Կառավարությունը կշարունակի աջակցել ֆուտբոլի զարգացման ծրագրերին. Փաշինյանն ընդունել է ՀՖՖ նախագահին և փոխնախագահին
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է Հայաստանի ֆուտբոլի ֆեդերացիայի նախագահ Արմեն Մելիքբեկյանին և ՀՖՖ նախագահի առաջին տեղեկալ Արմեն Նիկողոսյանին:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, որ ֆուտբոլն այն ոլորտներից է, որտեղ մեր հանրությունը տեսնում է իրական և էական փոփոխություններ: «Պետք է ընդգծեմ, որ կառավարությունը ողջունում է այդ փոփոխությունները, քանի որ դրանք բերում են շատ կարևոր արդյունքներ: Կարևոր եմ համարում նաև ընդգծել, որ ֆուտբոլի ազգային հավաքականը մեր երկրի համար չափազանց ծանր և դժվար ժամանակաշրջանում իր հաղթանակներով, ըստ էության, դարձավ երկրի և ժողովրդի դրական զգացողությունների վերադարձի առաջամարտիկը:
Իհարկե, այդ գործառույթի դերը դժվար է գերագնահատել, մյուս կողմից չեմ ուզում, որ մենք մեր ֆուտբոլի հավաքականի ուսերին դնենք շատ ծանր բեռ և հետագա մրցապայքարի ժամանակ նրան կաշկանդենք: Բայց նաև կարևոր եմ համարում, որ Հայաստանի մինչև 2050 թվականի վերափոխման ռազմավարության մեջ մենք ընդգծել ենք՝ ակնկալում ենք, որ Հայաստանի Հանրապետության ֆուտբոլի ազգային հավաքականը շատ կոնկրետ արդյունքներ արձանագրի: Մեր ակնկալիքն է, որ մինչև այդ ժամանակաշրջանը հավաքականը ոչ միայն դուրս կգա Եվրոպայի կամ Աշխարհի առաջնության եզրափակիչ փուլ, այլև կկարողանա դառնալ մրցանակակիր:
Իհարկե, հասկանալի է, որ սա բավականին բարդ և երկար ճանապարհ է, բայց ամեն դեպքում ֆուտբոլային տնտեսության և ենթակառուցվածքների զարգացումը կարևոր է ոչ միայն զուտ մարզական, այլև երկրի սոցիալ-տնտեսական կյանքը կազմակերպելու առումով: Այնպես որ, կարող եք համարել, որ այդ ծրագրերում ունեք կառավարության աջակցությունը և բնականաբար մեր ուժերի ներածին չափով կաջակցենք, որպեսզի այն պրոցեսները, որ սկսվել են մեր ֆուտբոլային կյանքում՝ շարունակվեն և ունենան կոնկրետ հանգուցալուծում»:
Արմեն Մելիքբեկյանը շնորհակալություն է հայտնել Նիկոլ Փաշինյանին հնչեցրած գնահատականների համար: «Իրականում մենք պատերազմյան և հետպատերազմյան ամենածանր պահերին զգացել ենք կառավարության, տարբեր մարմինների աջակցությունը, որովհետև առանց այդ աջակցության՝ նման բարդ իրավիճակում նույնիսկ հնարավոր չէր լինի կազմակերպել այն հանդիպումները, որոնք մենք պարտավորված էինք անցկացնել միջազգային ասպարեզում:
Մեզ համար շատ կարևոր է, որ իրոք ծանր պահերին ֆուտբոլը որպես սոցիալական ֆենոմեն կարողացել է որոշակի աջակցություն բերել Հայաստանին: Այժմ ավելի կայուն փուլում մենք ունենք մեր նպատակները: Ասեմ, որ Հայաստանի ֆուտբոլի ֆեդերացիայի ռազմավարությունը գրված է մինչև 2025 թվականը և պատրաստվում ենք մինչև այդ ժամանակահատվածը՝ 2022-ին կամ 2024-ին նվազագույն խնդիրը կատարել՝ դուրս գալ Աշխարհի կամ Եվրոպայի առաջնության եզրափակիչ փուլ: Դա արտացոլված է մեր ռազմավարության մեջ:
Իհարկե, այս ամենը հնարավոր չէ անել միմիայն ֆուտբոլի ֆեդերացայի ուժերով և մենք շնորհակալ ենք աջակցության ու ապագա աջակցության համար, որը վստահ եմ կլինի և մենք կփորձենք կատարել մեր առջև դրված խնդիրը, որովհետև այս պահի դրությամբ Հայաստանի ազգային հավաքականն աննախադեպ արդյունքի է հասել հայկական ֆուտբոլի պատմության մեջ:
Հաջորդ տարի նշելու ենք ՀՖՖ-ի, ազգային հավաքականի հիմնադրման 30-ամյակը: Մեկնարկային երեք խաղերում ազգային հավաքականի երեք հաղթանակ ունի, իհարկե դեռ շատ դժվար խաղեր են սպասվում մեզ աշնանը, բայց ամեն դեպքում և ֆուտբոլիստները, և մարզչական կազմն ու ՀՖՖ վարչական հատվածի ներկայացուցիչները հասկանում են երկրի համար այս հաղթանակների կարևորությունը»:
Նիկոլ Փաշինյանը և ՀՖՖ ղեկավարները քննարկել են Հայաստանում ֆուտբոլի զարգացմանն ուղղված ծրագրերը, որոնք միտված են հանրապետությունում ֆուտբոլային ենթակառուցվածքների բարելավմանը, մանկապատանեկան ֆուտբոլին, երիտասարդական ու ազգային հավաքականների առաջընթացի ապահովմանը, ինչպես նաև ակումբային ֆուտբոլի զարգացմանը:

Правительство продолжит поддерживать программы ФФА по развитию футбола: Никол Пашинян принял руководителей ФФА
Исполняющий обязанности премьер-министра Никол Пашинян принял председателя Федерации футбола Армении Армена Меликбекяна и первого заместителя председателя ФФА Армена Никогосяна.
Как сообщили Арменпресс в Департаменте информации и по связям с общественностью аппарата премьер-министра Армении,Никол Пашинян отметил, что футбол - одна из сфер, в которой наше общество видит реальные и существенные изменения. “Должен подчеркнуть, что правительство приветствует эти изменения, поскольку они приносят очень хорошие результаты. Считаю важным подчеркнуть, что национальная сборная по футболу своими победами в очень сложный и тяжелый для нашей страны период фактически стала пионером по возвращению положительных эмоций страны и народа.
Конечно, роль этой функции сложно переоценить, с другой стороны, я не хочу, чтобы мы возлагали очень тяжелую ношу на плечи нашей сборной по футболу, сковывали ее в дальнейшем соревновании. Но я считаю важным, что в стратегии трансформации Армении до 2050 года мы подчеркнули, что ожидаем от национальной сборной Республики Армения очень конкретных результатов. Мы ожидаем, что к тому времени сборная не только выйдет в финал чемпионата Европы или мира, но и сможет выиграть призы.
Конечно, понятно, что это довольно сложный и долгий путь, но в любом случае развитие футбольной экономики и инфраструктуры важно не только в плане спорта, но и в плане организации социально-экономической жизни страны.
Так что, можете считать, что у вас есть поддержка правительства в этих программах, и естественно, мы сделаем все возможное по мере своих возможностей, чтобы поддержать процессы, которые начались в нашей футбольной жизни, и они были продолжены и доведены до конкретного разрешения”.
Армен Меликбекян поблагодарил Никола Пашиняна за озвученные оценки: “По сути, мы чувствовали поддержку правительства и различных органов в самые тяжелые моменты войны и после войны, потому что без этой поддержки в такой сложной ситуации было бы невозможно организовать встречи, которые мы были обязаны провести на международной арене.
Для нас очень важно, что в действительно трудные моменты футбол как социальное явление смог принести Армении некоторую поддержку. Сейчас, на более стабильном этапе, у нас есть цели. Скажу, что стратегия Федерации футбола Армении написана до 2025 года, и мы собираемся до этого периода выполнить минимальную задачу на 2022 или 2024 год: выйти в финальный этап чемпионата мира или Европы. Это отражено в нашей стратегии.
Конечно, все это невозможно сделать только силами Федерации футбола, и мы благодарны за поддержку и за будущую поддержку, которая, уверен, будет предоставлена, а мы постараемся выполнить поставленную перед нами задачу, потому что на данный момент сборная Армении достигла беспрецедентного в истории армянского футбола результата.
В следующем году мы будем отмечать 30-летие ФФА и национальной сборной. У сборной три победы в трех стартовых играх, конечно, осенью у нас будут очень сложные игры, но в любом случае и футболисты, и тренерский штаб, и представители администрации ФФА понимают важность этих побед для страны”.
Никол Пашинян и руководители ФФА обсудили программы развития футбола в Армении, которые направлены на улучшение футбольной инфраструктуры, развитие детско-юношеского футбола, обеспечение прогресса молодежного и национального сборных, а также развитие клубного футбола.