Իսրայելում 12-ից բարձր տարիքի երեխաները դպրոցներում կպատվաստվեն COVID-ի դեմ
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Սեպտեմբեր ամսից Իսրայելում կբացվեն դպրոցները, 12-ից բարձր տարիքի երեխաները ծնողների թույլտվությամբ կկարողանան կորոնավիրուսի դեմ պատվաստում ստանալ հենց պարապմունքների ժամանակ: Այդ մասին օգոստոսի 23-ին հաղորդել Է The Times of Israel հրատարակությունը, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Իսրայելի իշխանություններն օգոստոսի 23-ի առավոտյան որոշել են, որ երկրում ուսումնական տարին, ինչպես պլանավորվել Է, կսկսվի սեպտեմբերի 1-ից, չնայած ուսումնական տարին հետաձգելու հասարակայնության կոչերին, որը կապված Է կորոնավիրուսով հիվանդացության դեպքերի աճի հետ: Նաեւ որոշվել Է, որ 12 եւ ավելի բարձր տարիքի աշակերտները կկարողանան պատվաստանյութն ստանալ ուսումնական հաստատության տարածքում՝ ծնողների թույլտվությամբ:
Ուսուցիչների եւ մյուս աշխատողների համար կսահմանվի «կանաչ անցագրերի» համակարգ, որի համաձայն նրանք կկարողանան աշխատել միայն պատվաստման կամ COVID-19-ի բացասական թեստի հավաստագրի տրամադրման դեպքում:
Երկրի կրթության նախարար Իֆաթ Շաշա-Բիթոնը դեմ Է եղել այս ծրագրին, բայց ավելի ուշ համաձայնել Է դրան՝ ուսումնական տարվա մեկնարկը չհետաձգելու նպատակով:
Օգոստոսի 22-ին Իսրայելում կորոնավիրուսի թեստեր են սկսել անել 3-ից մինչեւ 12 տարեկան երեխաներին: Թեստերն անցկացվում են ամբողջ երկրի ավելի քան 400 բնակավայրերում: Ավելի վաղ այս տարի դեռահասներին COVID-19-ի դեմ պատվաստումներ են սկսել անել Ֆրանսիայում, Շվեդիայում, Գերմանիայում, Մեծ Բրիտանիայում եւ եվրոպական այլ երկրներում:
Համավարակի ողջ ժամանակաշրջանում Իսրայելում գրանցվել Է կորոնավիրուսով վարակման ավելի քան 994 հազար դեպք եւ հիվանդությունից մոտավորապես 6,8 հազար մահ, հաղորդել Է «Ինտերֆաքս»-ը:

В Израиле детей старше 12 лет будут прививать от COVID в школах
В Израиле с сентября откроют школы, дети старше 12 лет с разрешения родителей смогут сделать вакцину от коронавируса прямо во время занятий.Как передает Арменпресс, об этом сообщает в понедельник изданиеThe Times of Israel.
Власти Израиля в понедельник утром решили, что учебный год в стране начнется, как и планировалось, с первого сентября, несмотря на призывы общественности перенести начало обучения в связи с ростом случаев заболевания коронавирусом.
Также было решено, что обучающиеся в возрасте 12 лет и старше смогут получить вакцину на территории образовательного учреждения с разрешения родителей. Для учителей и других работников будет введена система "зеленых пропусков", согласно которой они смогут работать только при предоставлении сертификата о вакцинации или отрицательного теста на COVID-19.
Министр образования страны Ифат Шаша-Битон была против данного плана, но позже согласилась на него, чтобы не откладывать старт учебного года.
В воскресенье в Израиле начали делать тесты на коронавирус детям в возрасте от 3 до 12 лет. Тесты проводятся в более чем 400 населенных пунктах по всей стране.
Ранее в этом году прививки от COVID-19 подросткам начали делать во Франции, Швеции, Германии,Великобританиии другихевропейских странах.
За весь период пандемии в Израиле было зарегистрировано более 994 тыс. случаев заражения коронавирусом и около 6,8 тыс. смертей от заболевания.