Մոսկվան ուշադիր հետևում է ՀՀ-ում և Ադրբեջանում խաղաղության պայմանագրի կնքման, ԼՂ կարգավիճակի որոշման խնդրի շուրջ քննարկումներին
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռուսաստանն ուշադիր հետևում է Հայաստանում և Ադրբեջանում ընթացող խաղաղության պայմանագրի ստորագրման մասին քննարկումներին: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այդ մասին ամենշաբաթյա բրիֆինգում հայտարարել է Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարարության պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան։
«Մենք ուշադիր հետևում ենք Հայաստանում և Ադրբեջանում ընթացող քննարկումներին՝ երկու երկրների միջև խաղաղ պայմանագրի կնքման վերաբերյալ, Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակի խնդրի լուծման հետ կապված»,- ասել է Զախարովան:
Նա նշել է, որ ցավոք, քաղաքական հարցերի վերաբերյալ հիմնարար տարաձայնությունները դեռ պահպանվում են: «Այդ պատճառով այս փուլում Մոսկվան կարևոր է համարում խստորեն պահպանել 2020 թվականի նոյեմբերի 9 -ի և 2021 թվականի հունվարի 11 -ի եռակողմ համաձայնագրերի բոլոր դրույթները: ՌԴ-ն հույս ունի, որ այդ քայլերը կօգնեն պայմաններ ստեղծել հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների կարգավորմանը հասնելու համար»,- ասել է Զախարովան։

Moscow closely follows discussions on peace agreement in Armenia, Azerbaijan, and Nagorno-Karabakh status clarification
YEREVAN, SEPTEMBER 9, ARMENPRESS. Russia is closely following the discussions on the signing of a peace treaty in Armenia and Azerbaijan, ARMENPRESS reports the official representative of the Russian Foreign Ministry Maria Zakharova said at the weekly briefing.
''We closely follow the ongoing discussions in Armenia and Azerbaijan on the signing of a peace treaty between the two countries and on the clarification of the Nagorno Karabakh status'', Zakharova said.
She noted that, unfortunately, fundamental disagreements over political issues still remain. "Therefore, at this stage, Moscow considers it necessary to strictly adhere to all the provisions of the trilateral agreements of November 9, 2020 and January 11, 2021. Russia hopes that these steps will help create conditions for the normalization of Armenian-Azerbaijani relations," Zakharova said.