ԱՄՆ-ում շուրջ 35 մարդ է անհայտ կորել փոթորկի հարուցած հեղեղումից հետո
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Առնվազն 35 մարդ Է անհայտ կորել Հեյվուդի օկրուգում (Հյուսիսային Կարոլինայի նահանգ) հեղեղումից հետո, որն առաջացել Է «Ֆրեդ» արեւադարձային փոթորկի հտեւանքով: Ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, օգոստոսի 19-ին այդ մասին հաղորդել Է CNN հեռուստաալիքը՝ վկայակոչելով ոստիկանությանը եւ տեղի փրկության ծառայութունը:
Ոստիկանների տվյալներով՝ ջրի բարձրացող մակարդակի մասին առաջին հաղորդումներն ստացվել են օգոստոսի 17-ի ցերեկը, ինչից հետո տուժած շրջաններ են ուղարկվել փրկարար խմբեր: Հենց այդ ժամանակ Էլ սկսվել Է տարահանումը: Այս պահին աղետի գոտում մնացած 54 մարդ փրկված Է, մոտավորապես 35 բնակիչներ անհայտ կորել են: Փրկարարաները փնտրում են նրանց:
Ինչպես նշված Է ԱՄՆ-ի Փոթորիկների դիտարկման ազգային կենտրոնի հաշվետվության մեջ, «Ֆրեդ» արեւադարձային փոթորիկը շարժվում Է դեպի հյուսիս - արեւելք ժամում 28 կիլոմետր արագությամբ: Դրա սահմաններում քամու պոռթկումները հասնում են վայրկյանում 11 մետրի, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

По меньшей мере 35 человек пропали без вести в округе Хейвуд (штат Северная Каролина) после наводнения, которое было вызвано тропическим штормом "Фред". Как передает Арменпресс, об этом в четверг сообщил телеканалCNNсо ссылкой на полицию и местную службу спасения.
По данным полицейских, первые сообщения о поднимающемся уровне воды были получены во вторник днем, после чего в пострадавшие районы были направлены спасательные команды. Тогда же началась эвакуация.
На данный момент 54 оставшихся в зоне бедствия человека спасены, примерно 35 жителей пропали без вести. Их ищут спасатели.
Как сообщается в отчете Национального центра США по наблюдению за ураганами, тропический шторм "Фред" движется на северо-восток со скоростью 28 км/ч. Порывы ветра в его пределах достигают 11 метров в секунду.