Հայաստանն անհրաժեշտության դեպքում անմիջապես կաջակցի Հունաստանին. երկիրն առայժմ չունի հավելյալ օգնության կարիք
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության ԱԳՆ մամուլի քարտուղար Վահան Հունանյանը անդրադարձել է հարցին՝ արդյոք Հայաստանի կառավարությունը պատրաստվում է օգնություն ցուցաբերել Հունաստանին՝ անտառային հրդեհների հետևանքով երկրում ստեղծված իրավիճակը հաղթահարելու հարցում:
Ներկայացնում ենք թեմայի վերաբերյալ «Արմենպրես»-ի հարցն ու ԱԳՆ մամուլի քարտուղարի պատասխանը:
Հարց. Ինչպես հայտնի է, վերջին շրջանում Հունաստանում անտառային հրդեհներ են բռնկվել, որոնք երկրին մեծ վնասներ են հասցրել։ Արդյո՞ք Հայաստանի կառավարությունը պատրաստվում է օգնություն ցուցաբերել Հունաստանին։
Պատասխան. Խորապես մտահոգված ենք բարեկամ Հունաստանում բռնկված անտառային հրդեհների պատճառով ստեղծված իրավիճակով և համերաշխություն ենք հայտնում եղբայրական հույն ժողովրդին այս դժվարին ժամանակներում:
Նշեմ, որ մենք կապ ենք հաստատել մեր հույն գործընկերների հետ և օգնություն առաջարկել։ Հունաստանն իր երախտագիտությունն է հայտնել Հայաստանին՝ առաջարկած օգնության ու պատրաստակամության համար, և միաժամանակ տեղեկացրել, որ նկատի ունենալով, որ երկրում հրդեհների հետ կապված իրավիճակը ճգնաժամայինից անցել է համեմատաբար մեղմ փուլ, առայժմ հավելյալ օժանդակության անհրաժեշտություն չկա։
Իհարկե, մենք կշարունակենք ուշի ուշով հետևել իրավիճակին և անհրաժեշտության դեպքում անմիջապես աջակցության ձեռք կմեկնենք եղբայրական հույն ժողովրդին։

В случае необходимости Армения немедленно поддержит Грецию: страна пока не нуждается в дополнительной помощи
ЕРЕВАН, 12 АВГУСТА, АРМЕНПРЕСС. Официальный представитель МИД РА Ваан Унанян затронул вопрос, собирается ли правительство Армении помочь Греции в преодолении ситуации в стране из-за лесных пожаров.
Представляем вопрос «Арменпресс» по теме и ответ пресс-секретаря МИД.
Вопрос. Как известно, недавно в Греции вспыхнули лесные пожары, которые нанесли стране большой ущерб. Собирается ли правительство Армении помочь Греции?
Ответ. Мы глубоко обеспокоены ситуацией, вызванной лесными пожарами в дружественной Греции, и выражаем солидарность с братским греческим народом в это тяжелое время.
Должен отметить, что мы связались с нашими греческими партнерами и предложили помощь. Греция поблагодарила Армению за готовность оказать помощь, при этом сообщив, что, учитывая, что ситуация с пожарами в стране перешла из кризиса в относительно мягкую стадию, необходимости в дополнительной помощи пока нет.
Конечно, мы будем и дальше внимательно следить за ситуацией и, в случае необходимости, незамедлительно протянем руку помощибратскому греческому народу.