ՀՀ վարչապետի հետ հանդիպմանը Չեխիայի ԱԳ նախարարը երկրի աջակցությունն է հայտնել ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահության ջանքերին
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է աշխատանքային այցով Հայաստանում գտնվող Չեխիայի արտաքին գործերի նախարար Յակուբ Կուհանեկի գլխավորած պատվիրակությանը:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ վարչապետի աշխատակազմից, վարչապետը կարևորել է Չեխիայի հետ հարաբերությունների շարունակական զարգացումը և նշել, որ առկա է համագործակցության ընդլայնման չօգտագործված մեծ ներուժ: Նիկոլ Փաշինյանը հույս է հայտնել, որ Յակուբ Կուհանեկի այցի արդյունքում այդ չօգտագործված ներուժից ևս մեկ բաժին կիրացվի: Կառավարության ղեկավարը շնորհակալություն է հայտնել Չեխիայի գործադիր մարմնին՝ Եվրոպական միության շրջանակում Հայաստանում իրականացվող ժողովրդավարական բարեփոխումներին օժանդակություն ցուցաբերելու համար:
Ըստ աղբյուրի՝ Յակուբ Կուհանեկը նշել է, որ Չեխիան ևս առանձնակի կարևորում է Հայաստանի հետ բազմակողմ հարաբերությունների ընդլայնումը, այդ թվում՝ առևտրատնտեսական ոլորտում: Չեխիայի ԱԳ նախարարը հայտնել է, որ իր պատվիրակության կազմում Հայաստան են ժամանել նաև չեխ գործարարներ, ինչը կնպաստի երկկողմ բիզնես կապերի խորացմանն ու համատեղ ներդրումային ծրագրերի քննարկմանը և իրականացմանը:
«Նիկոլ Փաշինյանն ընդգծել է Եվրոպական միության կողմից Հայաստանին հատկացվելիք 2,6 մլրդեվրոյի ներդրումային փաթեթի կարևորությունը և վստահություն հայտնել, որ դրա շրջանակում նախատեսվող ծրագրերում ևս Հայաստանի ու Չեխիայի կառավարությունները կարող են սերտորեն համագործակցել»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ:
ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի տեղեկացմամբ՝ զրուցակիցները քննարկել են նաև Հարավային Կովկասի տարածաշրջանում տեղի ունեցող զարգացումները: Վարչապետն անդրադարձել է 44-օրյա պատերազմից հետո Հայաստանի, Ռուսաստանի և Ադրբեջանի առաջնորդների եռակողմ հայտարարություններին ու դրանց կետերի իրականացմանը՝ նկատելով, որ ադրբեջանական կողմն ի հեճուկս ստանձնած պարտավորությունների՝ մինչ օրս չի վերադարձրել հայ ռազմագերիներին, պատանդներին և պահվող այլ անձանց: Նիկոլ Փաշինյանը միաժամանակ շեշտել է Հայաստանի ինքնիշխան տարածքից ադրբեջանական զինված ուժերի դուրս բերման անհրաժեշտությունը և հիշեցրել, որ հայկական կողմն այս խնդրի խաղաղ լուծման ուղղությամբ հանդես է եկել համապատասխան առաջարկությամբ:
Վարչապետը հավելել է, որ հայկական կողմը կարևորում է Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման ուղղությամբ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության շրջանակում խաղաղ գործընթացը և ողջունել Նյու Յորքում ՄԽ համանախագահության շրջանակում Հայաստանի ու Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարների հանդիպումը: Վարչապետը կարևորել է ԼՂ հիմնախնդրի համապարփակ կարգավորումն ու Արցախի կարգավիճակի հստակեցումը՝ ազգերի ինքնորոշման սկզբունքի իրացմամբ:
ՀՀ վարչապետի աշխատակազմից հայտնում են, որ Յակուբ Կուհանեկը Չեխիայի աջակցությունն է հայտնել ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահության ջանքերին և նշել ԼՂ հակամարտության բացառապես խաղաղ կարգավորման անհրաժեշտությունը:
Հանդիպման ավարտին Չեխիայի ԱԳ նախարարը վարչապետ Փաշինյանին է փոխանցել իր երկրի վարչապետ Անդրեյ Բաբիշի՝ Չեխիա այցելելու հրավերը: Նիկոլ Փաշինյանը սիրով ընդունել է հրավերը և իր ջերմ ողջյունները փոխանցել Անդրեյ Բաբիշին:

Премьер-министр Пашинян принял делегацию во главе с главой МИД Чехии
Премьер-министр Никол Пашинян принял прибывшую в Армению с рабочим визитом делегацию во главе с министром иностранных дел Чешской Республики Якубом Кулханеком.
Как сообщили Арменпресс в Департаменте информации и по связям с общественностью аппарата премьер-министра Армении, Никол Пашинян отметил важность продолжительного развития отношений с Чешской Республикой, подчеркнув, что существует большой неиспользованный потенциал для расширения сотрудничества. Никол Пашинян выразил надежду, что в результате визита господина Кулханека часть неиспользованного потенциала будет реализована. Премьер-министр поблагодарил исполнительную власть Чехии за поддержку проводимых в Армении в рамках Европейского союза демократических реформ.
Якуб Кулханек отметил, что Чехия придает большое значение расширению многосторонних отношений с Арменией, в том числе в торгово-экономической сфере. Министр иностранных дел Чехии отметил, что в составе возглавляемой им делегации в Армению прибыли чешские бизнесмены, что будет способствовать углублению двусторонних бизнес-связей, обсуждению и реализации совместных инвестиционных программ.
Никол Пашинян подчеркнул важность инвестиционного пакета в 2,6 млрд евро, который будет предоставлен Армении Европейским союзом, и выразил уверенность, что правительства Армении и Чехии могут тесно сотрудничать в реализации запланированных в его рамках программ.
Собеседники также обсудили развития в регионе Южного Кавказа. Премьер-министр коснулся трехсторонних заявлений лидеров Армении, России и Азербайджана после 44-дневной войны и выполнения их пунктов, отметив, что, несмотря на взятые на себя обязательства азербайджанская сторона не вернула армянских военнопленных, заложников и других удерживаемых лиц. В то же время Никол Пашинян подчеркнул необходимость вывода азербайджанских вооруженных сил с суверенной территории Армении, напомнив, что армянская сторона внесла соответствующее предложение для мирного решения этого вопроса.
Премьер-министр добавил, что армянская сторона поддерживает проводимый в рамках сопредседательства Минской группы ОБСЕ процесс по мирному урегулированию нагорно-карабахского конфликта, и приветствовал состоявшуюся в Нью-Йорке встречу министров иностранных дел Армении и Азербайджана в рамках сопредседательства Минской группы ОБСЕ. Премьер-министр подчеркнул важность всеобъемлющего урегулирования нагорно-карабахского конфликта и уточнения статуса Арцаха на основе реализации принципа самоопределения народов.
Якуб Кулханек выразил поддержку Чешской Республикой усилиям сопредседателей Минской группы ОБСЕ, отметив необходимость исключительно мирного урегулирования нагорно-карабахского конфликта.
В конце встречи министр иностранных дел Чехии передал премьер-министру Пашиняну приглашение премьер-министра своей страны Андрея Бабиша посетить Чехию. Никол Пашинян с радостью принял приглашение и передал Андрею Бабишу свои теплые приветствия.