ՀՀ ԱԳՆ ղեկավարը բարձր է գնահատել Հնդկաստանի շարունակական աջակցությունը ԼՂ հակամարտության համապարփակ կարգավորմանը
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը սեպտեմբերի 7-ին ընդունել է Հայաստանում Հնդկաստանի դեսպան Կիշան Դան Դեվալին: ԱԳ նախարար Միրզոյանը Հնդկաստանի դեսպանի ուշադրությունն է հրավիրել Ադրբեջանի զինված ուժերի կողմից ՀՀ ինքնիշխան տարածք ներթափանցելու արդյունքում ստեղծված իրավիճակին: Այդ առնչությամբ նախարարը բարձր է գնահատել Հնդկաստանի սկզբունքային դիրքորոշումը, ինչպես նաև ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ և համապարփակ կարգավորմանն ուղղված շարունակական աջակցությունը:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունից, նախարար Միրզոյանը նշել է, որ Հայաստանի արտաքին քաղաքականության առաջնահերթություններից է Հնդկաստանի հետ ավանդական բարեկամական հարաբերությունների խորացումն ու ամրապնդումը, քաղաքական երկխոսության ու փոխգործակցության որակական նոր մակարդակի բարձրացումը: Որպես համագործակցության կարևոր ուղղություններ առանձնացվել են առևտրատնտեսական, տրանսպորտի և հաղորդակցության, ՏՏ, պաշտպանության, առողջապահության, մշակույթի, կրթության և գիտության ոլորտները: Տնտեսական ոլորտում առկա ներուժի լիարժեք օգտագործման առումով կարևորվել է հայ-հնդկական միջկառավարական հանձնաժողովի նշանակալի դերը:
«Զրուցակիցները քննարկել են նաև «Հյուսիս-Հարավ» միջազգային տրանսպորտային միջանցքի շուրջ ընթացիկ զարգացումները:
Անդրադառնալով բազմակողմ հարթակներում երկրների համագործակցությանը՝ կողմերը գոհունակությամբ արձանագրել են միջազգային կազմակերպությունների շրջանակներում փոխադարձ աջակցության շարունակականությունը: Այս համատեքստում նախարար Միրզոյանը կարևորել է Հնդկաստանի՝2021-2022թվականների համար ՄԱԿ ԱԽ-ի ոչ մշտական անդամ դառնալու փաստը՝ միջազգային անվտանգության ամրապնդման տեսանկյունից»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ:
Ըստ աղբյուրի՝ հայկական կողմը նաև շնորհակալություն է հայտնել Հնդկաստանի կառավարությանը առողջապահության ոլորտում շարունակաբար ցուցաբերվող օգնության համար:

Глава МИД Армении высоко оценил поддержку Индии всеобъемлющему урегулированию карабахского конфликта
Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян 7 сентября принял посла Индии в Армении Кишана Дана Девала.
Как сообщили Арменпресс в Департаменте СМИ и общественной дипломатии МИД Армении, Арарат Мирзоян отметил, что одним из приоритетов внешней политики Армении является углубление и укрепление традиционных дружественных отношений с Индией и вывод политического диалога и взаимодействия на качественно новый уровень. В качестве важных направлений сотрудничества были выделены торгово-экономические сферы, сферы транспорта и коммуникаций, информационных технологий, обороны, здравоохранения, культуры, образования и науки. В плане полноценного использования потенциала, имеющегося в экономической сфере, была отмечена важность работы армяно-индийской межправительственной комиссии.
Собеседники также обсудили текущие развития вокруг международного транспортного коридора «Север-Юг».
Коснувшись сотрудничества стран на многосторонних площадках, стороны с удовлетворением констатировали последовательность взаимного содействия в рамках международных организаций. В этом контексте министр Мирзоян отметил важность избрания Индии в качестве непостоянного члена Совета безопасности ООН на 2021-2022 годы с точки зрения укрепления международной безопасности.
Министр иностранных дел обратил внимание посла Индии на ситуацию, создавшуюся в результате проникновения ВС Азербайджана на суверенную территорию Армении. В этой связи министр высоко оценил принципиальную позицию Индии, а также последовательную поддержку, направленную на мирное и всеобъемлющее урегулирование карабахского конфликта.
Армянская сторона также поблагодарила правительство Индии за последовательно оказываемую помощь в сфере здравоохранения.