Մեկնարկել է Հայաստանի և Իտալիայի նախագահների հանդիպումը
ՀՌՈՄ, 6 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Իտալիայի նախագահի նստավայրում՝ Քուիրինալե պալատում, կայացավ պետական այցով Իտալիայում գտնվող ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանի դիմավորման պաշտոնական արարողությունը՝ պատվո պահակախմբի, զինվորական նվագախմբի, զինված ուժերի տարբեր ստորաբաժանումների զինվորների մասնակցությամբ։ Արմեն Սարգսյանին դիմավորեց Իտալիայի նախագահ Սերջո Մատարելլան։ Հայաստանի և Իտալիայի պետական օրհներգերը հնչելուց հետո Քուիրինալե պալատի վրա բարձրացվեց ՀՀ պետական դրոշը։
Արարողակարգային լուսանկարահանումից հետո մեկնարկեց ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանի և Իտալիայի նախագահ Սերջո Մատարելլայի հանդիպումը։ Երկու երկրների ղեկավարների առանձնազրույցին կհաջորդի ընդլայնված կազմով հանդիպումը։
Ինչպես Հռոմից հաղորդում է «Արմենպրես»-ի թղթակիցը, ընդլայնված կազմով հանդիպմանը հայկական կողմից մասնակցում են ՀՀ արդարադատության նախարար Կարեն Անդրեասյանը, ՀՀ կենտրոնական բանկի նախագահ Մարտին Գալստյանը, Իտալիայում ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան Ծովինար Համբարձումյանը, նախագահի խորհրդական Ռուբեն Կարապետյանը և այլք։
Հանդիպման առանցքում երկկողմ հարաբերությունների խորացմանը և տարբեր ոլորտներում փոխշահավետ համագործակցության ընդլայնմանը, տարածաշրջանային խնդիրներին ու զարգացումներին վերաբերող, ինչպես նաև այլ երկկողմ հետաքրքրություն ներկայացնող հարցեր են:
Նախագահները հանդիպումից հետ հանդես կգան մամուլի համար հայտարարությամբ։
Հայաստանի Հանրապետության և Իտալիայի Հանրապետության միջև դիվանագիտական հարաբերությունները հաստատվել են 1992թ. մարտի 17-ին:
Հայաստանի Հանրապետության 30-ամյա պատմության ընթացքում սա Հայաստանի նախագահի առաջին պետական այցն է Իտալիա:

Началась встреча президентов Армении и Италии
В Квиринальском дворце при участии почетного караула, военного оркестра, военнослужащих различных подразделений Вооруженных сил Италии состоялась официальная церемония встречи президента Республики Армения Армена Саргсяна, находящегося в Италии с государственным визитом. Армена Саргсяна принял президент Италии Серджио Маттарелла. После исполнения государственных гимнов Армении и Италии над Квиринальским дворцом был поднят государственный флаг Республики Армения.
После фотосъемки началась встреча президента Республики Армения Армена Саргсяна и президента Италии Серджио Маттареллы. После приватной беседы лидеров двух стран пройдет встреча в расширенном составе.
Как передает корреспондент «Арменпресс» из Рима, президента сопровождают министр юстиции РА Карен Андреасян, председатель Центрального банка Армении Мартын Галстян, чрезвычайный и полномочный посол РА в Италии Цовинар Амбарцумян, советник президента Рубен Карапетян и другие.
Будут обсуждаться вопросы, связанные с углублением двусторонних отношений, расширением взаимовыгодного сотрудничества в различных сферах, региональными проблемами и событиями, а также другие вопросы, представляющие взаимный интерес.
После встречи президенты выступят с заявлением для прессы.
Дипломатические отношения между Республикой Армения и Итальянской Республикой установлены 17 марта 1992 года.
За 30-летнюю историю Республики Армения это первый государственный визит президента Армении в Италию.