Համաշխարհային բանկը պատրաստ է աջակցել ՀՀ կառավարությանն իր նոր ռազմավարության իրականացման գործում
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանն ընդունել է Համաշխարհային բանկի (ՀԲ) Հարավային Կովկասի տարածաշրջանային տնօրեն Սեբաստիան Մոլինեուսին և ՀԲ հայաստանյան գրասենյակի նորանշանակ ղեկավար Կարոլին Գեգինատին: Հանդիպմանը Կարոլին Գեգինատը նշել է, որ Համաշխարհային բանկը պատրաստ է աջակցել ՀՀ կառավարությանն իր նոր ռազմավարության իրականացման գործում` Հայաստանին բերելով համաշխարհային լավագույն փորձը և գիտելիքը:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանի գրասենյակից, հանդիպման սկզբում փոխվարչապետը ողջունելով հյուրերին՝ շնորհավորել է Կարոլին Գեգինատին նշանակման կապակցությամբ և արդյունավետ աշխատանք մաղթել՝ վստահեցնելով, որ ՀՀ կառավարությունը կաջակցի նրան իր կարևոր առաքելության իրականացման ընթացքում:
Ըստ աղբյուրի՝ փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը ՀԲ պաշտոնյաներին ներկայացրել է Կառավարության նոր ծրագրով հաստատված հիմնական նպատակները՝ կարևորելով հատկապես նախանշված բարեփոխումները մարդկային կապիտալի զարգացման, ենթակառուցվածքների զարգացման ու տնտեսության ոլորտներում: Մհեր Գրիգորյանը տնտեսության զարգացման տեսանկյունից ընդգծել է կապիտալի շուկայի զարգացման ուղղությամբ իրականացվելիք քայլերը:
«ՀԲ տարածաշրջանային տնօրեն Սեբաստիան Մոլինեուսը շնորհավորել է փոխվարչապետին իր պաշտոնում վերանշանակվելու կապակցությամբ և ներկայացրել ՀԲ հայաստանյան գրասենյակի նորանշանակ ղեկավարին:
Կարոլին Գեգինատը շնորհակալություն է հայտնել ընդունելության համար և նշել, որ Համաշխարհային բանկը պատրաստ է աջակցել կառավարությանը` իր նոր ռազմավարության իրականացման գործում` Հայաստանին բերելով համաշխարհային լավագույն փորձը և գիտելիքը»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ:
ՀՀ փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանի գրասենյակի տեղեկացմամբ՝ զրուցակիցները հանդիպման ընթացքում անդրադարձել են համատեղ իրականացվող ծրագրերին և համագործակցության զարգացման հեռանկարներին: Հանրային առողջության պահպանման, համավարակին հակազդման, ինչպես նաև տնտեսության զարգացման տեսանկյունից երկուստեք կարևորվել է պատվաստման գործընթացի իրականացումն ու ակտիվացումը:
Փոխվարչապետի առաջարկությամբ՝ պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել առաջիկայում կազմակերպել Հայաստանում Համաշխարհային բանկի կողմից իրականացվող ծրագրերի վերաբերյալ ընդլայնված կազմով քննարկում՝ հստակեցնելու համար հետագա անելիքները:

WB ready to assist Armenia in the implementation of its new strategy
YEREVAN, SEPTEMBER 6, ARMENPRESS. Deputy Prime Minister of Armenia Mher Grigoryan received World Bank (WB) Regional Director for South Caucasus Sebastian Molineus and the newly appointed CountryManagerof theWorld Bank forArmenia Carolin Geginat. During the meeting Carolin Geginat noted that the WB is ready to assist the Armenian Government in the implementation of its new strategy by bringing to Armenia the best international practice and knowledge.
As ARMENPRESS was informed from the Office of Mher Grigoryan, at the beginning of the meeting, greeting the guests, Deputy PM Mher Grigoryan congratulated Carolin Geginat on appointment and wished productive work, assuring that the Government of Armenia will support her during the implementation of the important mission.
Deputy Prime Minister Mher Grigoryan presented to the WB officials the main goals approved by the new program of the Government, highlighting particularly the reforms in the spheres of human capital development, infrastructure development and economy. From the perspective of economic development, Mher Grigoryan emphasized the steps to be taken towards the development of the capital market.
WB Regional Director for South Caucasus Sebastian Molineus congratulated the Deputy PM on the re-appointment and introduced the newly appointed CountryManagerof theWorld Bank forArmenia.
Carolin Geginat thanked for the reception and noted that the World Bank is ready to assist the Government in the implementation of its new strategy by bringing to Armenia the best international practice and knowledge.
During the meeting, the interlocutors referred to the jointly implemented programs and prospects for the development of cooperation. From the point of view of maintaining public health, countering the pandemic, as well as economic development, both sides highlighted the vaccination process.
At the suggestion of the Deputy Prime Minister, an agreement was reached to hold an extended discussion on the programs implemented by the World Bank in Armenia in the near future to clarify the future activities.