ ձևաչափից դուրս, ուղղված Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորմանը և տարածաշրջանում կայունության և անվտանգության հաստատմանը։ Կարևորում եմ բարձրագույն մակարդակով համանախագահ երկրների հետագա միջնորդական ջանքերը՝ ուղղված Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտություն կարգավորմանը»,- հայտարարել է ՀՀ արտգործնախարարը:

Провокационное поведение Азербайджана сказывается на странах региона: глава МИД Армении
Развязанная Азербайджаном против Арцаха агрессия имела серьезные последствия для армянского народа, а также вызвала новые вызовы в контексте региональной безопасности и стабильности. Как сообщает Арменпресс, об этом в интервью журналу Nouvelles d'Arménie сказал министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян.
«Хотя военные действия были остановлены трехсторонним заявлением Армении, России и Азербайджана от 9 ноября, ситуация остается нестабильной. Это связано с невыполнением Азербайджаном некоторых обязательств, взятых на себя в рамках вышеупомянутого заявления, в частности, искажением определенных пунктов заявления, продолжающимся удержанием военнопленных, а также воинственной и экспансионистской риторикой, претензиями в отношении суверенных территорий Армении и угрозами применения силы.
Провокационное поведение азербайджанской стороны сказывается не только на Армении, но и на других странах региона, например, с подобным мы столкнулись в связи с недопустимыми шагами в сфере транзитных перевозок», - сказал Мирзоян, выразив сожаление, что поощрение воинственной риторики создает дополнительные препятствия для региональной стабильности.
Глава МИД подчеркнул, что Армения продолжает свои усилия по установлению длительной стабильности в регионе. «В программе нашего правительства четко констатируется готовность инвестировать в открытие эры мирного развития для региона. Уверен, что в случае выражения соответствующей политической воли другими странами и осуществления конструктивных шагов будут созданы все необходимые предпосылки для начала активных дискуссий по вышеуказанной повестке дня», - сказал он.
Коснувшись вопроса о возобновлении мирного процесса по урегулированию нагорно-карабахского конфликта, Мирзоян отметил, что, несмотря на заявления руководства Азербайджана об отсутствии нагорно-карабахского конфликта, сопредседатели Минской группы ОБСЕ, как и многие другие государства, разделяют позицию армянской стороны о том, что конфликт остается нерешенным и должен быть урегулирован комплексно путем мирных переговоров в рамках мандата сопредседательства Минской группы.
«Республика Армения выступает за полноценное возобновление процесса урегулирования конфликта. В этой связи считаем важными встречи в Нью-Йорке, которые, в первую очередь, дают возможность обсудить и найти решения актуальных гуманитарных вопросов, которые, в частности, касаются репатриации всех армянских военнопленных, удерживаемых лиц, выяснения судеб пропавших без вести солдат и мирных жителей, а также сохранения армянского культурного и религиозного наследия на территориях Арцаха, оказавшихся под контролем Азербайджана.
Решение этих приоритетных гуманитарных вопросов создаст необходимые условия для начала предметных дискуссий по всеобъемлющему и длительному урегулированию нагорно-карабахского конфликта в рамках мандата сопредседательства Минской группы ОБСЕ на основе хорошо известных принципов и элементов, включая право народов на самоопределение», - отметил Мирзоян.
Он подчеркнул, что Россия, США и Франция, будучи сопредседателями Минской группы ОБСЕ - единственного международного органа с международным мандатом на урегулирование нагорно-карабахского конфликта, всегда играли важную роль в мирном урегулировании конфликта.
«Во время 44-дневной агрессии сопредседатели прилагали усилия для прекращения боевых действий, в результате чего 10 октября при посредничестве России, 17 октября - при посредничестве Франция, а 25 октября - при посредничестве США, было условлено о прекращении огня в зоне конфликта, однако эти договоренности были нарушены вооруженными силами Азербайджана.
После подписания 9 ноября трехстороннего заявления сопредседатели, а также высокопоставленные представители стран-сопредседателей выступили с заявлениями о дальнейшем урегулировании нагорно-карабахского конфликта в рамках Минской группы ОБСЕ. В этом контексте напомню совместные заявления сопредседателей от 3 декабря 2020 года и от 13 апреля 2006 года, в которых четко определяются приоритеты мирного процесса, которые могут лечь в основу возобновления переговоров на основе известных сторонам принципов и элементов.
Мы ценим совместные и последовательные усилия России, США и Франции как в составе сопредседателей Минской группы ОБСЕ, так и за ее пределами, направленные на урегулирование нагорно-карабахского конфликта, установление стабильности и безопасности в регионе. Важны дальнейшие посреднические усилия стран-сопредседателей на высоком уровне по урегулированию нагорно-карабахского конфликта», - заявил глава МИД Армении.