Հրշեջները մարել են Արարատի մարզի Ուրցաձոր գյուղի մոտ խոտածածկ տարածքի հրդեհը
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արարատի մարզի Ուրցաձոր գյուղի մոտ օգոստոսի 15-ին վերսկսվել են հրդեհաշիջման աշխատանքները։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արտակարգ իրավիճակների նախարարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, դեպքի վայր են մեկնել ԱԻՆ փրկարար ծառայության մարզային փրկարարական վարչության օպերատիվ խումբը և հրշեջ-փրկարարական ջոկատից հինգ մարտական հաշվարկ։
Ըստ աղբյուրի՝ մոտ 15 հա խոտածածկ տարածքում առկա են եղել ծխացող օջախներ։
Հրդեհը մեկուսացվել է ժամը՝ 11։00-ին, մարվել՝ 12։52-ին։
ՀՀ ԱԻՆ-ը հիշեցնում է. «Օգոստոսի 14-ին, ժամը 14։59-ինԱրարատի մարզային ճգնաժամային կառավարման կենտրոն ահազանգ էր ստացվել, որ Ուրցաձոր գյուղի մոտ այրվում է բուսածածկ տարածք։
Հայտարարվել է հրդեհի բարդությանԹիվ 2 կանչ․ դեպքի վայր են մեկնելԱԻՆ ՓԾ Երևան քաղաքիհրշեջ-փրկարարական ջոկատներից երեք մարտական հաշվարկ, մարզային փրկարարական վարչության հրշեջ-փրկարարական ջոկատներից ևս երեք մարտական հաշվարկ ևօպերատիվ խումբը։
Ըստ նախնական տվյալների՝ այրվում է մոտ 12-13 հա բուսածածկույթ։
Հրդեհաշիջման աշխատանքներին մասնակցել են 60 հրշեջ-փրկարար և«Խոսրովի անտառ» պետական արգելոցի 26 աշխատակից։
Ժամը 22:15-ին մթության և եղանակային պայմանների վատթարացման պատճառով հրդեհաշիջման աշխատանքները ժամանակավորապես դադարեցվել են, սահմանվել է հերթապահություն․ հրդեհի ակտիվ օջախներ չկան»։

Пожарные потушили пожар  на растительном участке у села Урцадзор Араратской области
Как сообщили Арменпресс в Управлении по связям с общественностью и СМИ Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Армения, на место выехала оперативная группа областного спасательного управления Службы спасения МЧС и пять пожарных частей пожарно-спасательного отряда.
Согласно источнику, около 15 гектаров покрытой травой территории были дымящиеся очаги.
Пожар локализован в 11:00 часов и потушен в 12:52.
МЧС РА напоминает:«14 августа в 14:59 часов в Араратский региональный кризисный центр поступил сигнал о том, что горит участок с растительностью возле села Урцадзор.На место выехали два боевых расчета из пожарно-спасательного отряда областного спасательного управления МЧС.
Объявлена сложность пожара №2․На место я выехали три пожарные расчета из пожарно-спасательных отрядов города Еревана и оперативная группа областного спасательного управления.
По предварительным данным, горело около 12-13 га растительности.
В тушении пожаров приняли участие 60 пожарных и 26 сотрудников государственного заповедника «Хосровский лес».
В 22:15 из-за темноты и ухудшения погодных условий работы по тушению пожаров временно прекращены, установлено дежурство․Активных очагов нет».