ՀՀ փոխվարչապետը ՎԶԵԲ տարածաշրջանային տնօրենի հետ քննարկել է համատեղ աշխատանքի ուղիները
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ փոխվարչապետ Սուրեն Պապիկյանը սեպտեմբերի 6-ին հանդիպել է Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկի (ՎԶԵԲ) Կովկասի, Մոլդովայի և Բելառուսի տարածաշրջանային ղեկավար, տնօրեն Կատարինա Բյորլին Հանսենին: Վերջինիս ուղեկցում էր ՎԶԵԲ-ի երևանյան գրասենյակի ղեկավար Դմիտրի Գվինդաձեն: Կողմերը քննարկել են ՀՀ կառավարության միջնաժամկետ և երկարաժամկետ առաջնահերթությունները և դրանց շրջանակներում ՎԶԵԲ-ի հետ համատեղ աշխատանքի ուղիները:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ փոխվարչապետ Սուրեն Պապիկյանի գրասենյակից, փոխվարչապետը կարևորել է ՎԶԵԲ-ի հետ ՀՀ կառավարության սերտ համագործակցությունը՝ նշելով, որ դրա արդյունքում բազմաթիվ ընթացիկ և արդեն իսկ հաջողված ծրագրեր են իրականացվել: Նա առանձնացրել է Կոտայք-Գեղարքունիք աղբավայրի կառուցումը՝ որպես իր տեսակի մեջ Հայաստանում առաջինը և ՎԶԵԲ-ի հետ համատեղ աշխատանքի հաջող օրինակ: Սուրեն Պապիկյանը շեշտել է, որ ենթակառուցվածքների զարգացումը Հայաստանի կառավարության առաջնահերթություններից է, որտեղ համագործակցության լայն հնարավորություններ կան: Նկատի ունենալով ԵՄ-ի՝ 2.6 մլրդ եվրո աջակցության արդյունքում մեկնարկելիք նոր ծրագրերը՝ փոխվարչապետը դրանց իրականացման գործում ընդգծել է ՎԶԵԲ-ի դերակատարությունը՝ այդ համատեքստում վերջինիս դիտարկելով որպես հիմնական գործընկերներից մեկը:
Ըստ աղբյուրի՝ ՎԶԵԲ-ի Կովկասի, Մոլդովայի և Բելառուսի տարածաշրջանային ղեկավար, տնօրեն Կատարինա Բյորլին Հանսենը շնորհավորել է Սուրեն Պապիկյանին ՀՀ փոխվարչապետի պաշտոնը ստանձնելու կապակցությամբ՝ նկատելով, որ նախկին արդյունավետ գործակցության փորձով միմյանց հասկանալն ու առաջ ընթանալը դյուրին է լինելու:
«Կողմերը քննարկել են ՀՀ կառավարության միջնաժամկետ և երկարաժամկետ առաջնահերթությունները և դրանց շրջանակներում ՎԶԵԲ-ի հետ համատեղ աշխատանքի ուղիները: Փոխվարչապետ Սուրեն Պապիկյանը նշել է, որ ՀՀ կառավարության համար չափազանց կարևոր է ենթակառուցվածքների ոլորտի զարգացումը, մասնավորապես՝ ընդգծելով Սյունիքում այդ ուղղությամբ ծրագրերի իրականացումը: Նա հատկանշել է ճանապարհաշինության, ջրագծերի անցկացման, ջրամբարաշինության, զբոսաշրջության զարգացման և կանաչ էներգիայի օգտագործման ուղղությունները: Փոխվարչապետն անդրադարձել է Հայաստանի համար «Հյուսիս-հարավ» ավտոճանապարհային միջանցքի շինարարության նշանակությանը՝ առանձնացնելով Սիսիան-Քաջարան հատվածի կառուցումն իր բոլոր բաղադրիչներով»,- հայտնում են ՀՀ փոխվարչապետ Սուրեն Պապիկյանի գրասենյակից՝ հավելելով, որ հանդիպման ժամանակ անդրադարձ է կատարվել Երևանի ավտոբուսների արդիականացման, կանաչ էներգիայի զարգացման, ջրամբարաշինության և աղբավայրերի կառուցման հարցերին: Կողմերն ինտենսիվ և լիակատար համագործակցության պատրաստակամություն են հայտնել ծրագրերի իրականացման փուլում:

Вице-премьер Сурен Папикян принял регионального директора ЕБРР Катарину Бьорлин Хансен
Вице-премьер Сурен Папикян 6 сентября принял регионального директора Европейского банка реконструкции и развития (ЕБРР) по Кавказу, Молдове и Беларуси Катарину Бьорлин Хансен. На встрече присутствовал также глава офиса ЕБРР в Армении Дмитрий Гвиндадзе.
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе офиса Папикяна, вице-премьер отметил важность тесного сотрудничества правительства Армении с ЕБРР, подчеркнув, что в результате были реализованы многие текущие и уже успешные программы. Он выделил строительство первого в своем роде в Армении полигона для отходов Котайк-Гегаркуник как успешный пример совместной работы с ЕБРР. Сурен Папикян подчеркнул, что развитие инфраструктуры является одним из приоритетов правительства Армении, где есть широкие возможности для сотрудничества. Принимая во внимание новые программы, которые будут запущены в результате выделенной ЕС помощи в размере 2,6 млрд евро, вице-премьер подчеркнул роль ЕБРР в их реализации, назвав Банк одним из основных партнеров в этом контексте.
Региональный директор ЕБРР по Кавказу, Молдове и Беларуси Катарина Бьорлин Хансен поздравила Сурена Папикяна со вступлением в должность вице-премьера Армении, заметив, что, опираясь на опыт предыдущего плодотворного сотрудничества, будет легко понять друг друга и продвигаться вперед.
Стороны обсудили среднесрочные и долгосрочные приоритеты правительства Армении и пути сотрудничества с ЕБРР в этом контексте. Вице-премьер Сурен Папикян отметил, что развитие инфраструктуры чрезвычайно важно для правительства Армении, в частности, подчеркнув реализацию программ в этом направлении в Сюнике.
Он указал на сферы строительства дорог, водопровода и водохранилищ, развития туризма и использования зеленой энергии. Вице-премьер отметил важность для Армении строительства автомобильного коридора “Север-Юг”, особо подчеркнув строительство участка Сисиан-Каджаран со всеми его компонентами.
В ходе встречи были затронуты вопросы модернизации автобусов Еревана, развития зеленой энергетики, строительства водохранилищ и полигонов для отходов. Стороны выразили готовность к интенсивному и всестороннему сотрудничеству на этапе реализации программ.