ՀՀ և Ադրբեջանի ԱԳ նախարարները պայմանավորվել են համանախագահների հովանու ներքո հանդիպել հումանիտար հարցերը քննարկելու
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի և Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարները ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների հովանու ներքո կրկին հանդիպելու պայմանավորվածություն են ձեռք բերել՝ քննարկելու հումանիտար մի շարք հարցեր, այդ թվում Ադրբեջանում ապօրինաբար պահվող հայ գերիների վերադարձի հարցը: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին ասաց ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը՝ ԱԺ-կառավարություն հարցուպատասխանին՝ անդրադառնալով Նազելի Բաղդասարյանի հարցին, որն առնչվում էր Նյու Յորքում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների և Ադրբեջանի ԱԳ նախարարի հետ Միրզոյանի վերջերս տեղի ունեցած հանդիպմանը:
«Իհարկե, այս ձևաչափով քննարկումների, բանակցային գործընթացի վերսկսումը միանշանակ ողջունելի և միանշանակ բխում է ՀՀ-ի, ԼՂ-ի շահերից: Մեկ անգամ ևս փաստում ենք, որ խնդիրը լուծված չէ: Ադրբեջանը սիրում է ասել, թե խնդիրն այլևս գոյություն չունի, կարծում եմ՝ սա միջազգային հանրության կողմից ևս մի հավաստիացում է, որ խնդիրը գոյություն ունի և լուծում պահանջում է, և լուծման փնտրտուքը պետք է տեղի ունենա ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության ֆորմատով, միջազգային ճանաչում ստացած միակ մանդատ ունեցող մարմնով»,-ասաց Միրզոյանը:
Նա կարևորեց ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության մանդատի ներքո խնդրի լուծումը՝ նշելով, որ դա ինչ-որ փուլում ենթադրում է ամենաէական հարցերի քննարկում:
«Դրական եմ համարում, որ ըմբռնում կար, որ ելնելով լարվածությունից, ելնելով բազմաթիվ չլուծված և օրեցօր ծագող զանազան հարցերի առկայությունից՝ պայմանավորվածություն ենք ձեռք բերել նորից հանդիպել և առաջնային քննարկման դարձնել հումանիտար հարցերը: Իհարկե, առաջին հերթին խոսքը վերաբերում է Ադրբեջանում ապօրինաբար պահվող ռազմագերիների և քաղաքացիական անձանց հարցին, հաստատման սպասող գերիների առկայության հարցին, ԼՂ-ում հումանիտար առաքելությունների, միջազգային կազմակերպությունների հասանելիության հարցին, բազմաթիվ այսպիսի խնդիրներին: Կարծում եմ, որ այս խնդիրների դրական լուծումը առաջին հերթին Ադրբեջանի կողմից կառուցողական դիրքորոշման վկայություն կլինեն, և կստեղծեն այնպիսի մթնոլորտ, որտեղ կարող ենք ամենակարևոր հարցերը քննարկել ժամանակի ընթացքում»,-ասաց ԱԳ նախարարը:
Միրզոյանն առաջարկեց ուշադրություն դարձնել համանախագահների տարածած հայտարարության մեջ տեղ գտած ձևակերպումներին: Ըստ նրա՝ ամեն ինչ դրանով ասված է:

Armenian, Azerbaijani FMs agree to meet under auspices of OSCE MG Co-Chairs to discuss humanitarian issues
YEREVAN, OCTOBER 6, ARMENPRESS. The foreign ministers of Armenia and Azerbaijan have agreed to meet again under the auspices of the OSCE Minsk Group Co-Chairs to discuss a number of humanitarian issues, including the return of Armenian captives who are illegally held in Azerbaijan, Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan said during a Q&A session in the Parliament.
“Of course, the resumption of these format discussions, negotiation process is welcome and is definitely in the interests of Armenia and Nagorno Karabakh. We state once again that the issue is not solved. Azerbaijan likes to say that the issue doesn’t exist anymore, but I think that this is one more assurance by the international community that the issue exists and requires solution, and the search for the solution must take place within the format of the OSCE Minsk Group Co-Chairmanship, the body having the only internationally recognized mandate”, Mirzoyan said.
He highlighted the solution of the issue within the mandate of the OSCE Minsk Group Co-Chairmanship, stating that it at some stage supposes discussion of the most vital issues.
“I positively assess the fact that there was a perception despite the existence of tension and many unresolved issues, we agreed to meet again and first of all discuss the humanitarian issues. Of course, the talk firstly concerns the issue relating to the prisoners of war and civilians who are illegal held in Azerbaijan, the issue of the existence of captives waiting for confirmation, the access of humanitarian missions, international organizations in Nagorno Karabakh, and many other issues. I think that the positive solution of these issues would first of all be an evidence of a constructive position by Azerbaijan and would create an environment where we can discuss the most important issues in the course of time”, the Armenian FM said.
He proposed to pay attention to the formulations in the statement issued by the Co-Chairs. According to him, everything is said with that.