Արցախը լինելու է կանգուն, ազատ և անկախ. Ալեն Սիմոնյան
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանն Արցախի Հանրապետության հռչակման 30-ամյակի կապակցությամբ շնորհավորական ուղերձ է հղել:
Ինչպես ՀՀ ԱԺ-ից տեղեկացնում են «Արմենպրես»-ին, ուղերձում, մասնավորապես, ասվում է.
«Շնորհավորում եմ Արցախի Հանրապետության Անկախության օրվա առթիվ: Անկախության կերտման 30-ամյա ճանապարհն անցել է աշխարհաքաղաքական վերադասավորումների, շահերի բախման քառուղիներով` լի մեծ ու փոքր մարտահրավերներով, ծանր փորձություններով, փառապանծ հաղթանակներով: Պատմությունն ապացուցել է, որ որեւէ պատերազմ ի զորու չէ ընկճել հայի` հաղթանակներով թրծված ոգին:
Այս անկախությունը ձեռք է բերվել մեր անպարտ հերոսների կյանքով ու արյամբ, մեր մայրերի չմարող հավատով: Արցախը, որպես հայի հավերժության բանաձեւ, լինելու է կանգուն, լինելու է ազատ, լինելու է անկախ:
Հավերժ փառք ու խոնարհում անկախության համար մարտնչած մեր հերոսներին, մեր սխրագործ քաջորդիներին: Արցախյան վերազարթոնքի սպասումով` մաղթում եմ խաղաղություն եւ բարօրություն»:

Арцах выстоит, будет свободным и независимым: Ален Симонян
Председатель Национального собрания Армении Ален Симонян направил поздравительное послание по случаю 30-летия провозглашения Республики Арцах.
Как сообщили «Арменпресс» в Национальном собрании, в сообщении, в частности, говорится:
«Поздравляю Вас с Днем независимости Республики Арцах! 30-летний путь к независимости был отмечен геополитическими перестройками, конфликтом интересов, полным вызовов, больших и малых, невзгод и славных побед. История доказала, что никакая война не может подавить победный дух армян.
Независимость была достигнута жизнью и кровью наших непобедимых героев, неугасимой верой наших матерей. Арцах, как формула армянской вечности, выстоит, будет свободным и независимым.
Вечная слава и дань уважения памяти наших героев, сражавшихся за независимость! Желаю мира и процветания, с ожиданием возрождения Арцаха!».