ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Աֆղանստանում կիրառվելու Է երկրի վերջին թագավորի՝ Զահիր-Շահի ժամանակների սահմանադրությունը, բացառությամբ այն դրույթների, որոնք կհակասեն շարիաթին: Այդ մասին հայտարարել Է արդարադատության նախարարի պաշտոնակատար Աբդուլ Հաքիմ Շարիան, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Ավելի վաղ Աֆղանստանի ժամանակավոր կառավարության մշակույթի եւ տեղեկատվության փոխնախարար Զաբիուլլա Մուջահիդը ՌԻԱ Նովոստիին տած հարցազրույցում հայտարարել Էր, որ երկրում իշխանությունը վերցրած «Թալիբան» շարժումը պլանավորում Է հաջորդ տարի հանձնաժողով ձեւավորել նոր սահմանադրությունը մշակելու համար:
Աֆղանստանի ժամանակավոր կառավարության արդարադատության նախարարության հայտարարության համաձայն, նախարարության ղեկավարի պաշտոնակատարը երկրում Չինաստանի դեսպանի հետ հանդիպմանը հայտարարել Է, որ Աֆղանստանն օգտագործելու Է այն սահմանադրությունը, որը երկրում կիրառվել Է վերջին թագավորի օրոք, բացառություններ կկազմեն այն դրույթների, որոնք կհակասեն շարիաթին:

Талибы будут использовать конституцию времен последнего афганского короля
В Афганистане будет применяться конституция времен последнего короля страны Захир-Шаха, за исключением положений, которые противоречат шариату, заявил и.о. главы минюста Абдул Хаким Шариа, сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
Ранее заместитель министра культуры и информации временного правительства Афганистана Забиулла Муджахид заявил в интервью РИА Новости, что взявшее власть в стране движение "Талибан"* планирует в следующем году сформировать комиссию для разработки новой конституции.
Согласно заявлению министерства юстиции временного правительства страны, и.о. главы министерства заявил на встрече с послом Китая вАфганистане, что Афганистан будет использовать конституцию, которая была в стране при последнем короле, исключения составят те положения, которые противоречат шариату.