Նախարար Վահագն Խաչատուրյանը հանդիպել է Հայաստանում Հնդկաստանի դեսպան Կիշան Դան Դեվալին
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Վահագն Խաչատուրյանը օգոստոսի 26-ին ընդունել է Հայաստանի Հանրապետությունում Հնդկաստանի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Կիշան Դան Դեվալին:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ ԲՏԱ նախարարությունից, նախարարը ողջունել է դեսպանին, ընդգծել ՀՀ կառավարության դիրքորոշումը՝ Հնդկաստանի հետ համագործակցության խորացման կարևորության վերաբերյալ, ինչպես նաև շնորհավորել է վերջերս տեղի ունեցած Հնդկաստանի անկախության օրվա կապակցությամբ:
Վահագն Խաչատուրյանը նշել է, որ Կառավարությունն առանձնահատուկ վերաբերմունք է դրսևորում Հնդկաստանի հետ հարաբերություններում հատկապես բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության ոլորտում՝ ակնկալելով որակական և քանակական նոր հարաբերությունների հաստատում։
«Այն ձեռքբերումները, որն ունի Հնդկաստանը բարձր տեխնոլոգիաների և բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության մեջ, շատ կարևոր կարող են լինել Հայաստանի հանրապետության համար»,- ասել է Վահագն Խաչատուրյանը։
Նախարարը դեսպանին ներկայացրել է այն հիմնական խնդիրները, որոնց լուծման ուղղությամբ աշխատանքներ է իրականացնում Նախարարությունը՝ բարձր տեխնոլոգիաների վրա հիմնված արդյունաբերությունը վերականգնելու և զարգացնելու համար:
Վահագն Խաչատուրյանն անդրադարձել է այդ ոլորտում Հնդկաստանի ունեցած հարուստ փորձին, մեծ ներուժին, համագործակցության ընդլայնման, համատեղ ծրագրեր իրականացնելու հնարավորություններին։
Դեսպանը շնորհակալություն է հայտնել ընդունելության համար, ընդգծել, որ Հայաստանի հետ առանձնահատուկ հարաբերություններ են հաստատված։ Հայ և հնդիկ ժողովուրդները բարեկամության դարավոր պատմություն ունեն, մշակութային ընդհանրություններ, իսկ մի շարք բնագավառներում՝ զարգացման մեծ ներուժ:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են գործակցության խորացման մի շարք հնարավորություններ, պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության ոլորտի մի շարք ուղղություններով նախապատրաստել առաջարկությունների աշխատանքային ծրագիր:
Հանդիպման ավարտին դեսպան Կիշան Դան Դեվալին նախարար Վահագն Խաչատուրյանին հրավիրել է Հնդկաստան՝ հանդիպումներ ունենալու ոլորտի պատասխանատու պետական և մասնավոր ներկայացուցիչների հետ, տեղում ծանոթանալու և ձեռքբերելու պայմանավորվածություններ հետագա համագործակցության վերաբերյալ:

Министр Ваагн Хачатурян провел встречу с послом Индии в Армении Кишаном Даном Девалом
26 августа министр высокотехнологичной промышленности Республики Армения Ваагн Хачатурян принял Чрезвычайного и полномочного посла Республики Индия в Республике Армения Кишана Дана Девала.
Как сообщили Арменпресс в министерстве ВТП, приветствуя посла, министр подчеркнул позицию правительства Армении относительно важности углубления сотрудничества с Индией, а также поздравил с недавно прошедшим праздником - Днем независимости Индии.
Ваагн Хачатурян отметил, что правительство проявляет особое отношение к отношениям с Индией, особенно в сфере высокотехнологичной промышленности, ожидая установления качественно новых количественных отношений.
«Достижения Индии в IT-сфере и высокотехнологичной промышленности, могут иметь большое значение для Республики Армения», - сказал Ваагн Хачатурян.
Министр представил послу Индии основные проблемы, над решением которых работает министерство - в целях восстановления и развития IT-сферы.
Ваагн Хачатурян отметил богатый опыт Индии в этой сфере, большой потенциал, возможности для расширения сотрудничества, реализацию совместных программ.
Посол поблагодарил за прием, подчеркнул, что с Арменией сложились особые отношения.Армянский и индийский народы имеют многовековую историю дружбы, немало культурных общностей и большой потенциал для развития в ряде областей.
В ходе встречи обсуждался ряд возможностей для углубления сотрудничества, была достигнута договоренность о подготовке рабочей программы предложений по ряду направлений в сфере высокотехнологичной индустрии.
В завершение встречи посол Кишан Дан Девал пригласил министра Ваагна Хачатуряна в Индию для встречи с ответственными государственными и частными представителями в этой области, для ознакомления на месте и достижения договоренностей о дальнейшем сотрудничестве.