ԱՄՆ-ն միշտ կայուն գործընկեր է եղել Հայաստանի համար. Ավինյանի շնորհավորանքն ԱՄՆ անկախության 245-ամյակի առթիվ
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Միացյալ Նահանգները միշտ կայուն գործընկեր են եղել Հայաստանի համար ՝ գլոբալ և տարածաշրջանային անվտանգության հարցերում: Որպես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ, այն վճռորոշ դերակատարություն ունի Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ և երկարաժամկետ կարգավորման գործընթացում: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝
այս մասին նշել է ՀՀ փոխվարչապետի պաշտոնակատար Տիգրան Ավինյանը՝ ԱՄՆ անկախության 245-ամյակի առթիվ հղած շնորհավորական ուղերձում։
«Սիրելի' ամերիկացիներ,
Երկրորդ անընդմեջ տարին է, որ մենք հուլիսի 4-ի տոնակատարությանը միանում ենք հեռավար կարգով: Ցավոք, շարունակվող համաճարակը մեզ զրկեց այս տոնական առիթով դեսպանության մեր ամերիկացի ընկերների և գործընկերների հետ ամուր ձեռքսեղմման հնարավորությունից: Այնուամենայնիվ, քանի որ Միացյալ Նահանգների ժողովուրդը նշում է ազատ և բարեկեցիկ երկրում ապրելու իր հավաքական որոշման 245-ամյակը, մեր ցանկություններն ու շնորհավորանքները ջերմ են, ինչպես երբեք:
Անկախության տարիները Միացյալ Նահանգների համար նշանավորվեցին ինչպես ուշագրավ նվաճումներով, այնպես էլ արտակարգ մարտահրավերներով, ինչն էլ ավելի ամրապնդեց ամերիկյան ժողովրդի վճռականությունը` հետամուտ լինելու ազատության, ժողովրդավարության և օրենքի գերակայության գաղափարներին: Միևնույն ժամանակ, Միացյալ Նահանգների ծանրակշիռ դերն արդի համաշխարհային գործընթացներում վկայում է իր ժողովրդի համառության և հնարամտության մասին:
Դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատումից (հունվար 7, 1992 թ) գրեթե 30 տարի անց ԱՄՆ-ն և Հայաստանը բեղմնավոր համագործակցություն են ծավալում` հիմնված ոչ միայն փոխադարձ շահերի, այլև ընդհանուր արժեքների վրա:
ԱՄՆ ֆինանսական և տեխնիկական օժանդակությունը մեզ համար կարևոր դեր է խաղացել ավելի լավ պետական ինստիտուտների կերտման, օրենքի գերակայությունն ամրապնդելու և տնտեսական նոր հնարավորություններ ստեղծելու հարցերում: Իր հերթին, Հայաստանն աջակցություն է ցուցաբերել Միացյալ Նահանգների հակաահաբեկչական և խաղաղապահ նախաձեռնություններին:
Միացյալ Նահանգները միշտ կայուն գործընկեր են եղել Հայաստանի համար ՝ գլոբալ և տարածաշրջանային անվտանգության հարցերում: Որպես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ, այն վճռորոշ դերակատարություն ունի Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ և երկարաժամկետ կարգավորման գործընթացում:
2020-ի աշնանը Ադրբեջանի կողմից Արցախի ժողովրդի դեմ սանձազերծված 44-օրյա պատերազմը լուրջ ազդեցություն ունեցավ բնակչության և տարածաշրջանի անվտանգության վրա և չլուծված թողեց այնպիսի առաջնահերթ խնդիրներ, ինչպիսիք են Արցախի վերջնական կարգավիճակը: Այս առումով, Հայաստանը ողջունում է Միացյալ Նահանգների մտադրությունը՝ աշխուժացնելու իր ջանքերն հակամարտության արդար և համապարփակ լուծման ուղղությամբ:
Օգտվելով առիթից` կցանկանայի շնորհավորել նաև ամերիկահայերին, ովքեր մշտապես չափազանց կարևոր դեր են խաղացել մեր երկրների միջև գործընկերության ձևավորման և պահպանման գործում: Նրանցից շատերն էթնիկ հայերի հետնորդներ են, ովքեր, ականատես լինելով Օսմանյան Թուրքիայի կողմից իրականացված Հայոց ցեղասպանության սարսափներին, ապաստան և երկրորդ տուն են գտել Միացյալ Նահանգներում: Տարիների ընթացքում ամերիկահայ համայնքը ծաղկել է՝ մեծապես նպաստելով ԱՄՆ զարգացմանն ու բարգավաճմանը:
Այս տարվա ապրիլի 24-ին Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող Նախագահ Ջո Բայդենի հայտարարությունը ողջունվեց աշխարհի միլիոնավոր հայերի կողմից, որոնց նախնիները նույն ողբերգական ճակատագրին էին արժանացել: Դրանով ԱՄՆ-ն ևս մեկ անգամ ցույց տվեց իր անսասան հանձնառությունը ՝ պաշտպանելու մարդու հիմնարար իրավունքներն ու համընդհանուր արժեքները:
Քանի որ ԱՄՆ-ն վերականգնում է իր դերը Մարդու իրավունքների խորհրդում, ինչին միանշանակ աջակցում է Հայաստանը, ես ուզում եմ հայտնել մեր պատրաստակամությունը` շարունակելու համագործակցությունը մարդկության դեմ հանցագործությունների կանխարգելման ուղղությամբ:
Ի վերջո, կցանկանայի ողջունել ներկայիս վարչակազմի որոշումը` գլխավորել Covid-19 համաճարակի և կլիմայի փոփոխության դեմ պայքարը: Միացյալ Նահանգների վերադարձը միջազգային այնպիսի կարևոր մեխանիզմներին, ինչպիսիք են Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպությունը և Փարիզի համաձայնագիրը, կամրապնդեն գլոբալ ջանքերն այդ աղետների դեմ պայքարում:
Բարգավաճման անկեղծ մաղթանքներով ևս մեկ անգամ ուզում եմ շնորհավորել Ամերիկայի ժողովրդին հուլիսի 4-ի առթիվ: Հուսով եմ, որ անկախության 245-ամյակը բոլորիդ խաղաղություն և ներդաշնակություն կբերի:
Աստված օրհնի Ամերիկան և հայ-ամերիկյան բարեկամությունը»,- ընդգծել է Տիգրան Ավինյանը շնորհավորական ուղերձում:

США всегда были для Армении стабильным партнером: поздравление Авиняна с Днем независимости США
Исполняющий обязанности вице-премьера Тигран Авинян направил поздравительное послание по случаю Дня независимости Соединенных Штатов Америки. Как сообщает Арменпресс, в послании говорится:
“Дорогие американцы,
Второй год подряд мы присоединяемся к празднованию 4 июля в удаленном режиме. К сожалению, продолжающаяся пандемия лишила нас возможности крепко пожать по случаю праздника руку нашим американским друзьям и партнерам в посольстве. Тем не менее сейчас, когда народ Соединенных Штатов празднует 245-ю годовщину своей коллективной решимости жить в свободной и процветающей стране, наши пожелания и поздравления остаются теплыми, как никогда.
Годы независимости Соединенных Штатов были ознаменованы как выдающимися достижениями, так и чрезвычайными вызовами, которые еще больше укрепили решимость американского народа следовать идеям свободы, демократии и верховенства закона. В то же время значительная роль Соединенных Штатов в современных мировых процессах свидетельствует об упорстве и изобретательности народа.
Спустя почти 30 лет после установления дипломатических отношений (7 января 1992 г.) Соединенные Штаты и Армения развивают плодотворное сотрудничество, основанное не только на взаимных интересах, но и на общих ценностях.
Финансовая и техническая помощь США сыграла для нас важную роль в создании более совершенных государственных институтов, укреплении верховенства закона и создании новых экономических возможностей. Со своей стороны, Армения поддержала антитеррористические и миротворческие инициативы США.
Соединенные Штаты всегда были стабильным партнером Армении в области глобальной и региональной безопасности. Как сопредседатель Минской группы ОБСЕ, США играют решающую роль в процессе мирного и прочного урегулирования нагорно-карабахского конфликта.
44-дневная война, развязанная Азербайджаном против народа Арцаха осенью 2020 года, оказала серьезное влияние на безопасность населения и региона и оставила нерешенными такие вопросы, как окончательный статус Арцаха. В этой связи Армения приветствует намерение Соединенных Штатов активизировать свои усилия по справедливому и всеобъемлющему урегулированию конфликта.
Пользуясь случаем, хочу поздравить американцев армянского происхождения, которые всегда играли очень важную роль в формировании и сохранении партнерства между нашими странами. Многие из них являются потомками этнических армян, которые, став свидетелями ужасов Геноцида армян в Османской Турции, нашли убежище и второй дом в Соединенных Штатах. На протяжении многих лет армянская община процветала, внося большой вклад в развитие и процветание Соединенных Штатов.
Заявление президента Джо Байдена о признании Геноцида армян 24 апреля этого года приветствовали миллионы армян во всем мире, чьих предков постигла та же трагическая судьба. Тем самым Соединенные Штаты еще раз продемонстрировали свою непоколебимую приверженность защите фундаментальных прав человека и всеобщих ценностей.
Поскольку Соединенные Штаты восстанавливают свою роль в Совете по правам человека, который Армения однозначно поддерживает, хочу выразить нашу готовность продолжать совместную работу по предотвращению преступлений против человечности.
В конце я хотел бы приветствовать решение действующей администрации возглавить борьбу с эпидемией Covid-19 и климатическими изменениями. Возвращение Соединенных Штатов к таким важным международным механизмам, как Всемирная организация здравоохранения и Парижское соглашение, укрепит глобальные усилия по борьбе с этими бедствиями.
С искренними пожеланиями процветания еще раз поздравляю народ Америки с 4 июля. Надеюсь, что 245-я годовщина независимости принесет всем вам мира и согласия.