Սեւանը մաքրելու «դեղատոմսը» գտնված է. նորարարությունը հայ գիտնականները կփորձարկեն հաջորդ տարի
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅՈՒՆ/ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:ՀՀ ԳԱԱ կենդանաբանության եւ հիդրոէկոլոգիայի գիտական կենտրոնը, ԳԱԱ երկրաբանության ինստիտուտը, Երեւանի պետական համալսարանի կենսաբանության ֆակուլտետի գենետիկայի եւ բջջաբանության ամբիոնը, ինչպես նաեւ «Բիոմիներալ» ՍՊԸ-ն մոդելային սարք են ստեղծում, որի օգնությամբ Սեւանի ծաղկման փուլում լճի աղտոտված ափամերձ տարածքները կմաքրեն լրացուցիչ օրգանական նյութերից։ Այս մասին սեպտեմբերի սկզբին հայտնեց ՀՀ ԳԱԱ տեղեկատվական-վերլուծական ծառայությունը։
Ըստ էության՝ հայ գիտնականներն ազգային հարստություն համարվող Սեւանա լիճը ճահճացումից փրկելու «դեղատոմս» են առաջարկել։ Ինչի՞ մասին է խոսքը, եղե՞լ է արդյոք նախնական փորձարկում լճում, կարո՞ղ ենք խոսել արդյունքների մասին, եւ արդյո՞ք այն անվնաս է բուն Սեւանի եւ շրջակա միջավայրի համար։ Այս եւ այլ հարցերի շուրջ «ՀՀ»-ն պարզաբանումներ ստացավ ՀՀ ԳԱԱ կենդանաբանության եւ հիդրոէկոլոգիայի գիտական կենտրոնի հիդրոէկոլոգիայի եւ ձկնաբանության ինստիտուտի տնօրեն Էվելինա Ղուկասյանից։
Նախ՝ հասկանանք, թե ինչի մասին է խոսքը։ Ըստ ԳԱԱ տարածած հաղորդագրության, հայ գիտնականների առաջարկածը թույլ կտա նվազեցնել կենսածին տարրերի քանակը լճում եւ դանդաղեցնել էվտրոֆացման (ճահճացման) գործընթացը: Բանն այն է, որ վերջին տարիներին Սեւանա լիճը ծաղկում է ազոտի եւ ֆոսֆորի մեծ քանակությամբ ներթափանցման պատճառով: Դրա հետեւանքով ջրում նվազում է ձկների ու ջրային այլ կենդանիների համար հասանելի թթվածնի քանակը եւ հանգեցնում ջրային կյանքի խեղման: Սեւանա լճում «ծաղկում» առաջացրած «Cyanophyta» խմբին պատկանող տեսակները տոքսիկ են եւ արտազատում են կայուն թույներ՝ միկրոցիստիններ եւ անատոքսին: Եվ ԿԳՄՍ նախարարության գիտության կոմիտեի կողմից ֆինանսավորվող «Սեւանա լճի էվտրոֆացման մեխանիզմների գնահատում» եւ «Ծաղկման» երեւույթների դեմ պայքարի մեթոդների մշակում» նպատակային ծրագրերի շրջանակներում լճում իրականացվում են էվտրոֆացման գործընթացի դանդաղեցմանն ուղղված ուսումնասիրություններ ու միջոցառումներ:
Օրինակ՝ իրականացվել է Սեւանա լճի ջրի գենաթունային եւ քաղցկեղածին հատկությունների գնահատում, լճի ջրային նմուշների գենատոքսիկության եւ կլաստագենության մակարդակների բիոթեստավորում՝ տրադեսկանցիայի 02 կլոնի առէջաթելերի մազիկների (ԱԹՄ) եւ միկրոկորիզային թեստ-համակարգերի կիրառմամբ: ԱԹՄ-ի բիոթեստի տվյալները ուսումնասիրված բոլոր ջրային նմուշներում ցույց են տվել ծաղկման շրջանում սոմատիկ կետային մուտացիաների, անգույն մուտացիաների, ինչպես նաեւ անկենսունակ մազիկների քանակի հավաստի բարձրացում: Առավելագույն մակարդակի բարձրացում դիտվել է Լճաշենի հարակից տարածքի ջրային նմուշում։ Նմանատիպ արդյունքներ դիտվել են նաեւ միկրոկորիզային թեստի տվյալների ուսումնասիրության ժամանակ՝ հետազոտելով դրա երկու հիմնական թեստ-կրիտերիաները՝ միկրոկորիզներ պարունակող տետրադների տոկոսը եւ միկրոկորիզների տոկոսը տետրադներում:
2020-ից հետազոտվում են Սեւանա լճի ջրի ծաղկման մեխանիզմները, մշակվում է կապտականաչ ջրիմուռներից ջրերի մաքրման նպատակով Հայաստանի ցեոլիտների օգտագործման մեթոդաբանությունը, կատարվում է մաքրման ընթացքում ջրի բաղադրության վրա ցեոլիտների ազդեցության գնահատում։ Գիտական կազմակերպությունները լճից միկրոօրգանիզմների, միկրոջրիմուռների, ցիանոբակտերիաների հեռացման համար աշխատում են ստեղծել էժան եւ անվնաս կլանիչներ, որոնց շարքին են դասվում նաեւ բնական ադսորբենտներն ու բնական պոլիմերները:
Հայտնի է, որ Հայաստանը հարուստ է բնական ադսորբենտների հանքային պաշարներով՝ ցեոլիտներ, դիատոմիտներ, պեռլիտներ, կավեր եւ այլն: Ծրագրի շրջանակներում որպես ադսորբենտ օգտագործվում են ցեոլիտները, որոնք բնական միներալներ են՝ կազմված սիլիցիումի, ալյումինի եւ թթվածնի ատոմներից: Ընտրված սորբենտի ազդեցության տակ 10 րոպեի ընթացքում մանրէների քանակը նվազել է 300 անգամ։ ԳԱԱ-ի վերլուծական ծառայության համաձայն՝ փորձեր են արվում սորբենտի ազդեցության արագությունը մեծացնելու ուղղությամբ։ Հենց այս ցեոլիտների օգնությամբ մոդելային սարքի միջոցով Սեւանա լճից կկլանվեն լճի համար վնասակար միկրոօրգանիզմները, միկրոջրիմուռները, ցիանոբակտերիաները:
Ինչպես մանրամասնում է հիդրոէկոլոգիայի եւ ձկնաբանության ինստիտուտի տնօրեն Էվելինա Ղուկասյանը, Գիտության պետական կոմիտեի կողմից նպատակային ֆինանսավորում են ստացել Սեւանա լճի ծաղկման երեւույթների դեմ պայքարելու մեխանիզմներ մշակելու համար։ Աշխատանքներն իրականացվել են մի քանի ուղղությամբ։ Նպատակն էր ստանալ մի սարք, որի օգտագործման դեպքում հնարավոր կլիներ Սեւանա լիճը մաքրել կապտականաչ ջրիմուռներից։ «Աշխատանքի բոլոր փուլերն իրականացված են, մենք հասել ենք այն փուլին, երբ արդեն ստեղծված է մոդելային սարքի նախագիծը, եւ սարքը պատրաստման ընթացքում է։ Ադսորբենտը բավական բարձր մակարդակով ակտիվացված է, կարողանում է կլանել ե՛ւ օրգանական նյութերը, ե՛ւ ծաղկած ջրիմուռները։ Հիդրոքիմիական հետազոտությունները կանոնավոր արվում են, եւ գենետիկական հետազոտությունները նույնպես շարունակվում են։ Առայժմ աշխատանքները շարունակական փուլում են։ Հույս ունենք, որ մեկ ամսից սարքը մոտավորապես պատրաստ կլինի։ Սակայն, ցավոք, այս տարի փորձարկել չենք կարող, որովհետեւ բարեբախտաբար ծաղկման երեւույթներ չկան այս պահին»,- ասաց Է. Ղուկասյանը։
Խնդիրներ են եղել նախագիծը ստանալու ընթացքում։ Որովհետեւ, ըստ հիդրոէկոլոգիայի եւ ձկնաբանության ինստիտուտի տնօրենի, շատ մեծ գին էին առաջարկում այն կազմելու համար. «Մենք ստիպված եղանք դիմել մեր Ռուսաստանի գործընկերներին, որպեսզի մեզ աջակցեն։ Հիմա ամեն ինչ կարգին է»։
Գալիք տարում, եթե ծաղկում լինի, հայ գիտնականները կփորձարկեն նորարարությունը։ «Սակայն վստահ չեմ, որ կունենանք մեծ սարք,- նշեց մեր զրուցակիցը,- որովհետեւ ինչքան խորհրդակցել ենք մեր ճարտարագետների եւ ինժեներների հետ, նրանք բացատրել են, որ դա շատ թանկ կլինի եւ դեռ տեխնիկական կատարելագործման կարիք էլ կա։ Իսկ տրամադրվելիք միջոցները բավարար չեն լինի մեծ հզորությամբ սարքի պատրաստման համար։ Համենայնդեպս, մենք կդիմենք Գիտության կոմիտեին՝ համապատասխան հիմնավորումներով»։
Ի դեպ, լճից «ծաղկած» նմուշներ վերցվել են եւ այդ փոշենման նյութով մաքրվել։ Ջուրը մաքրվել է այնպես, որ «ծաղկման» տարրեր չեն հայտնաբերվել։ Ընդգծենք՝ քանի որ նյութը բնական է, շրջակա միջավայրի համար անվնաս է, եւ ջուրն էլ է անվնաս մաքրում։ Փաստենք՝ Սեւանը մաքրելու դեղատոմսը գտնված է, եւ այն անպայման կիրառել պետք է։ Սեւանը մեր ազգային հարստությունն է, եւ այն փրկելու համար գումարներ ծախսելն արդարացված է։

Научный центр зоологии и гидроэкологии Национальной академии наук Республики Армения, Институт геологии Национальной академии наук, кафедра генетики и цитологии биологического факультета Ереванского государственного университета и ООО «Биоминерал» работают над устройством, с помощью которого в период цветения Севана загрязненные прибрежные воды озера можно будет очистить от дополнительных органических веществ. Об этом в начале сентября сообщила Информационная аналитическая служба Национальной академии наук РА.
По сути, армянские ученые предложили «рецепт» спасения от заболачивания озера Севан, считающегося нашим национальным достоянием. О чем же речь, было ли предварительное испытание, можно ли говорить о результатах, и безвреден ли этот метод для самого Севана и окружающей среды? По этим и другим вопросам «Айастани Анрапетутюн» получил разъяснения от директора Института гидроэкологии и рыболовства Научного центра зоологии и гидроэкологии НАН РА Эвелины Гукасян.
Во-первых, давайте разберемся, о чем мы говорим. Согласно заявлению Национальной академии наук, предложение армянских ученых сократит количество живых элементов в озере и замедлит процесс эвтрофикации (заболачивания). Дело в том, что в последнее время озеро Севан цветет за счет проникновения в воды большого количества азота и фосфора. В результате количество кислорода, доступного рыбам и другим водным животным, уменьшается, что приводит к искажению водных организмов. Виды группы «Cyanophyta», «цветущие» в озере Севан, токсичны и выделяют стабильные токсины - микроцистины и анатоксины. Исследования и мероприятия, направленные на замедление процесса эвтрофикации, проводятся в озере в рамках целевых программ, финансируемых Комитетом науки Министерства образования, науки, культуры и спорта: «Оценка механизмов эвтрофикации озера Севан» и «Разработка методов борьбы с цветением».
Например, были оценены генотоксические и канцерогенные свойства воды озера Севан, а уровни биотоксичности и кластогенности образцов воды озера были подвергнуты биологическому анализу с использованием клонированных волокон трансклона 02 (банкоматы) и тест-систем на микрокоррозию. Данные биоанализа ATM во всех исследованных образцах воды показали значительное увеличение количества мутаций соматических пятен, бесцветных мутаций, а также нежизнеспособных волосков в период цветения. Максимальное повышение уровня наблюдалось в пробе воды в районе Лчашена. Аналогичные результаты были получены при изучении данных испытаний на микрокоррозию двух основных критериев испытаний: процент микротрещин, содержащих тетраэдры, и процент микротрещин в тетрадах.
Механизмы цветения воды озера Севан изучаются с 2020 года, разработана методика использования армянских цеолитов для очистки воды от сине-зеленых водорослей, изучено влияние цеолитов на состав воды при очистке. Научные организации, для удаления из вод озера микроорганизмов, микроводорослей и цианобактерий, в том числе природных адсорбентов и природных полимеров, работают над созданием недорогих и безвредных поглотителей.
Известно, что Армения богата минеральными ресурсами природных адсорбентов: цеолитов, диатомитов, перлитов, глин и др. В проекте в качестве адсорбентов используются цеолиты - природные минералы, состоящие из атомов кремния, алюминия и кислорода. Под воздействием выбранного сорбента количество бактерий уменьшается в 300 раз за 10 минут. По данным аналитической службы Национальной академии наук, предпринимаются попытки увеличить скорость воздействия сорбента. С помощью этих цеолитов с помощью модельного устройства из озера Севан вредные для озера микроорганизмы, микроводоросли и цианобактерии будут поглощены.
По словам директора Института гидроэкологии и рыболовства Эвелины Гукасян, они от Государственного комитета по науке на разработку механизмов борьбы с цветением озера Севан получили целевое финансирование. Работы велись по нескольким направлениям. Целью было получить устройство, с помощью которого можно было бы очистить озеро Севан от сине-зеленых водорослей. «Все этапы работы выполнены, мы уже подошли к созданию макета устройства, само устройство находится в процессе подготовки. Адсорбент обладает высокой активностью, способен поглощать как органические вещества, так и цветущие водоросли. Регулярно проводятся гидрохимические и генетические тесты. Работы находятся в непрерывной стадии. Надеемся, что примерно через месяц устройство будет готово. К сожалению, в этом году мы уже не сможем его испытать, потому что, к счастью, в настоящее время нет явлений цветения», - сказала Э. Гукасян.
При работе над проектом возникли и проблемы. Потому что, по словам директора Института гидроэкологии и рыболовства, за это просили очень высокую цену. «Нам пришлось обратиться за помощью к нашим российским партнерам. Уже все устроилось».
В следующем году, когда начнется цветение озера, армянские ученые опробуют это нововведение. «Однако я не уверен, что оно будет большим, - сказал наш собеседник, - потому что наши инженеры объяснили, что это будет очень дорого и будет необходимость в техническом усовершенствовании. А предоставленных средств не хватит на изготовление устройства большой емкости. В любом случае мы с соответствующими обоснованиями обратимся в Комитет по науке».
Кстати, из озера были взяты «цветущие» пробы и очищены этим веществом. Вода очистилась настолько, что не осталось никаких элементов «цветения». Подчеркнем, что поскольку материал натуральный, он безвреден и для окружающей среды, вода также очищается совершенно безвредно. Можем сказать, «рецепт» очистки Севана найден, и его нужно обязательно использовать. Севан - наше национальное богатство, и тратить деньги на его спасение вполне оправданно.