«Հայաստանի Հանրապետություն» օրաթերթ. Ռուսաստանն ու իսլամական աշխարհը
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՀՈՒԼԻՍԻ, ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅՈՒՆ/ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Տարբեր առիթներով ներկայացրել ենք, թե ինչպես Թուրքիան բավականին արդյունավետ կերպով կիրառում է «փափուկ ուժի» քաղաքականությունը իր ազդեցության ոլորտն ընդլայնելու եւ խորացնելու նպատակով։ Այդ ճանապարհն առավել լայնորեն է դրսեւորվում թյուրքական եւ իսլամական աշխարհում։
Այս օրերին (հուլիսի 28-30) Թաթարստանի Հանրապետությունում (ՌԴ) ընթանում է «Ռուսաստան - իսլամական աշխարհ. Կազանյան գագաթնաժողով 2021» 12-րդ միջազգային տնտեսական գագաթնաժողովը: Ի դեպ, Թուրքիան Թաթարստանի հիմնական արտաքին տնտեսական գործընկերներից է եւ տարածաշրջանի տնտեսության մեջ ներդրել է ավելի քան 2 միլիարդ դոլար։ Այսօր Թաթարստանում գործում են շուրջ 60 թուրքական ընկերություններ։ Գագաթնաժողովին ամենամեծ պատվիրակությամբ ներկայացել է Թուրքիան՝ ավելի քան 50 պատվիրակով, ինչը ցույց է տալիս այդ երկրի հետաքրքրվածությունը։
Թաթարստանն իր աշխարհագրական դիրքով յուրատեսակ կամուրջ է Ռուսաստանի եվրոպական եւ ասիական մասերի միջեւ, իսկ մայրաքաղաք Կազանը կրում է «Ռուսաստանի երրորդ մայրաքաղաքի» ոչ պաշտոնական անվանումը, թեպետ այդ տիտղոսի մասով ունի մրցակիցներ։ Թաթարստանի բնակչության կեսից ավելին իսլամադավան են, ինչը նույնպես կրոնական տեսանկյունից թույլ է տալիս Թուրքիային օգտվելու «փափուկ ուժի» ընձեռած հնարավորություններից։ Միեւնույն ժամանակ, դա գործոն է, որի հետ ՌԴ կենտրոնական իշխանությունը չի կարող հաշվի չնստել»:

Газета «Айастани Анрапетутюн»: Россия и исламский мир
«Мы неоднократно представляли, как Турция для расширения и углубления своей сферы влияния достаточно эффективно использует политику «мягкой силы». Эта политика очевиднее проявляется в тюркском и в исламском мире.
В эти дни, с 28 по 30 июля в Республике Татарстан (Россия) в рамках «Россия - исламский мир. Казанский саммит 2021» проходит 12-й Международный экономический саммит. Кстати, Турция - один из основных внешнеэкономических партнеров Татарстана, инвестировавшая в экономику региона более 2 миллиардов долларов. Сегодня в Татарстане работает около 60 турецких компаний. Турция на саммите представила самую многочисленную делегацию - более 50 делегатов, что свидетельствует об интересе страны.
Татарстан, вследствие своего географического положения, является своеобразным мостом между европейской и азиатской частями России, а столица Казань носит неофициальное название третьей столицы России, хотя по части этого титула она имеет конкурентов. Более половины населения Татарстана - мусульмане, что и с религиозной точки зрения позволяет Турции пользоваться возможностями «мягкой силы». В то же время, это фактор, с которым центральная власть РФ не может не считаться».