Փաշինյանը ողջունել է ազգային ավիաընկերության ստեղծման համաձայնագրի ստորագրումը
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է «Էյր Արաբիա» ավիաընկերության խորհրդի նախագահ Շեյխ Աբդուլլահ Բին Մոհամադ Ալ Թանիին:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, Նիկոլ Փաշինյանը կարևորել է հուլիսի 14-ին Հայաստանի պետական հետաքրքրությունների ֆոնդի և Մերձավոր Արևելքի ու Հյուսիսային Աֆրիկայի տարածաշրջանների ամենախոշոր ավիափոխադրող «Էյր Արաբիա»-ի միջև հայկական նոր ազգային ավիաընկերության ստեղծման վերաբերյալ համաձայնագրի ստորագրումը:Վարչապետի պաշտոնակատարը գոհունակությամբ է նշել, որ ՀՀ քաղաքացիական ավիացիայի, Հայաստանի պետական հետաքրքրությունների ֆոնդի և ավիաընկերության միջև մի քանի ամիսների սերտ ու հետևողական բանակցությունների արդյունքում հնարավոր է դառնում կյանքի կոչել այս հավակնոտ ծրագիրը: Նիկոլ Փաշինյանը հավելել է, որ կառավարությունն իր գործիքակազմերով պատրաստ է օժանդակել ավիաընկերության արդյունավետ գործունեությանը, ինչը կնպաստի ուղևորահոսքերի ընդլայնմանը, նոր ներդրումների ներգրավմանը, զբոսաշրջության զարգացմանն ու քաղաքացիներին ավիացիոն ոլորտում ժամանակակից և որակյալ ծառայությունների մատուցմանը:
Ըստ աղբյուրի՝ «Էյր Արաբիա»-ի տնօրենների խորհրդի նախագահը վստահություն է հայտնել, որ հայկական ազգային ավիափոխադրողի հիմնումը, նոր ուղղություններով ավիաչվերթների կազմակերպումը նոր ազդակ կհաղորդվի հայկական ավիացիոն շուկայի զարգացմանը: Նրա խոսքով՝ իրենք Երևանը դիտարկում են որպես ավիահաղորդակցության ընդլայնման հետաքրքիր հնարավորություն: Ավիաընկերությունը գործելու է բյուջետային ավիաընկերություններին հատուկ սակագներով՝ մատուցելով բարձրակարգ ծառայություններ:
ՀՀ վարչապետի աշխատակազմից հայտնում են, որ Նիկոլ Փաշինյանը հաջողություններ է մաղթել ավիաընկերության գործունեությանը և նշել, որ ՀՀ քաղաքացիները ցածր սակագներով ավիահաղորդակցության կազմակերպումը դիտարկում են որպես ճանապարհորդության և մատուցվող ծառայությունների ընտրության ավելի լայն հնարավորություն:
ՀՀ քաղաքացիական ավիացիայի կոմիտեի, Հայաստանի պետական հետաքրքրությունների ֆոնդի գործադիր տնօրենը և «Էյր Արաբիա»-ի ղեկավարությունը ներկայացրել են նախատեսվող ծրագրերն ու հետագա քայլերը:

Никол Пашинян принял председателя совета директоров авиакомпании “Air Arabia”
Исполняющий обязанности премьер-министра Никол Пашинян принял председателя совета директоров авиакомпании “Air Arabia” шейха Абдуллу бин Мухаммеда аль-Тани.
Как сообщили Арменпресс в Департаменте информации и по связям с общественностью аппарата премьер-министра Армении, Никол Пашинян подчеркнул важность подписания между Фондом государственных интересов Армении и крупнейшим авиаперевозчиком на Ближнем Востоке и в Северной Африке, компанией “Air Arabia” соглашения о создании новой национальной авиакомпании Армении. Исполняющий обязанности премьер-министра с удовлетворением отметил, что в результате продлившихся несколько месяцев тесных и последовательных переговоров между гражданской авиацией Армении, Фондом государственных интересов Армении и авиакомпанией появилась возможность реализовать эту амбициозную программу.
Никол Пашинян добавил, что правительство готово своим инструментарием поддержать эффективную деятельность авиакомпании, что будет способствовать расширению пассажиропотоков, привлечению новых инвестиций, развитию туризма и предоставлению современных качественных услуг в авиационной сфере.
Председатель совета директоров “Air Arabia” выразил уверенность, что создание национального авиаперевозчика Армении и организация полетов по новым направлениям придадут новый импульс развитию авиационного рынка Армении. По его словам, они рассматривают Ереван как интересную возможность для расширения авиасообщения. Авиакомпания будет работать по характерным для бюджетных авиакомпаний тарифам, предоставляя высококачественные услуги.
Никол Пашинян пожелал успехов в деятельности авиакомпании, отметив, что граждане Армении рассматривают организацию авиасообщения по низким тарифам как более широкую возможность выбора направления путешествия и предоставляемых услуг.
Руководитель Комитета гражданской авиации Армении, исполнительный директор Фонда государственных интересов Армении и руководство “Air Arabia” представили намеченные программы и дальнейшие шаги.