ՀՀ ԱԳՆ ղեկավարը բարձր է գնահատել Հնդկաստանի շարունակական աջակցությունը ԼՂ հակամարտության համապարփակ կարգավորմանը
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը սեպտեմբերի 7-ին ընդունել է Հայաստանում Հնդկաստանի դեսպան Կիշան Դան Դեվալին: ԱԳ նախարար Միրզոյանը Հնդկաստանի դեսպանի ուշադրությունն է հրավիրել Ադրբեջանի զինված ուժերի կողմից ՀՀ ինքնիշխան տարածք ներթափանցելու արդյունքում ստեղծված իրավիճակին: Այդ առնչությամբ նախարարը բարձր է գնահատել Հնդկաստանի սկզբունքային դիրքորոշումը, ինչպես նաև ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ և համապարփակ կարգավորմանն ուղղված շարունակական աջակցությունը:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունից, նախարար Միրզոյանը նշել է, որ Հայաստանի արտաքին քաղաքականության առաջնահերթություններից է Հնդկաստանի հետ ավանդական բարեկամական հարաբերությունների խորացումն ու ամրապնդումը, քաղաքական երկխոսության ու փոխգործակցության որակական նոր մակարդակի բարձրացումը: Որպես համագործակցության կարևոր ուղղություններ առանձնացվել են առևտրատնտեսական, տրանսպորտի և հաղորդակցության, ՏՏ, պաշտպանության, առողջապահության, մշակույթի, կրթության և գիտության ոլորտները: Տնտեսական ոլորտում առկա ներուժի լիարժեք օգտագործման առումով կարևորվել է հայ-հնդկական միջկառավարական հանձնաժողովի նշանակալի դերը:
«Զրուցակիցները քննարկել են նաև «Հյուսիս-Հարավ» միջազգային տրանսպորտային միջանցքի շուրջ ընթացիկ զարգացումները:
Անդրադառնալով բազմակողմ հարթակներում երկրների համագործակցությանը՝ կողմերը գոհունակությամբ արձանագրել են միջազգային կազմակերպությունների շրջանակներում փոխադարձ աջակցության շարունակականությունը: Այս համատեքստում նախարար Միրզոյանը կարևորել է Հնդկաստանի՝2021-2022թվականների համար ՄԱԿ ԱԽ-ի ոչ մշտական անդամ դառնալու փաստը՝ միջազգային անվտանգության ամրապնդման տեսանկյունից»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ:
Ըստ աղբյուրի՝ հայկական կողմը նաև շնորհակալություն է հայտնել Հնդկաստանի կառավարությանը առողջապահության ոլորտում շարունակաբար ցուցաբերվող օգնության համար:

Armenian FM highly appreciates India's role for comprehensive settlement of NK conflict
YEREVAN, SEPTEMBER 7, ARMENPRESS. Foreign Minister of Armenia Ararat Mirzoyan received on September 7 Ambassador of India to Armenia Kishan Dan Deval. Foreign Minister Mirzoyan drew the Indian Ambassador's attention to the situation created by the oenetration of theAzerbaijani armed forces into the sovereign territory of Armenia. In this regard, the Minister praised India's principled position, as well as its continued support for a peaceful and comprehensive settlement of the Nagorno-Karabakh conflict.
As ARMENPRESS was informed from the press service of the MFA Armenia, Minister Mirzoyan noted that one of the priorities of Armenia's foreign policy is the deepening and strengthening of traditional friendly relations with India, raising the political dialogue and cooperation to a qualitatively new level.
The spheres of trade and economy, transport-communication, IT, defense, healthcare, culture, education-science were singled out as important directions of cooperation. The significant role of the Armenian-Indian intergovernmental commission was highlighted in terms of full use of the existing potential in the economic sphere.
The interlocutors also discussed the current developments around the North-South international transport corridor.
Referring to the cooperation of the countries on multilateral platforms, the parties recorded with satisfaction the continuation of mutual assistance within the framework of international organizations. In this context, in terms of strengthening international security, Minister Mirzoyan highlighted the fact that India will become a non-permanent member of the UN Security Council for 2021-2022.
The Armenian side also thanked the Government of India for its continued assistance in the field of healthcare.