Հոկտեմբերի 1-ից ուժի մեջ կմտնի կորոնավիրուսի տարածումը կանխարգելող կարգավորումը. վարչապետը հանձնարարել է ապահովել կիրարկումը
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորությամբ կայացած խորհրդակցության ընթացքում քննարկվել են հանրապետությունում կորոնավիրուսի համավարակով պայմանավորված իրավիճակը և պատվաստման գործընթացը:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ վարչապետի աշխատակազմից, առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանը ներկայացրել է իրավիճակը երկրում 2021թ. սեպտեմբերի 23-ի դրությամբ. ընդհանուր կատարվել է 1 669 977 թեստավորում, հաստատվել է 255 648 դեպք, բուժում է ստանում 11 396 անձ, առողջացել է՝ 237 855-ը, մահացել է՝ 5200-ը, մահվան ելքեր այլ պատճառով՝ 1197: Սեպտեմբերի 22-ին կատարվել է 5823 թեստավորում, որից հաստատվել է կորոնավիրուսային հիվանդության 939 նոր դեպք, ունենք 592 առողջացած, 19 մահվան դեպք: Դպրոցական սեզոնի բացմամբ պայմանավորված՝ դեպքերի շարունակվող աճ է գրանցվում. հիվանդանոցային մահճակալային ֆոնդը գերլարված ռեժիմով է աշխատում, արձանագրվում է հիվանդության ծանր և ծայրահեղ ծանր ընթացքների ավելացում և վերակենդանացման բաժանմունքների գերծանրաբեռնում: Այս պահին Covid-ով վարակված պացիենտներին սպասարկում է 18 բժշկական կազմակերպություն: Գրանցվել են 25 երեխայի և շուրջ 30 հղի կանանց հոսպիտալացման դեպքեր, նրանց վիճակը գտնվում է մշտական խիստ հսկողության ներքո: Ծայրահեղ ծանր վիճակում է գտնվում 169 քաղաքացի, թոքերի արհեստական օդափոխման սարքին միացված է 68 քաղաքացի:
«Անդրադառնալով պատվաստումներին՝ Առողջապահության նախարարը զեկուցել է, որ այսօրվա դրությամբ Covid-19-ի դեմ իրականացված պատվաստումների թիվը 277 000-ից ավելի է, երեկ իրականացվել է ավելի քան 9900 պատվաստում: Դրական դինամիկայի մասին է վկայում քաղաքացիների տրամադրվածությունը. ԱՆ ուսումնասիրության համաձայն՝ եթե այս տարվա մարտ ամսին մարդկանց միայն 10 տոկոսն էր պատրաստ պատվաստել, ապա այժմ մոտ 50 տոկոսը կողմ է արտահայտվել պատվաստվելուն»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ:
Ըստ աղբյուրի՝ վարչապետի հարցադրմանն ի պատասխան՝ նախարարը հավաստիացրել է, որ հանրապետությունում պատվաստանյութերի քանակը բավարար մակարդակի վրա է, գործընթացին զուգընթաց առկա պաշարները համալրվում են նոր խմբաքանակով:
Ծավալվել է մտքերի փոխանակություն կորոնավիրուսի տարածումը կանխարգելող հակահամաճարակային կանոնները պահպանելու և պատվաստման գործընթացը խթանելու անելիքների շուրջ: Մասնավորապես, անդրադարձ է եղել առողջապահության նախարարության կողմից հաստատված՝ 2021թ. հոկտեմբերի 1-ից ուժի մեջ մտնող հրամանին, համաձայն որի՝ տնտեսական գործունեություն իրականացնողները պետք է իրենց աշխատակիցներից պահանջեն պատվաստման սերտիֆիկատ կամ 14 օրը մեկ անգամ ՊՇՌ թեստավորման բացասական արդյունք:
ՀՀ վարչապետի աշխատակազմից հայտնում են, որ Նիկոլ Փաշինյանը հանձնարարել է շահագրգիռ պետական կառույցներին՝ յուրաքանչյուրն իր մասով ապահովել հոկտեմբերի 1-ից ուժի մեջ մտնող հրամանի կիրարկումը: Նա ընդգծել է այս օրենսդրական կարգավորման կարևորությունը՝ համաճարակային իրավիճակը կառավարելի շրջանակում պահելու և հանրային առողջապահական պատասխանատվություն ապահովելու համատեքստում և կարևորել այս ուղղությամբ հանրային լայն իրազեկումը:

PM Pashinyan instructs to ensure implementation of Covid-19 regulation, entering into force on October 1
YEREVAN, SEPTEMBER 23, ARMENPRESS. During the consultation chaired by Prime Minister Nikol Pashinyan, the situation over the coronavirus pandemic in the country and the vaccination process were discussed, ARMENPRESS was informed from the Office of the Prime Minister.
Minister of Health Anahit Avanesyan presented the situation in the country as of September 23, 2021: A total of 1,669,977 tests have been conducted, 255,648 cases have been confirmed, the number of active cases is 11,396, 237,855 have recovered, 5,200 have died, and 1197 deaths due to other causes have been recorded. 5823 tests were conducted yesterday, from which 939 new cases of coronavirus disease were confirmed, 592 patients recovered yesterday and 19 death cases were reported. Due to the opening of the school season, a continuous increase of cases is registered. The hospitals hardly manage to received new patients , there is an increase in the severe, extremely severe course of the disease, and the the intensive care units are overcrowded. There are currently 18 medical organizations treating Covid-infected patients. We have cases of hospitalization of 25 children and about 30 pregnant women, their health condition is under constant strict control. 169 citizens are in critical condition, 68 citizens breath through artificialrespiration devices.
Referring to the vaccination process, the Minister of Health reported that as of today the number of vaccinations against Covid-19 is over 277,000, yesterday more than 9900 vaccinations were carried out. The readiness of the citizens shows positive dynamics. According to a study by the Ministry of Health, if in March of this year only 10% of people were ready tobe vaccinated, now about 50% are in favor of vaccination. In response to the Prime Minister's question, the Minister assured that the number of vaccines in the country is at a sufficient level, the existing stocks are being replenished with a new batches parallel with the vaccination process.
Exchange of views on anti-epandemic measures preventing the spread of the coronavirus and for promoting the vaccination process took place. Particularly, reference was made to the decree approved by the Ministry of Justice enering into force on October 1, 2021, according to which economic operators must require their employees to have a vaccination certificate or a negative PCR test once every 14 days.
The Prime Minister instructed the relevant state bodies to ensure the implementation of the decree that enters into force on October 1. Nikol Pashinyan stressed the importance of this legislative regulation in the context of keeping the epidemic situation under control and ensuring sense of responsibility for public health, highlighting broad public awareness in this direction.