Իսրայելում հայտարարել են, որ չեն քննարկում Գոլանի բարձունքների վերադարձը Սիրիային
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իսրայելը չի քննարկում Գոլանի բարձունքների վերադարձը Սիրիային: Այդ մասին ասել Է Իսրայելի արտաքին գործերի նախարար Յաիր Լապիդը, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Իսրայելը չի քննարկում Գոլանի բարձունքները Սիրիային վերադարձնելու հարցը»,-ասել Է Լապիդը՝ հանդես գալով ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովի հետ բանակցություններից հետո կայացած մամուլի ասուլիսում:
Գոլանի բարձունքների տարածքի մեծ մասն Իսրայելի կողմից օկուպացվել Է 1967 թվականին Սիրիայի հետ վեցօրյա պատերազմից հետո: 1981 թվականին ՄԱԿ-ի ԱԽ-ն չի ճանաչել Գոլանի մի մասն իր տարածք հռչակելու Իսրայելի որոշումը: 2019 թվականից ԱՄՆ-ը միակ պետությունն Է, որը ճանաչել Է Իսրայելի ինքնիշխանությունը Գոլանի բարձունքների օկուպացված տարածքների նկատմամբ:
Սիրիայում զինված հակամարտությունը շարունակվում Է 2011 թվականից: 2017 թվականի վերջին հայտարարվել Է Սիրիայում եւ Իրաքում «Իսլամական պետություն» ահաբեկչական խմբավորման նկատմամբ տարած հաղթանակի մասին, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Израильне рассматривает возможность возвращенияГоланских высотСирии, сказал министр иностранных дел Израиля Яир Лапид, передаетАрменпресссо ссылкой наРИА Новости.
"Израиль не рассматривает вопрос о возвращении Голанских высот Сирии", - сказал Лапид на пресс-конференции после переговоров с главой МИДРФСергеем Лавровым.
Большая часть территории Голанских высот была оккупирована Израилем в ходе шестидневной войны с Сирией в 1967 году. В 1981 годуСБ ООНне признал решение Израиля о провозглашении Голан частью своей территории. С 2019 годаСШАявляются единственным государством, признавшим суверенитет Израиля над оккупированными территориями Голанских высот.
Вооруженный конфликт в Сирии продолжается с 2011 года. В конце 2017 года было объявлено о победе над террористической группировкой "Исламское государство"*(запрещена в РФ) в Сирии и Ираке.