Համաշխարհային բանկը պատրաստ է աջակցել ՀՀ կառավարությանն իր նոր ռազմավարության իրականացման գործում
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանն ընդունել է Համաշխարհային բանկի (ՀԲ) Հարավային Կովկասի տարածաշրջանային տնօրեն Սեբաստիան Մոլինեուսին և ՀԲ հայաստանյան գրասենյակի նորանշանակ ղեկավար Կարոլին Գեգինատին: Հանդիպմանը Կարոլին Գեգինատը նշել է, որ Համաշխարհային բանկը պատրաստ է աջակցել ՀՀ կառավարությանն իր նոր ռազմավարության իրականացման գործում` Հայաստանին բերելով համաշխարհային լավագույն փորձը և գիտելիքը:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանի գրասենյակից, հանդիպման սկզբում փոխվարչապետը ողջունելով հյուրերին՝ շնորհավորել է Կարոլին Գեգինատին նշանակման կապակցությամբ և արդյունավետ աշխատանք մաղթել՝ վստահեցնելով, որ ՀՀ կառավարությունը կաջակցի նրան իր կարևոր առաքելության իրականացման ընթացքում:
Ըստ աղբյուրի՝ փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը ՀԲ պաշտոնյաներին ներկայացրել է Կառավարության նոր ծրագրով հաստատված հիմնական նպատակները՝ կարևորելով հատկապես նախանշված բարեփոխումները մարդկային կապիտալի զարգացման, ենթակառուցվածքների զարգացման ու տնտեսության ոլորտներում: Մհեր Գրիգորյանը տնտեսության զարգացման տեսանկյունից ընդգծել է կապիտալի շուկայի զարգացման ուղղությամբ իրականացվելիք քայլերը:
«ՀԲ տարածաշրջանային տնօրեն Սեբաստիան Մոլինեուսը շնորհավորել է փոխվարչապետին իր պաշտոնում վերանշանակվելու կապակցությամբ և ներկայացրել ՀԲ հայաստանյան գրասենյակի նորանշանակ ղեկավարին:
Կարոլին Գեգինատը շնորհակալություն է հայտնել ընդունելության համար և նշել, որ Համաշխարհային բանկը պատրաստ է աջակցել կառավարությանը` իր նոր ռազմավարության իրականացման գործում` Հայաստանին բերելով համաշխարհային լավագույն փորձը և գիտելիքը»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ:
ՀՀ փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանի գրասենյակի տեղեկացմամբ՝ զրուցակիցները հանդիպման ընթացքում անդրադարձել են համատեղ իրականացվող ծրագրերին և համագործակցության զարգացման հեռանկարներին: Հանրային առողջության պահպանման, համավարակին հակազդման, ինչպես նաև տնտեսության զարգացման տեսանկյունից երկուստեք կարևորվել է պատվաստման գործընթացի իրականացումն ու ակտիվացումը:
Փոխվարչապետի առաջարկությամբ՝ պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել առաջիկայում կազմակերպել Հայաստանում Համաշխարհային բանկի կողմից իրականացվող ծրագրերի վերաբերյալ ընդլայնված կազմով քննարկում՝ հստակեցնելու համար հետագա անելիքները:

Всемирный банк готов помочь правительству Армении в реализации его новой стратегии
Вице-премьер Мгер Григорян принял регионального директора Всемирного банка по Южному Кавказу Себастьяна Молинеуса и новоназначенного руководителя ереванского офиса Всемирного банка Каролин Гегинат.
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе офиса Григоряна, приветствуя гостей, вице-премьер поздравил Каролин Гегинат с назначением и пожелал ей плодотворной работы, заверив, что правительство Республики Армения окажет помощь в выполнении ее важной миссии.
Вице-премьер Мгер Григорян представил представителям Всемирного банка основные цели новой программой правительства, особо акцентируя намеченные реформы в сферах развития человеческого капитала, инфраструктуры и экономики. В контексте экономического развития Мгер Григорян подчеркнул шаги, которые необходимо предпринять для развития рынка капитала.
Региональный директор ВБ Себастьян Молинеус поздравил вице-премьера с переназначением и представил новоназначенного руководителя армянского офиса ВБ.
Каролин Гегинат поблагодарила за прием, отметив, что Всемирный банк готов помочь правительству в реализации его новой стратегии, привлекая в Армению лучший мировой опыт и знания.
В ходе встречи собеседники коснулись совместно реализуемых программ и перспектив развития сотрудничества. В контексте обеспечения общественного здоровья, противодействия эпидемии, а также экономического развития стороны двусторонне подчеркнули важность проведения и интенсификации процесса вакцинации.
По предложению вице-премьера была достигнута договоренность о проведении в ближайшее время расширенного обсуждения реализуемых Всемирным банком в Армении программ, чтобы уточнить дальнейшие шаги.